My Favorite Movies

  gamergump's Rating My Rating
1
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Ghost Rider 4.0 Stars
This is the best B movie I have ever seen, don't expect Spiderman this is not the same. Action packed and perfice movie for you to rent on a evening in.
Click to Rate
2
Serenity (2005,  PG-13)
Serenity 5.0 Stars
Joss Whedon is a god.
Click to Rate
3
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man 5.0 Stars
My favorite of the Spiderman movies. Instant classic, a must see for everyone.
Click to Rate
4
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2 5.0 Stars
In many ways better than the first. Watch it even if you are not a comic fan.
Click to Rate
5
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Spider-Man 3 4.0 Stars
The plot needed some more work, but the action and CGI are top notch. A must see for comic fans. Not as good as the first two.
Click to Rate
6
X-Men (2000,  PG-13)
X-Men 4.0 Stars
Good movie. Great cast. Good plot. What more do you want?
Click to Rate
7
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand 3.5 Stars
I loved lots of this movie. I hated some parts of this movie. This could have been the best of the movies, they messed up(you only notice things when a comic fan). if you have seen the first two, watch this too.
Click to Rate
8
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Fantastic Four 3.5 Stars
I walked out of this movie saying, "the sequals are going to rock!" This is a great creation story but it lacks much other substance.
Click to Rate
9
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
10
Superman Returns (2006,  PG-13)
Click to Rate
11
Garden State (2004,  R)
Click to Rate
12
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 4.5 Stars
Most people wont get this movie on the first watching. I am not sure I get it, and I own it. Very enjoyable.
Click to Rate
13
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty 4.5 Stars
Great romantic comedy, great date in movie
Click to Rate
14
Spaceballs (1987,  PG)
Click to Rate
15
50 First Dates (2004,  PG-13)
Click to Rate
16
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
Click to Rate
17
Big Daddy (1999,  PG-13)
Click to Rate
18
Anger Management (2003,  PG-13)
Click to Rate
19
Hitch (2005,  PG-13)
Hitch 5.0 Stars
My favorite romantic comedy! A must watch!
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments