My Favorite Movies


  GenaConti35321655's Rating My Rating
1
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
2
Desk Set (1957,  Unrated)
Click to Rate
3
His Girl Friday (1940,  Unrated)
Click to Rate
4
For Roseanna (Roseanna's Grave)(For the Love of Roseanna) (1997,  PG-13)
Click to Rate
5
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
Click to Rate
6
Raising Arizona (1987,  PG-13)
Click to Rate
7
Camille Claudel (1989,  R)
Click to Rate
8
Miller's Crossing (1990,  R)
Click to Rate
9
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Click to Rate
10
The Usual Suspects (1995,  R)
Click to Rate
11
Night on Earth (1991,  R)
Click to Rate
12
The Thin Man (1934,  Unrated)
Click to Rate
13
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
Click to Rate
14
Romeo Is Bleeding (1994,  R)
Click to Rate
15
Dinner at Eight (1933,  Unrated)
Click to Rate
16
Hocus Pocus (1993,  PG)
Click to Rate
17
Frida (2002,  R)
Click to Rate
18
The Dark Knight (2008,  PG-13)
Click to Rate
19
Young Frankenstein (1974,  PG)
Click to Rate
20
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
21
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
22
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
23
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Click to Rate
24
Predator (1987,  R)
Click to Rate
25
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
Click to Rate
26
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
Click to Rate
27
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate
28
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
Click to Rate
29
The Italian Job (2003,  PG-13)
Click to Rate
30
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
31
The Princess Bride (1987,  PG)
Click to Rate
32
The Terminator (1984,  R)
Click to Rate
33
The Wizard of Oz (1939,  G)
Click to Rate
34
Van Helsing (2004,  PG-13)
Click to Rate
35
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments