gemqueen16's Rating
My Rating
1
A really good idea from beginning to end.
2
Nice movie! Sharkboy is so dreamy!!!
3
You're a secret agent for the CIA and you can't even talk to a girl???!!! Come on!
4
Really cool also.
5
Such an amazing dog!!!
6
Buddy does it again!
7
Action packed movie. He fought for his country and his family.
8
A really cool movie!
9
This was a nice movie. Noel was always so bubbly. Typical eh?... "Noel".
10
A really great movie about overcoming your differences and being the best that you can be.
11
Umm... Yeah. What species were those things again?
12
I felt so sorry for that little girl and her father. That family went through something extremely painful.
13
He didn't believe werewolves existed..... that is, until he became one.
14
15
It's amazing how a hauntehouse like that could possess someone to do such evil things to his own family.
16
It's really sad that each of them got picked off one by one. Only the lucky few survived.
17
A beautiful story of friendship.
18
Hysterical. R-E-S-P-E-C-T: At least he earned theirs in the end. Really touching.
19
I felt so sorry for this guy. I mean really..... How many mishaps can a person have? Great team effort in the end.
20
A story of true friendship.
21
22
A beautiful movie which shows that once you believe in yourself, you can be anything you want to be.
23
A beautiful story of like personalities but very different backgrounds.
24
There ain't nothing you can do to stop her.
25
A devoted father goes out of his way and does anything possible to save his daughter's life along with another with the help of one of his faithful companions.
26
I really thought that the hitwoman and the mom might have become friends... Guess I was wrong.
27
I mean steal a story from a 14 year old kid and pass it off as your own? Can someone be any less creative?
28
It was all the brother's fault why everything got out of hand.
29
An amazing end to the trilogy. What a blast!
30
Blind and hot!!! Despite the cultural differences, their LOVE overpowered all.
31
I was so happy when Aidan got rid of her cousin. He was really beginning to annoy me.
32
Destroying those young boys lives by turning them into little soldiers... Such a destructive childhood.
33
A woman with mad skills and a thirst for blood.
34
Two immense snakes terrorizing the lives of many people.
35
Boo
(2005, Unrated)
I knew that there was always something about hospitals.
36
Explosive. Filled with suspense and really bone thrilling.
37
BFF forever!!!
38
That girl has some amazing vocals!!!
39
40
41
Tiffy: Eat your heart out Barbie. LOL.
42
This is a bittersweet movie. It came as such a shock to me when Leslie died. I never saw it coming. However, the beautiful thing about it is that she gave Jess the heart and spirit to embark upon any imagination or dream possible.
43
44
45
A cheer rivalry like no other!!!
46
So CHEERIFIC!!!
47
Good movie with alot of drama.
48
Teaches you values and shows that you must always follow your heart. Also..... Koda was so cute!!!!
49
50
51
Cake
(2006, Unrated)
One can never keep running away; at some point, you'll have to face reality.
52
Camp
(2003, PG-13)
Cool movie but too many false identities.
53
Joe Jonas gave a spectacular performance along with the other Jonas brothers. Also, Demi Lovato rocked the singing!
54
It's so sad that her friend died that way when they were younger but at least she got justice for it.
55
So cute when Casper blushed after Wendy kissed him. Aww......
56
You killed somebody the other day... She was a very nice girl!
57
It was actually really interesting.
58
This movie was totally hot. I loved the way that Tommy said FIRE!!! FIYAH!!! Such a beautiful accent. I'm certain that i've watched this movie like five times already. It's much better than the first one. Loved it!
59
It was so crappy that they could be disqualified for fraternizing with team mates. What's up with that???!!!
60
How does a massage therapist know so much about that stuff??? Lol. If he only knew.
61
Amazingly fabulous!!!
62
Nothing can ever tear apart the friendship of the Cheetah Girls.
63
I really wish that the rules could have been bent so that Tre and Leyla could be together. The upside though was that he got his wings.
64
So sad that the old lady had to suffer all those years because her daughter died so young.
65
A story which shows that love can change everything.
66
It was nice how he finally got to satisfy his curiosity, proved his theory ,won the award and learned the true meaning of Christmas.
67
Prince Caspian is so hot!!!
68
Life is not a fairy tale.
69
... You're the new classic... That was such a wonderful and beautiful movie.
70
71
The little girl was so adorable and so sweet when she hugged her father.
72
Really confusing.
73
The girl with the green scarf turned her life around and found out who she really was in life. A nice and funny movie.
74
She was married to the betrayer but yet she had love reserved for another.
75
Man!!! What a movie!
76
77
El chico es muy caliente!!!!!
78
A road trip of many revelations. LOL.
79
Croc
(2007, PG)
Terrifying!!!
80
How can a person be so heartless???!!! He loved her unconditionally and her wicked and harsh ways landed him in the hospital.
81
Noone deserves such a horrible death. Noone.
82
The player played the player and then that same player got played by the player who he played. Make sense right? LOL. I know it does.
83
Cursed
(2004, PG-13)
These people had some mad skills. Slide kick and things.
84
A charming and romantic movie.
85
Two olympic skaters following their dreams to wherever it may take them.
86
I absolutely loved this movie but I think that the romantic aspect kicked in a little too late.
87
Completely horrific!!!
88
I've always heard about the legend of Lilith but i've never learned the true story until now.
89
Imagine having to live your life hiding your true identity.
90
Terrifying.
91
Who would have thought that he had taken things personally?
92
Hilarious! I love how they made the spoof from Bridget Jones' Diary mostly. The Milkshake song was totally outrageous! LOL.
93
Intense, fiery, heartstopping
94
A town filled with killer zombies.
95
An awesome movie and Abigail Breslin gave a brilliant performance as did the actor who played her dad.
96
Dynamite movie.
97
98
99
Who could a make a better Bond girl than Halle Berry???
100
Two brothers smitten with the same woman. I feel a sibling rivalry coming on.
101
Hot and..... well..... just hot!!!
102
Muy Caliente!!!
103
This movie was well executed. Sterling performance by ma boy Shia Labeouf!
104
Say it with me: PSYCHOS!!!
105
This is an awesome movie with some people unleashing some mad skills.
106
I was really sad when the nanny was killed by that little evil doll.
107
Those moves are unbelievable.
108
A ruthless person with the heart of a warrior. I know, I know; it is wrong!
109
The friendship between Joff and Drake was so beautiful and it's so touching when he shared his heart with him.
110
This was a very fast paced action packed movie. Really enjoyed it. That dragon lizard thing was really fast. I was sad that Sarah had to die at the end though. There should have been another way to solve things.
111
Funny as always. Never a disappointment!!!
112
Duditt had such a loving heart. Shame on those two cruel boys for treating him like that.
113
An outstanding and phenomenal performance by Jennifer Hudson. Really beautiful!
114
A teen movie filled with conflict and hurt.
115
Truly as its name implies...
116
The evil deed of the wicked witch actually proved very worthwhile in the end.
117
Masterpiece!!! It's wonderful to see how Eragon and Syphira became one with each other.
118
It was so amazing that after her corneal transplant, she received the gift of foresight and was able to prevent the deaths on the highway.
119
Totally mindblowing!!!
120
An age old army of giants along with its leader and followers return to the modern days. This movie was creepy.
121
I really thought that they could have done more with the Silver Surfer in terms of the planet he came from and his background but it was still an amazing movie.
122
Tons of horsepower.
123
124
A really hot reggaeton/hip-hop movie. Love reggaeton. Love Javi.
125
It was so cute how she spoke a different language at first then learned English and they fell in love. Love was the missing element and that is what was needed to complete her.
126
127
I have to admit that some of these people who were marked for death were way in over their heads; especially the guy who had won the lottery.
128
These people need to stop being so obsessed with MOTHER.
129
130
Imagine confessing all of your most private thoughts to a carpenter who you thought was a priest. Shocking? Yeah... I know. Lol.
131
It somehow reminds me of Black Beauty.
132
Flipper is such a cute and friendly dolphin.
133
It was a pretty decent movie. Really sad that Sparrow died in the end but really glad that she was there when he got back to his world.
134
1408
(2007, PG-13)
135
I can't believe that she let her sister spend eight years in jail for something she did herself.
136
137
Really touching movie which spoke about igniting the true potential held within us all.
138
I like how the girl had psychic powers.
139
Seriously....... Don't these kids ever get a clue?
140
First it was all a hoax until everything actually became real.
141
Why would vampires want to rob a bank?
142
Poor thing was whipped all her life.
143
Really nice how these two found each other but what really sucked was when her friend meddled in the situation.
144
A dysfunctional family pulls together when one most important thing is certain: they need each other.
145
Slimer is so adorable. LOL.
146
A blazing, fired up movie!!! He must have such an amazing headache.
147
Bond? Did you really mean it when you said that you didn't care about me? Yes!............
< I was just calling a bluff. No. >
148
I could never guess how her husband put up with her crazy antics for so long. He was so soft. She was such a sick woman. Killing all of her foster kids like that. I mean, come on... How can you wash a child's skin with oven cleaner??? Psycho much?
149
Gracie
(2007, PG-13)
A movie of pure will and determination.
150
I felt sorry for the lady when she kept hearing and seeing things but when the people actually came to see what was happening, nothing was there. They thought she was crazy. Poor thing!!!
151
You're the one that I want.... Ooh, ooh, oooh honey!
152
That was harsh how the bear attacked and killed those teens. That may never have happened if they had sticked to their original plans.
153
Bubbling with energy and excitement. Link is so hot!
154
Those people were so crazy. Talk about needing a change of scenery and a conversion to modern ways.
155
The Hamiltons were a very unique family. I'm still trying to figure out what they really were.
156
This man is pure evil!
157
Such a sweet movie. One of Seagal's best roles.
158
Hagrid: 'You're a wizard Harry!'
159
The chamber of secrets has been opened.
160
I solemnly swear that I am up to no good. LOL>>>>> Mischief managed.
161
Enchanting.
162
Sometimes you have to take matters into your own hands. Masterful!
163
It was so adorable how the President's puppy only wanted things to go back to the way they were.
164
That dude is cute. Straight up yo!
165
Soccer sweetheart gone soft??? LOL.
166
Downright superb!
167
Totally rockin' movie!!!
168
169
Hitch
(2005, PG-13)
This is so comical yet really very sweet.
170
171
I can understand why a little boy who never had a stable home would keep running away until he found the right one that is.
172
She was keeping him hostage but he stole her heart. Awww... (Tears) (Sigh).
173
Loved the performance of Kevin Zegers in this movie. Nick Carter was such a jerk.
174
Being invisible can sometimes be very dangerous.
175
Honey
(2003, PG-13)
Girl had dreams.
176
June had such a totally amazing transformation.
177
Tremendously funny and outrageous movie. Loved it. Anna Faris gave a great performance. Loved the voice.
178
He used the skins of people and their blood to keep himself immortal.
179
Pretty good follow - up.
180
181
That was such a weird house. It seemed almost alive and it also looked as if it brought out the worse in everyone who lived there.
182
183
Even if their actions may not show it, it comes down to one thing: they love each other!!!
184
Hulk
(2003, PG-13)
It was a good movie but the graphics weren't believable. They were wayyy overdone!!!
185
A beautiful movie about a girl who became blind after a skating incident and showed true spirit nevertheless.
186
Both girls had opposite dreams.
187
Very unique and interesting 3D/reality type movie. Nano - humans in a transgenic New York community. Seriously interesting.
188
I loved the way that the girl acted as Sandra her dead sister to get back at her.
189
Feelings have a way of getting in between everything else.
190
I think that Barbie got the worst death of them all.
191
A lot of scheming went on. That's about all I have to say about it. LOL.
192
Most wonderful anime ever!!!!
193
Most wonderful anime ever!!!!!
194
Most wonderful anime ever!!!!
195
It was so awesome when the children of Mystic Island didn't have to live in fear anymore after the Four War Gods had been defeated, thanks to Inuyasha and his crew.
196
A really sweet movie. It was really sad that the girl who helped save him and took care of him, died in the end though.
197
It's so sweet how the guy came to look for her after he wasn't returning her phone calls.
198
All this time I am still trying to figure out whether that thing is human, alien or both. ???
199
It's back again and with the same purpose: to kill.
200
Little Boy: 'Why would I need the action figure when I have the real Turbo Man at home?'. So cute...!!!
201
Great comeback.
202
A human with a super charged brain. Cool.
203
204
Jumper
(2008, PG-13)
A fast paced action flick. Really awesome.
205
Double Dutch is a pretty cool sport. Who knew? Awesome movie!!!
206
And I swear, by the moon and the stars in the sky... I'll be there. Quite the singer man. LOL.
207
Such a sweet romantic comedy where a woman whose life was her work found someone who meant much more to her.
208
Just because it's Friday.
209
I was so happy when Daniel finally got the chance to kick the members of the other Dojo's butt! Awesome!!!
210
I think that the picture quality could have been better and perhaps they could have done something to make it more interesting. Am just saying.........
211
I was so afraid that those people on the island who were trying to escape would have been squashed by that gigantic ape.
212
Kind of confusing at first but altogether still a pretty awesome movie.
213
A woman who thought she was never somebody finds out that all along she really was.
214
Pretty sad to see that she was raped and killed. That's what can happen when you attend those type of parties. That's why you shouldn't.
215
ME!!!!!!!!!!!!!!!!!
216
Such a sweet and insane love story with the same old intense action.
217
Mystical.
218
Even more mystical!
219
Ain't it true!!! Life is rough! Some lives just happen to be rougher than others.
220
Make me like Mike!
221
M.J.??? No way!!!
222
I don't know how a person can be so desperate.
223
So sad that she learned in the end that her boyfriend was never really in love with her.
224
How about we use: "The Annexation of Puerto Rico?". LOL.
225
MAMA...!!!
226
This is what dreams are made of.
227
Really cool. An amnesiac housewife has the past of an assassin.
228
Frodo had such a pressing task to carry out but he did it with such great spirit.
229
230
You got your smile back Pa!
231
I could be in a room full of people calling me Nate and I still won't forget the fact that i'm really Willie.
232
233
It was sad that Willy died but really sweet that she could move on and trust someone else with her heart.
234
Simply sweet...
235
236
Funny. I was really happy that close to the end she finally realized who she truly loved.
237
You just gotta have a little patience with them. That's all. Just a little patience. Lol.
238
It was so sad that the guy in the wheelchair and his girlfriend died so awfully.
239
A man who let his voice be heard.
240
No wonder the people were all scared..... I mean a man with an oversized head..... Umm.... Okay?
241
Seems like an updated version of the movie "Swamp Thing" but altogether good nonetheless.
242
Explosive close cut escapes.
243
Caliente!!!
244
There comes a time when you have to take on full responsibility and grow up.
245
Everyone in this movie was cutting style even though they knew exactly who they wanted to be with.
246
So funny. He pulled all those pranks at his school only to learn afterwards that he wasn't moving again.
247
Jack says: I have nipples; can you milk me? LOL
248
A really good movie which shows that anyone can change and bring out the best in themselves by having the support they need and believing in themselves. Brian/ Briannna's performance was awesome.
249
What a psycho!!! Knocking off the people one by one.
250
So funny that she coulld hear everything that they were thinking. The scene with the doctor was the funniest of them all.
251
I can't believe that someone could ever stoop so low. How wicked!
252
Covering up a crime that one committed by making it look like an echo. How awful!
253
Can anyone get any more psycho than her? First she's sweet, then she goes whack!
254
Why don't you go stun gun yourself?
255
256
It was so cute how she was playing hard to get. LOL.
257
Awesome movie!!! As good as those which preceded it.
258
G girl was so psycho in the beginning. Thank God she settled down to the end.
259
260
Look how Greer started to get attached to his Nanny because he was being neglected by his mom so much. Poor thing.
261
Van wasn't ready for the real world so that's why he never left college but he had so many good grades and made many wonderful friends during the times he spent there.
262
Bastian: You really want me to be your brother? (sigh) (tears).
263
Ummm... Well... That's one way to channel your rage and gain respect. Lol.
264
This movie has a cinderella type transformation and the love story is so beautiful. What can I say? Amma sucker for these type of things.
265
The first one was indeed much better.
266
A really great movie. I really loved Nick and his sense of humour. He and Kate made a really great couple and Zoe was oh so cute...
267
Norbit
(2007, PG-13)
How ya doing???!!!
268
Some of our teenage lives can be so messed up.
269
A timeless love story.
270
A yound wizard tries to harness his powers.
271
They were just jealous that she was more beautiful than all of them and had more balance in her life which is why they tried to ruffle her.
272
Ogre
(2008, Unrated)
273
It was so selfless when Kristin gave up her immortality to save the boy.
274
Dynamic follow up movie.
275
Yay!!! In the end, she finally got her spots.
276
277
Oh my gosh...... Shane was such a sweetheart. I can imagine how those kids must feel when his mission was completed but they got their happy ending.
278
Jane was crazy bad. LOL> In a good way.
279
Twin sisters executing a plan to get their parents back together. Super!
280
I was so happy when Jeremy finally loosened up.
281
It sucks losing your memory like that.
282
I have to say that most of that movie was spent hearing Penny cry.
283
She went to so many lengths to make her mother happy.
284
I've watched this movie and I would never have anticipated an ending like that. Never mind the fact that Halle Berry was the one doing the killing. Amazing storyline and awesome plot twist.
285
Thick Madames baby!!!
286
Pretty funny movie. The detective is so hilarious!
287
Such a marvelous and exciting adventure.
288
Just as good as the first one.
289
Awesome performance by Vin Diesel. I loved his eyes and he was so perceptive.
290
A nightmare turned real. That totally sucks!!!
291
Dreaming up the legendary pokemon Enten to be your Papa and Ash's mom to be your own in that fantasy world of the unknown. WOW!
292
I was so happy when he finally came to terms with who he really was; other than a celebrity.
293
It really angered me how Bobby couldn't be who he was and had to suffer for it. His mom learned too late that Bobby had a pure heart and that's the reason why God didn't punish him.
294
Pretty/bad girl goes good. Spectacular!
295
This true love survived at all costs.
296
A happily ever after.
297
Who says that being royalty is everything?
298
Loved it!
299
Equally, royally amazing!
300
This guy was so majorly obsessed. How was he ever hired as a teacher in the first place?
301
Pulse
(2006, PG-13)
Look at how destructive technology can be.
302
The undead? Oh... Come... On!!! I mean seriously.
303
It was great how she was willing to stand up for the outsiders but really bad when she let the popularity and efforts of fitting in get to her head. It was good that in the end she finally came to her senses.
304
A girl whose voice is as big as her heart.
305
Now can you see how one's gossip and most private thoughts can get out of hand?
306
307
That dude was so totally psycho.
308
The Umbrella Corporation will get what's coming to them.
309
They make those awesome moves look so effortless
310
This movie was packing some mad skills.
311
I felt so sorry that the girl had to go through all of that torment and still didn't get away in the end.
312
Me want brains!!! That is so YUCK!!!
313
Picture a zombie on a highway looking for a ride somewhere. Yep... It actually did happen.
314
No one and I repeat no one is supposed to mess with Christ.
315
It's so amazing to see how little David Gallagher and Michelle Trachtenberg were back then compared to now. Oh.... The memories. Lol.
316
This kinda reminded me of Walking Tall with the Rock. I loved how the guy went and took back the town.
317
Rocky
(1976, PG)
Utter determination!
318
Great follow - up.
319
Do I love her because she's wonderful? Or is she wonderful because I love her? Is she the sweet invention of a lover's dream? Or is she really as wonderful as she seems? Awww....... Such a beautiful movie. (Tear).
320
I love how Tori was right up in the guy's face when he bagn teasing her and all her witty comebacks. Also, I like that at the end she madw him eat his words.
321
A thrilling twisted movie.
322
This dog had no mercy for anyone.
323
Magical.
324
Aww... Sophie's warm hug made all the difference for Jack Frost.
325
Santa Jr. was so hot!
326
I was glad that they got the vita serum so that the man got back his leg that the bear pulled off.
327
This movie was the bomb. Columbus is oh so deliciously cute.
328
329
Jigsaw really knows how to mess with people's heads.
330
331
When fiction becomes real.....
332
A really good movie. One which shows that when someone truly believes, something powerful is ignited within.
333
Such a strange and bloody movie. I mean really bloody okay.
334
Shall we dance Mr. Clarke?!
335
So comical. Very funny when the little boy was trying to shadow Owen Wilson.
336
Pure comedy... Lol. So unlike anything i've ever seen.
337
Shrek
(2001, PG)
Awww......... The power of true love.
338
FUNNY!!!!!!
339
The baby girl(s) in Shrek's dream was/were very adorable.
340
Dumb imtitation of "I Know What You Did Last Summer".
341
A sweet movie about friendship and change.
342
This was intense. I can't believe that he used to be good but then he was turned.
343
Heroes come in many different forms.
344
A night filled with adventure.
345
Those little snake things were so ugly. UUUGGGHHH!!!
346
A movie which shows that wanting perfection may not always be the ideal life to have.
347
That was so wrong how they buried that little girl after they hit her and never told anyone about it.
348
You don't choose love; love chooses you.
349
Bam, bam, bam!!! Love that baby!
350
The owner of a Boys' home discovers that he has a son among them.
351
It was really sad that Max lost her daughter like that but really beautiful that Alice grew to love her and trust her just as if she was her mom.
352
Just as the name implies! It was truly a SPECTACULAR movie. I loved Nikko's voice. I especially liked how it blended with the girl's.
353
Boy: Go Speed, go!!!
354
< Our parents can't be spies... They're not cool enough!!!>
355
Love how the super agents teamed up together.
356
< Demetra is my uh... girl... she's my friend.>
357
Boy: A star fell here.
Girl: Yeah.
Boy: Are you that star?
358
He acquired a change of heart when he fell in love and learnt the true meaning of family.
359
So sad that Jamie died so early in the movie.
360
This was a tight movie. Loved the dance sequences. Legendary line: You're a good little dancer..... Ummm... Little??? Lol.
361
A nice movie which teaches spirit, heart and the true lesson of never giving up.
362
Really amazing that the girl who she was looking for turned out to be herself.
363
Hypnosis opens people up to so many things; things which might even be frightening.
364
I've never seen stepping like this before.
365
I'm so glad that Jordan got to show who he really was behind all of that fake music.
366
Y'all don't know who you messing with. No...... Seriously.
367
I thought that this was a pretty good movie. Glad that I was able to see it again.
368
Cute and adorable with extraordinary minds.
369
Two brothers vying for a racing position.
370
True love knows where the heart lies.
371
From what i've seen, it's totally awesome.
372
So very freaky!!!
373
Thrilling - What a rush!
374
Mrs. Tingle deserved every single thing that she got.
375
You're beautiful just the way you are.
376
What's up dude?
377
Anybody in the mood for pizza?
378
The house is a machine.
379
I hated how the guy always used to pick on Leonardo.
380
Thunderbirds are GO!!!
381
To travel back in time - that would be so cool!!!
382
It was reallynice that he built a time machine to try and save his fiance but things don't always turn out the way you expect them to.
383
A sad but very beautiful movie of a guy who learned how to feel again both emotionally and physically.
384
385
Kristin after remembering her identity must now take responsibility and thwart the plans of her scheming sister Rudolfa.
386
I liked the different mixture of storytellings.
387
Go twitches, go twitches.... LOL.
388
I had expected alot more from this movie. I was a little disapponted. The first movie was a whole lot better.
389
Blew me away!
390
391
Wacky and brother knew what he was doing once he kept his head in the game!
392
I don't think that I would have the courage to be around dead bodies 24/7 like that.
393
I can't believe that they assign this one room to the people who stay at their motel, monitor their activities and then kill them when they've been satisfied. How sick is that?
394
That man was such a psycho; talk about split personality.
395
Would the bloodsuckers never learn???
396
I like how the Cock and Bulls overcame the Fox and Hounds. Suits them just fine.
397
Really gripping movie. A real interesting take of the controversy from all the different viewpoints.
398
399
A smalltown girl with bigtime dreams.
400
Kinda funny: In a way.
401
Just because of the need for power, he will stop at nothing. Totally ruthless.
402
The warriors were stronger when they came together as one.
403
They always end up creating something that eventually turns against them.
404
405
The father who kidnapped the son made him think that his mother didn't love him.
406
A really sophisticated movie.
407
408
I was really happy that Mary and the others never harmed Emma or her family.
409
We're going straight to the Wild, Wild West!
410
It was a good movie but yet quite confusing.
411