My Favorite Movies


  Gauntlet84's Rating My Rating
1
Die Hard (1988,  R)
2
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
3
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
4
Braveheart (1995,  R)
5
The Shawshank Redemption (1994,  R)
6
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
7
Lethal Weapon (1987,  R)
8
Back to the Future Part II (1989,  PG)
9
The Fugitive (1993,  PG-13)
10
Beverly Hills Cop (1984,  R)
11
Enemy Mine (1985,  PG-13)
12
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
13
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
14
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
15
Groundhog Day (1993,  PG)
16
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
17
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
18
Back to the Future (1985,  PG)
19
The Shining (1980,  R)
20
The Thing (1982,  R)
21
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
22
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
23
Rocky (1976,  PG)
24
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
25
Beverly Hills Cop II (1987,  R)
26
Wayne's World (1992,  PG-13)
27
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
28
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
29
Clue (1985,  PG)
30
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
31
Back to the Future Part III (1990,  PG)
32
Jurassic Park (1993,  PG-13)
33
The Patriot (2000,  R)
34
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
35
There's Something About Mary (1998,  R)
36
Alien (1979,  R)
37
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
38
Cast Away (2000,  PG-13)
39
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
40
Aliens (1986,  R)
41
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
42
Seven (Se7en) (1995,  R)
43
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
44
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
45
From Russia With Love (1964,  PG)
46
The Departed (2006,  R)
47
The Game (1997,  R)
48
True Lies (1994,  R)
49
Good Will Hunting (1997,  R)
50
The Boondock Saints (1999,  R)
51
The Godfather (1972,  R)
52
The Negotiator (1998,  R)
53
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
54
Casablanca (1943,  Unrated)
55
Psycho (1960,  R)
56
The Fly (1986,  R)
57
An American Werewolf in London (1981,  R)
58
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
59
Invasion of the Body Snatchers (1978,  PG)
60
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
61
The Green Mile (1999,  R)
62
Office Space (1999,  R)
63
The Phantom of the Opera (1925,  Unrated)
64
North by Northwest (1959,  Unrated)
65
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
66
Rio Bravo (1998,  Unrated)
67
Batman Begins (2005,  PG-13)
68
X2 (2003,  PG-13)
69
The Italian Job (2003,  PG-13)
70
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
71
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
72
The Invisible Man (1933,  Unrated)
73
Red River (1948,  Unrated)
74
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
75
The Ghost and Mrs. Muir (1947,  Unrated)
76
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
77
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
78
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
79
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
80
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
81
Rebecca (1940,  Unrated)
82
The Evil Dead (1981,  NC-17)
83
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
84
The Goonies (1985,  PG)
85
Moonraker (1979,  PG)
86
Bad Boys II (2003,  R)
87
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
88
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)
89
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
90
Legends of the Fall (1994,  R)
91
I, Robot (2004,  PG-13)
92
Enemy of the State (1998,  R)
93
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
94
Rush Hour (1998,  PG-13)
95
Bad Santa (2003,  R)
96
Magnum Force (1973,  R)
97
Dawn of the Dead (2004,  R)
98
Armageddon (1998,  PG-13)
99
U.S. Marshals (1997,  PG-13)
100
National Treasure (2004,  PG)
101
Home Alone (1990,  PG)
102
You Only Live Twice (1967,  PG)
103
Spider-Man (2002,  PG-13)
104
Liar Liar (1997,  PG-13)
105
Deja Vu (2006,  PG-13)
106
Serenity (2005,  PG-13)
107
Running Scared (2006,  R)
108
Rocky II (1979,  PG)
109
Mr. Deeds Goes to Town (1936,  Unrated)
110
Misery (1990,  R)
111
Click (2006,  PG-13)
112
Man on Fire (2004,  R)
113
Tango & Cash (1989,  R)
114
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
115
The Manchurian Candidate (1962,  PG-13)
116
Blade (1998,  R)
117
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
118
Vertigo (1958,  PG)
119
American Pie 2 (2001,  R)
120
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
121
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
122
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
123
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
124
American Pie (1999,  R)
125
Shane (1953,  Unrated)
126
Angels with Dirty Faces (1938,  Unrated)
127
Taxi Driver (1976,  R)
128
Schindler's List (1993,  R)
129
Laura (1944,  Unrated)
130
After the Thin Man (1936,  Unrated)
131
The Terminator (1984,  R)
132
Gremlins (1984,  PG)
133
Spaceballs (1987,  PG)
134
Forrest Gump (1994,  PG-13)
135
The Ring (2002,  PG-13)
136
Ghost (1990,  R)
137
Another 48 Hrs. (1990,  R)
138
Trading Places (1983,  R)
139
Van Helsing (2004,  PG-13)
140
Face/Off (1997,  R)
141
Jason and the Argonauts (1963,  G)
142
Krull (1983,  PG)
143
Casino Royale (2006,  PG-13)
144
Multiplicity (1996,  PG-13)
145
The Addams Family (1991,  PG-13)
146
Murder at 1600 (1997,  R)
147
Executive Decision (1995,  R)
148
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
149
The Abyss (1989,  PG-13)
150
The Fly (1958,  Unrated)
151
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
152
Assault on Precinct 13 (2005,  R)
153
Hollow Man (2000,  R)
154
Commando (1985,  R)
155
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
156
The Others (2001,  PG-13)
157
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
158
Total Recall (1990,  R)
159
The Last of the Mohicans (1992,  R)
160
The Princess Bride (1987,  PG)
161
Brain Donors (1992,  PG)
162
Dr. No (1962,  PG)
163
Freaked (1993,  PG-13)
164
Predator 2 (1990,  R)
165
Frequency (2000,  PG-13)
166
A Christmas Carol (1984,  PG)
167
Octopussy (1983,  PG)
168
Assault on Precinct 13 (1976,  R)
169
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
170
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
171
Under Siege (1992,  R)
172
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
173
Crocodile Dundee II (1988,  PG)
174
Hitch (2005,  PG-13)
175
The Changeling (1980,  R)
176
Panic Room (2002,  R)
177
Men in Black (1997,  PG-13)
178
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
179
Wedding Crashers (2005,  R)
180
GoldenEye (1995,  PG-13)
181
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
182
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
183
Predator (1987,  R)
184
Batman Returns (1992,  PG-13)
185
The Wizard of Oz (1939,  G)
186
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
187
Stardust (2007,  PG-13)
188
Daredevil (2003,  PG-13)
189
Very Bad Things (1998,  R)
190
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
191
Air Force One (1997,  R)
192
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
193
The Thomas Crown Affair (1999,  R)
194
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
195
Breakdown (1997,  R)
196
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
197
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
198
Poltergeist (1982,  PG)
199
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
200
Jaws (1975,  PG)
201
Beverly Hills Cop III (1994,  R)
202
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
203
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
204
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
205
Troy (2004,  R)
206
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
207
The Crow (1994,  R)
208
Superman II (1981,  PG)
209
Monkey Business (1931,  Unrated)
210
Apollo 13 (1995,  PG)
211
The Godfather, Part II (1974,  R)
212
Rambo III (1988,  R)
213
Tomcats (2001,  R)
214
The Island (2005,  PG-13)
215
The Man with the Golden Gun (1974,  PG)
216
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult (1994,  PG-13)
217
The Last Boy Scout (1991,  R)
218
The 6th Day (2000,  PG-13)
219
Wild Things (1998,  R)
220
Basic Instinct (1992,  R)
221
The Last Samurai (2003,  R)
222
L.A. Confidential (1997,  R)
223
Disturbia (2007,  PG-13)
224
Con Air (1997,  R)
225
Young Frankenstein (1974,  PG)
226
The Fifth Element (1997,  PG-13)
227
Frankenstein (1931,  Unrated)
228
Cliffhanger (1993,  R)
229
Point Break (1991,  R)
230
The Lodger: A Story of the London Fog (1927,  Unrated)
231
X-Men (2000,  PG-13)
232
Clerks (1994,  R)
233
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
234
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
235
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
236
Kiss The Girls (1997,  R)
237
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
238
Dirty Harry (1971,  R)
239
Spartacus (1960,  PG-13)
240
City Slickers (1991,  PG-13)
241
Clash of the Titans (1981,  PG)
242
Memento (2000,  R)
243
Ben-Hur (1959,  G)
244
Tall in the Saddle (1944,  Unrated)
245
Collateral (2004,  R)
246
Next (2007,  PG-13)
247
The Matrix (1999,  R)
248
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
249
Hostage (2005,  R)
250
Sleepy Hollow (1999,  R)
251
Knocked Up (2007,  R)
252
Taking Lives (2004,  Unrated)
253
Ransom (1996,  R)
254
Demolition Man (1993,  R)
255
Superbad (2007,  R)
256
Mallrats (1995,  R)
257
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear (1991,  PG-13)
258
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
259
Transporter 2 (2005,  PG-13)
260
28 Days Later (2003,  R)
261
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
262
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
263
3:10 to Yuma (2007,  R)
264
Training Day (2001,  R)
265
Along Came a Spider (2001,  R)
266
Gojira (1956,  Unrated)
267
Halloween II (1981,  R)
268
Re-Animator (1985,  R)
269
Cop Land (1997,  R)
270
Silverado (1985,  PG-13)
271
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
272
The Elephant Man (1980,  PG)
273
A History of Violence (2005,  R)
274
Enter the Dragon (1973,  R)
275
The Flight of the Phoenix (1965,  Unrated)
276
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
277
The Untouchables (1987,  R)
278
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
279
Rocky III (1982,  PG)
280
Cinderella Man (2005,  PG-13)
281
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963,  G)
282
The War Wagon (1967,  Unrated)
283
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
284
Saw (2004,  R)
285
Evil Dead 2 (1987,  R)
286
McLintock! (1963,  Unrated)
287
Shaun of the Dead (2004,  R)
288
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
289
Stakeout (1987,  R)
290
The Machinist (2004,  R)
291
Planet of the Apes (1968,  PG)
292
Kelly's Heroes (1970,  PG)
293
The Sons of Katie Elder (1965,  Unrated)
294
Absolute Power (1997,  R)
295
Hot Shots! Part Deux (1993,  PG-13)
296
Patriot Games (1992,  R)
297
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
298
Tombstone (1993,  R)
299
Clear and Present Danger (1994,  PG-13)
300
Shooter (2007,  R)
301
Big Jake (1971,  PG-13)
302
Lucky Number Slevin (2006,  R)
303
The Sting (1973,  PG)
304
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
305
Kingdom of Heaven (2005,  R)
306
Cape Fear (1991,  R)
307
The Towering Inferno (1974,  PG)
308
Pale Rider (1985,  R)
309
I Confess (1952,  Unrated)
310
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
311
Donnie Brasco (1997,  R)
312
Layer Cake (2004,  R)
313
The Enforcer (1976,  R)
314
Freddy vs. Jason (2003,  R)
315
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
316
From Hell (2001,  R)
317
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
318
The Birds (1963,  PG-13)
319
20,000 Leagues Under The Sea (1954,  G)
320
The Wild Bunch (1969,  R)
321
Saw II (2005,  R)
322
The Thief of Bagdad (1940,  Unrated)
323
Bicentennial Man (1999,  PG)
324
Heat (1995,  R)
325
Duck Soup (1933,  Unrated)
326
Sleepers (1996,  R)
327
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
328
Witness for the Prosecution (1957,  Unrated)
329
Rear Window (1954,  PG)
330
Two Mules For Sister Sara (1970,  PG)
331
Mr. Brooks (2007,  R)
332
Touch of Evil (1958,  PG-13)
333
The Great Escape (1963,  Unrated)
334
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
335
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
336
The Manchurian Candidate (2004,  R)
337
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
338
The Apartment (1960,  Unrated)
339
Black Hawk Down (2001,  R)
340
The 7th Voyage of Sinbad (1958,  G)
341
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)
342
Eight Below (2006,  PG)
343
Carrie (1976,  R)
344
Hot Fuzz (2007,  R)
345
Backdraft (1991,  R)
346
El Dorado (1967,  Unrated)
347
Transformers (2007,  PG-13)
348
Foreign Correspondent (1940,  Unrated)
349
Key Largo (1948,  Unrated)
350
Impostor (2000,  R)
351
Another Thin Man (Return of the Thin Man) (1939,  Unrated)
352
The Searchers (1956,  Unrated)
353
Forbidden Planet (1956,  G)
354
Carlito's Way (1993,  R)
355
A Perfect Murder (1998,  R)
356
Saboteur (1942,  PG)
357
The Graduate (1967,  PG)
358
Patton (1970,  PG)
359
Strangers on a Train (1951,  PG)
360
The Mark of Zorro (1940,  Unrated)
361
Saving Private Ryan (1998,  R)
362
We Were Soldiers (2002,  R)
363
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
364
The Ten Commandments (1956,  G)
365
Cape Fear (1962,  Unrated)
366
The Treasure of the Sierra Madre (1948,  Unrated)
367
All Quiet on the Western Front (1930,  Unrated)
368
Gone With the Wind (1939,  G)
369
Double Indemnity (1944,  Unrated)
370
The Big Sleep (1946,  Unrated)
371
Notorious (1946,  Unrated)
372
High Sierra (1941,  Unrated)
373
Young Guns II (1990,  PG-13)
374
The Killing (1956,  Unrated)
375
The Lookout (2007,  R)
376
Enemy at the Gates (2001,  R)
377
Glory (1989,  R)
378
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
379
The Cowboys (1972,  PG)
380
Shadow of the Thin Man (1941,  Unrated)
381
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
382
Open Range (2003,  R)
383
Spellbound (1945,  Unrated)
384
Licence To Kill (1989,  PG)
385
The Pink Panther (1963,  Unrated)
386
The Big Trail (1930,  Unrated)
387
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
388
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
389
The Time Machine (1960,  G)
390
American History X (1998,  R)
391
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
392
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
393
The Caine Mutiny (1952,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments