My Favorite Movies


  1. gartemis
  2. Gary

Give list a short description

  gartemis's Rating My Rating
1
Stargate (1994,  PG-13)
2
Deja Vu (2006,  PG-13)
Deja Vu
great job again, for Denzel
3
Red Planet (2000,  PG-13)
Red Planet
Awesome Casting.. impressive FX.. Carrie-Ann Moss was a stand-out
4
The Flight of the Intruder (1991,  PG-13)
The Flight of the Intruder
Defoe,Glover&Brad Johnson along with John Milius Diecting Terrific Action, Fred Thompson also.
5
The Thing from Another World (1951,  Unrated)
The Thing from Another World
Ken Tobey gets the Girl and James Arness gets a Hot Foot, better then the Sequel.
6
Bound (1996,  R)
Bound
WOW, the Wachowski Bros. turned the heat up and so did Tilly&Gershon... "A Keeper"
7
Heat (1995,  R)
Heat
All Star Cast, Action Packed with the L.A. Take Down Genres .. "A Keeper "
8
The Ninth Gate (1999,  R)
The Ninth Gate
Depp's character needs to cut back on the smoking, Frank Langella & Lena Olin added spark to this Gothic Thriller.
9
Bullitt (1968,  PG)
Bullitt
This 1968 Peter Yates Directed Police drama boasting a 1969 Oscar for best editing for that tremendous ( Bill Hickman) Car Chase is a Keeper. along with Steve McQueen(anti-establistment Police Lt.) and Trophy Girlfriend Jacqueline Bisset find it rough going in the Bay area. The other actors are themselves a superb supporting cast:old timers like Simon Oakland,Norman Fell,Don Gordon,and lets not forget Robert Vaughn as well newcomers George Sanford Brown and then unknown Robert Duvall, with Steve McQueen doing his own stunt driving its a bit of Movie History and a must Have.
10
Shooter (2007,  R)
Shooter
This Antoine Fuqua (Training Day) Directed Picture, that Critics say, it was just another Mindless Action-Thriller... " Whatever " I say, it hit the Mark ( excuse the Pun ). With a great supporting cast like Danny Glover, Ned Beatty and a cameo part with Levon ( The Band ) Helm, and with Mark Wahlberg destroying Gov. issued Crown Vic's , what more can you ask for.
11
Blood Diamond (2006,  R)
Blood Diamond
I liked this Movie, but did not think it was a great Movie. A good Movie? " Yes " Director Edward ( " The Last Samurai " ) Zwink story of Diamond Smuggling in the 90's in Africa was a fair portrayal, I was more impressed with Dicaprio's knowledge of Weapons and also with Arnold ( " The Mummy " ) Vosloo speaking Afrikaans-Dutch widely spoken in S. Africa. Standout roll for Djimon ( " Amistad " ) Hounsou ... very gripping, but to be frank.... I saw this plot several years ago! ..... " The Defiant Ones " instead of bloodhounds trailing close, it was Mercenary Troops, all`n`all a must see ...... Bru!
12
The Kingdom (2007,  R)
13
Spartan (2004,  R)
Spartan
I'm not a fan of U.S. Government conspiracy genres, but this approach on the world of shadow politics dialogue by playwright turned Filmmaker / Director David Mamet was interesting (if a bit implausible) about a hardened Marine who is a respected veteran special ops agent Robert Scott (Val Kilmer) when Scott is recruited to find Laura Newton (Kristen Bell) the Presidents Colege-age-Daughter,he is paired with overzelous rookie partner "Curtis" (Derek Luke) as the story unfolds the straightforward search-and-rescue mission becomes a complex web of deceit,betrayal by the highest levels of the U.S. Government,played by Ed O'Neill (Burch) William H. Macy (Stoddard) I found all the supporting cast to be convincing and there roles well played like Tia Texeda (Sgt. Jacie Black), Alexandra Kerry (Bartender) and Said Taghmacui (Tariq Asani)
Trivia - The part of "Parker" was played by David Mamet's half bother.
14
No Country for Old Men (2007,  R)
No Country for Old Men
Filmmakers Joel & Ethan Coen deliver their most gripping and ambitious film since "Fargo" this action thriller by auther Cormac McCarthy about a drug deal gone bad in the back hills of West Texas and the chain events that occur. Award winning performance by Spanish Actor Javier Bardem and breakout part for Josh Brolin and a excellent supporting cast Tommy Lee Jones, Woody Harrelson, and Kelly Macdonald. I have a new respect for compressed air.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments