Flixster
Movies on Demand
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
My DVDs
by
Daniel
Psycho/Halloween/horror movies
by
NoneOfYour
Horror
by
Lance
WiccaWitchcraft's new List
by
Tiffany
Let's See if I Get Sick of Halloween Before Hallow...
by
Harley
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
George
George367497851's Rating
My Rating
1
28 Days Later
(2002, R)
2
300
(2007, R)
3
A Clockwork Orange
(1971, R)
4
A Nightmare on Elm Street
(1984, R)
5
Alien
(1979, R)
6
Aliens
(1986, R)
7
American Psycho
(2000, R)
8
Beetlejuice
(1988, PG)
9
Blade
(1998, R)
10
Braveheart
(1995, R)
11
Caddyshack
(1980, R)
12
Chocolat
(2000, PG-13)
13
Clerks
(1994, R)
14
Constantine
(2005, R)
15
Dogma
(1999, R)
16
Donnie Darko
(2001, R)
17
Edward Scissorhands
(1990, PG-13)
18
Fight Club
(1999, R)
19
Girl, Interrupted
(1999, R)
20
Halloween
(1978, R)
21
Kill Bill: Volume 1
(2003, R)
22
Kill Bill, Volume 2
(2004, R)
23
Kung Fu Hustle
(2005, R)
24
Labyrinth
(1986, PG)
25
Little Miss Sunshine
(2006, R)
26
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
(1998, R)
27
Mallrats
(1995, R)
28
One Flew over the Cuckoo's Nest
(1975, R)
29
Predator
(1987, R)
30
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
(1997, PG-13)
31
Pulp Fiction
(1994, R)
32
Resident Evil
(2002, R)
33
Sin City
(2005, R)
34
Sleepy Hollow
(1999, R)
35
The Color Purple
(1985, PG-13)
36
The Crow
(1994, R)
37
The Goonies
(1985, PG)
38
The Fifth Element
(1997, PG-13)
39
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
(2001, PG-13)
40
The Lord of the Rings - The Two Towers
(2002, PG-13)
41
The Lord of the Rings - The Return of the King
(2003, PG-13)
42
The Matrix
(1999, R)
43
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D)
(1993, PG)
44
The Shining
(1980, R)
45
The Village
(2004, PG-13)
46
Troy
(2004, R)
47
Underworld
(2003, R)
48
Underworld: Evolution
(2006, R)
49
Van Helsing
(2004, PG-13)
50
Young Frankenstein
(1974, PG)
51
Dog Soldiers
(2002, R)
52
Nightbreed
(1990, R)
53
House on Haunted Hill
(1999, R)
54
Thirteen Ghosts (13 Ghosts)
(2001, R)
55
30 Days of Night
(2007, R)
56
The Evil Dead
(1981, NC-17)
57
Evil Dead 2
(1987, R)
58
Eraserhead
(1977, Unrated)
59
Blood on Satan's Claw
(1970, Unrated)
60
The Wicker Man
(1975, R)
61
Salem's Lot
(1979,&