My Favorite Movies


  gerrybbc's Rating My Rating
1
Ghost Story (1981,  R)
2
Ghost (1990,  R)
Ghost
Very good effects
3
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Ghost Rider
Very Good Movie
4
The Crawling Eye (The Trollenberg Terror) (1958,  Unrated)
The Crawling Eye (The Trollenberg Terror)
Good Scary Movie
5
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
Clint and Lee Van Cleef are very good in thismovie
6
The Evil That Men Do (1984,  R)
The Evil That Men Do
Charles Bronson was good in this movie
7
Creepshow (1982,  R)
Creepshow
Good Variety of Horror Stories
8
The Lake House (2006,  PG)
The Lake House
Good Movie
9
House of Wax (1953,  PG)
10
Blackbeard (2006,  Unrated)
Blackbeard
Good Movie
11
Damn the Defiant! (1962,  Unrated)
Damn the Defiant!
Excellent Movie Dirk Bogarde is a great actor, as is Alec Guinness
12
Battle of Britain (1969,  G)
Battle of Britain
good Movie with a great cast
13
Excalibur (1981,  R)
14
Mutiny on the Bounty (1935,  Unrated)
15
Something Wicked This Way Comes (1983,  PG)
16
The Kindred (1987,  R)
The Kindred
Scary
17
The Quatermass Xperiment (Shock) (The Creeping Unknown) (1955,  Unrated)
18
Duel (1972,  PG)
Duel
Good Movie this has you on the edge of your seat.
19
Body Heat (1981,  R)
Body Heat
I really like Kathleen Turner in this movie-good plot
20
Eye of the Needle (1981,  R)
Eye of the Needle
Great Movie - Donald Sutherland's best movie I'd say!
21
The Seven Ups (1973,  PG)
The Seven Ups
Great action film
22
Murphy's Law (1986,  R)
Murphy's Law
Another good Bronson movie
23
The Devil & Daniel Webster (All That Money Can Buy) (1941,  Unrated)
The Devil & Daniel Webster (All That Money Can Buy)
You'll enjoy this one, an old movie but it's good!
24
Grease (1978,  PG)
Grease
Travolta & Newton John were great in this movie
25
Love Story (1970,  PG)
26
A Summer Place (1959,  Unrated)
27
Thinner (1996,  R)
Thinner
Great horror film
28
Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1920,  Unrated)
29
Back to the Beach (1987,  PG)
30
The Abyss (1989,  PG-13)
The Abyss
Good Movie
31
Beach Blanket Bingo (1965,  G)
32
The Dunwich Horror (1970,  R)
33
Swashbuckler (1976,  PG)
Swashbuckler
Great action Pirate Movie
34
Blackbeard's Ghost (1968,  G)
35
Treasure Island (1950,  PG)
36
Tom Brown's School Days (1940,  Unrated)
37
A Christmas Story (1983,  PG)
38
The Money Pit (1986,  PG)
The Money Pit
One of the funniest comedies ever!
39
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
40
Private Lessons (1981,  R)
Private Lessons
I really enjoyed this movie
41
Valkyrie (2008,  PG-13)
42
Twilight (2008,  PG-13)
43
Lakeview Terrace (2008,  PG-13)
44
Quarantine (2008,  R)
45
Gran Torino (2009,  R)
46
Treed Murray (Get Down) (2001,  R)
47
12 Rounds (2009,  PG-13)
12 Rounds
Hey this is an exciting movie you need to watch it!!!
48
The Haunting in Connecticut (2009,  PG-13)
49
Push (2009,  PG-13)
50
Taken (2009,  PG-13)
Taken
Hey Ashley you should watch this movie!
51
Chaos (2005,  R)
52
The Bank Job (2008,  R)
53
Contact (1997,  PG)
54
State of Play (2009,  PG-13)
55
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
56
Crossing Over (2009,  R)
57
Vantage Point (2008,  PG-13)
58
Righteous Kill (2008,  R)
59
Never Back Down (2008,  PG-13)
60
Iron Man (2008,  PG-13)
61
Romancing the Stone (1984,  PG)
62
Blood Diamond (2006,  R)
63
Misery (1990,  R)
64
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
65
Bloodsport (1988,  R)
66
Hannibal (2001,  R)
67
The Spirit (2008,  PG-13)
68
The Shadow (1994,  PG-13)
69
Hancock (2008,  PG-13)
70
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
71
The Last House on the Left (2009,  R)
72
Code of Silence (1985,  R)
73
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
74
A Few Good Men (1992,  R)
75
Heaven Can Wait (1978,  PG)
76
The Brink's Job (Big Stickup at Brink's) (1978,  PG)
77
Changing Lanes (2002,  R)
78
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
I liked it
79
Murder by Death (1976,  PG)
80
The Quick and the Dead (1995,  R)
81
Secret Window (2004,  PG-13)
82
And Now the Screaming Starts (1973,  PG)
83
Children Shouldn't Play with Dead Things (1972,  PG)
84
Black Christmas (1974,  R)
85
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
86
Clockwise (1986,  PG)
87
21 (2008,  PG-13)
88
The Ruins (2008,  R)
89
The Happening (2008,  R)
90
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
91
The Dark Knight (2008,  PG-13)
92
Eagle Eye (2008,  PG-13)
93
Changeling (2008,  R)
94
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
95
The Day the Earth Stood Still (2008,  PG-13)
96
Frost/Nixon (2008,  R)
97
Westworld (1973,  PG)
98
Futureworld (1976,  PG)
99
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
100
Phenomenon (1996,  PG)
101
Urban Cowboy (1980,  R)
102
The Strangers (2008,  R)
103
The Reaping (2007,  R)
104
The Mist (2007,  R)
105
The Fog (1979,  R)
106
The Fog (2005,  PG-13)
107
The War of the Worlds (1953,  G)
108
War of the Worlds (2005,  PG-13)
109
Gone Baby Gone (2007,  R)
110
Knowing (2009,  PG-13)
111
Defiance (2009,  R)
112
Watchmen (2009,  R)
113
The Taking of Pelham 1 2 3 (2009,  R)
114
Bangkok Dangerous (2008,  R)
115
Body of Lies (2008,  R)
116
Kill Switch (2008,  R)
117
Mirrors (2008,  R)
118
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
119
Shutter (2008,  PG-13)
120
Street Kings (2008,  R)
121
The Wrestler (2008,  R)
122
Airplane! (1980,  PG)
123
What's Up, Doc? (1972,  G)
124
The Good Shepherd (2006,  R)
125
Bullitt (1968,  PG)
126
Vanishing Point (1971,  R)
127
The Living Daylights (1987,  PG)
128
Dr. No (1962,  PG)
129
For Your Eyes Only (1981,  PG)
130
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
131
Goldfinger (1964,  PG)
132
From Russia With Love (1964,  PG)
133
Thunderball (1965,  PG)
134
You Only Live Twice (1967,  PG)
135
On Her Majesty's Secret Service (1969,  PG)
136
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
137
Live and Let Die (1973,  PG)
138
Moonraker (1979,  PG)
139
The Man with the Golden Gun (1974,  PG)
140
Octopussy (1983,  PG)
141
A View to a Kill (1985,  PG)
142
Licence To Kill (1989,  PG)
143
GoldenEye (1995,  PG-13)
144
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
145
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)
146
Die Another Day (2002,  PG-13)
147
Casino Royale (2006,  PG-13)
148
Never Say Never Again (1983,  PG)
149
The Jewel of the Nile (1985,  PG)
150
St. Ives (1976,  PG)
151
Death Wish (1974,  R)
152
Death Wish 2 (1982,  R)
153
Death Wish 3 (1985,  R)
154
Death Wish 4: The Crackdown (1987,  R)
155
Death Wish V: The Face of Death (1993,  R)
156
Breakout (1975,  PG)
157
Mr. Majestyk (1974,  PG)
158
10 to Midnight (1983,  R)
159
Assassination (1987,  PG-13)
160
Chato's Land (1971,  PG)
161
Death Hunt (1981,  R)
162
From Noon Till Three (1976,  PG)
163
The Great Escape (1963,  Unrated)
164
Kinjite - Forbidden Subjects (1989,  R)
165
The Mechanic (1972,  PG)
166
Messenger of Death (1988,  R)
167
Telefon (1977,  PG)
168
Exit Wounds (2001,  R)
169
Fire Down Below (1997,  R)
170
Gray Lady Down (1978,  PG)
171
Pistol Whipped (2008,  R)
172
Out for Justice (1991,  R)
173
Under Siege (1992,  R)
174
Under Siege 2: Dark Territory (1995,  R)
175
Days of Thunder (1990,  R)
176
The Hunt for Red October (1990,  PG)
177
Red Dawn (1984,  PG-13)
178
The Bone Collector (1999,  R)
179
Dreamscape (1984,  R)
180
Videodrome (1983,  R)
181
Against the Dark (2009,  Unrated)
182
Marked for Death (1990,  R)
183
Shadow Man (2006,  R)
184
Eye of the Tiger (1986,  R)
185
On Deadly Ground (1994,  R)
186
Hard to Kill (1990,  R)
187
Urban Justice (Renegade Justice) (2007,  R)
188
Out of Reach (2004,  R)
189
Above the Law (1988,  R)
190
Out for a Kill (2003,  R)
191
The Glimmer Man (1996,  R)
192
Today You Die (2005,  R)
193
Submerged (2004,  R)
194
Attack Force (2006,  R)
195
Absence of Malice (1981,  PG)
196
The Dead Pool (1988,  R)
197
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
198
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
199
Hang 'em High (1968,  PG-13)
200
Coogan's Bluff (1968,  R)
201
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
202
Two Mules For Sister Sara (1970,  PG)
203
The Beguiled (1971,  R)
204
Play Misty for Me (1971,  R)
205
Dirty Harry (1971,  R)
206
Joe Kidd (1972,  PG)
207
The Onion Field (1979,  R)
208
High Plains Drifter (1973,  R)
209
Magnum Force (1973,  R)
210
Full Metal Jacket (1987,  R)
211
The French Connection (1971,  R)
212
The Eiger Sanction (1975,  R)
213
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
214
The Enforcer (1976,  R)
215
The Gauntlet (1977,  R)
216
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
217
Firefox (1982,  PG)
218
Sudden Impact (1983,  R)
219
Tightrope (1984,  R)
220
Pale Rider (1985,  R)
221
Heartbreak Ridge (1986,  R)
222
The Rookie (1990,  R)
223
Unforgiven (1992,  R)
224
In the Line of Fire (1993,  R)
225
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
226
Macon County Line (1974,  R)
227
Return to Macon County (The Last Escape) (1975,  PG)
228
Eddie Macon's Run (1983,  PG)
229
A Perfect Murder (1998,  R)
230
Absolute Power (1997,  R)
231
The Final Countdown (1980,  PG)
232
The Vikings (1958,  Unrated)
233
Village of the Damned (1960,  R)
234
The Village (2004,  PG-13)
235
Coma (1978,  PG)
236
Fatal Attraction (1987,  R)
237
Wall Street (1987,  R)
238
Moon of the Wolf (1972,  PG)
239
Basic Instinct (1992,  R)
240
Falling Down (1993,  R)
241
Disclosure (1994,  R)
242
Top Gun (1986,  PG)
243
The Ghost and the Darkness (1996,  R)
244
The Game (2008,  Unrated)
245
The Glass House (2001,  PG-13)
246
Dr. Terror's House of Horrors (The Blood Suckers) (1965,  Unrated)
247
300 (2007,  R)
248
Pit and the Pendulum (The Pit and the Pendulum) (1961,  Unrated)
249
Witchboard (1986,  R)
250
The Sea Wolves (1981,  PG)
251
Fire, Ice And Dynamite (1991,  PG)
252
The Man Who Wouldn't Die (1995,  PG)
253
Entrapment (1999,  PG-13)
254
The First Great Train Robbery (The Great Train Robbery) (1979,  PG)
255
First Knight (1995,  PG-13)
256
Meteor (1979,  PG)
257
The Molly Maguires (1970,  PG)
258
Ransom (The Terrorists) (1974,  PG)
259
The Rock (1996,  R)
260
The Untouchables (1987,  R)
261
Melvin Purvis: G Man (1974,  Unrated)
262
American Gigolo (1980,  R)
263
The Sting (1973,  PG)
264
The Great Gatsby (1974,  PG)
265
Three Days of the Condor (1975,  R)
266
A Bridge Too Far (1977,  PG)
267
Brubaker (1980,  R)
268
The Natural (1984,  PG)
269
Indecent Proposal (1993,  R)
270
High Spirits (1988,  PG-13)
271
Spy Game (2001,  R)
272
They Call Me Trinity (Lo chiamavano Trinità) (1970,  G)
273
My Name Is Nobody (Il mio nome è Nessuno) (1973,  PG)
274
Trinity Is Still My Name (...continuavano a chiamarlo Trinità) (1971,  Unrated)
275
The Wild Bunch (1969,  R)
276
Mister Roberts (1955,  Unrated)
277
Warlock (1959,  Unrated)
278
The Boston Strangler (1968,  R)
279
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
280
Midway (The Battle of Midway) (1976,  PG)
281
On Golden Pond (1981,  PG)
282
Sorry, Wrong Number (1948,  Unrated)
283
Gunfight at the O.K. Corral (1957,  Unrated)
284
Backdraft (1991,  R)
285
Run Silent, Run Deep (1958,  Unrated)
286
Birdman of Alcatraz (1962,  Unrated)
287
Airport (1970,  G)
288
The Concorde ... Airport '79 (Airport 1980) (1979,  PG)
289
Atlantic City (1980,  R)
290
From Hell (2001,  R)
291
Mr. Sardonicus (1961,  Unrated)
292
Jack the Ripper (1959,  Unrated)
293
Jack the Ripper (1988,  PG)
294
Sleuth (2007,  R)
295
Flawless (2008,  PG-13)
296
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
297
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
298
Dressed to Kill (1980,  R)
299
Burnt Offerings (1976,  PG)
300
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
301
The Poseidon Adventure (2005,  Unrated)
302
The Eagle Has Landed (1976,  PG)
303
The List of Adrian Messenger (1963,  Unrated)
304
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
305
The Birds (1963,  PG-13)
306
Psycho (1960,  R)
307
The Ipcress File (1965,  Unrated)
308
A Fish Called Wanda (1988,  R)
309
The Caine Mutiny (1954,  Unrated)
310
Dear Brigitte (1965,  Unrated)
311
The Carpetbaggers (1964,  PG)
312
Palm Springs Weekend (1963,  Unrated)
313
A Clockwork Orange (1971,  R)
314
A Night to Remember (1958,  Unrated)
315
Jack the Ripper (Der Dirnenmörder von London) (1979,  PG)
316
Ship of Fools (1965,  Unrated)
317
Lord of the Flies (1963,  Unrated)
318
Of Mice and Men (1939,  Unrated)
319
Of Mice and Men (1981,  Unrated)
320
Death of a Salesman (1951,  Unrated)
321
My Tutor (1983,  R)
322
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001,  R)
323
The Canterville Ghost (1944,  Unrated)
324
The Giant Behemoth (1959,  Unrated)
325
Salem's Lot (1979,  PG)
326
Firestarter (1984,  R)
327
Carrie (1976,  R)
328
Death Sentence (2007,  R)
329
Eden Lake (2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments