Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  drmcdreamysothergreygal's Rating My Rating
1
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
The Phantom of the Opera 5.0 Stars
My favorite movie. A beautiful love story as well as the sexiest Phantom ever! Wonderful vocals by the cast, and just a beautifully done movie. I've never seen the stage musical, but this was just a lovely movie in it's self.
Click to Rate
2
Enchanted (2007,  PG)
Enchanted 5.0 Stars
Just added this to our DVD library. What a beautifully refreshing movie. I loved it, and can't see it enough. What an interesting story line regarding true love. Without spoiling it for those who have not seen it yet, there is the most beautiful and romantic dance scene I have ever seen in any movie since I enjoyed my first film so many years ago. Amy Adams is a beautiful and very talented actress. Patrik Dempsey, oh so handsome. James Marsden played the fantasy prince Edward very well. Susan Surandon was awesome as the evil queen. Again, go and see it to have some moments of real emotion and joy.
Click to Rate
3
300 (2007,  R)
300 5.0 Stars
Saw it, and it was AWESOME! Box office blockbuster! If you haven't seen it, you really should. Can;t wait for DVD!!!
Click to Rate
4
Attila (2001,  Unrated)
Attila 5.0 Stars
The beginning of Gerard Butler's wonderful acting talent. You should see this movie.
Click to Rate
5
Dear Frankie (2004,  PG-13)
Dear Frankie 5.0 Stars
Just a precious movie, and Gerry is awesome as usual.
Click to Rate
6
A Walk to Remember (2002,  PG)
Click to Rate
7
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
Message in a Bottle 5.0 Stars
One of the most beautiful movies I ever had the pleasure of seeing. You must see this.
Click to Rate
8
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins 5.0 Stars
The best Batman movie ever. There is a new dark knight.
Click to Rate
9
The Game of Their Lives (2005,  PG)
The Game of Their Lives 5.0 Stars
Great movie. It's sad that more people didn't have the joy of this movie.
Click to Rate
10
Reign of Fire (2002,  PG-13)
Reign of Fire 5.0 Stars
The first time I saw Gerard Butler.
Click to Rate
11
Out of Africa (1985,  PG)
Out of Africa 5.0 Stars
This is another one of my favorite movies. A beautiful story. You must see it.
Click to Rate
12
The Wedding Date (2005,  PG-13)
Click to Rate
13
Dracula 2000 (2000,  R)
Click to Rate
14
Timeline (2003,  PG-13)
Click to Rate
15
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
Click to Rate
16
Beowulf & Grendel (2005,  R)
Click to Rate
17
Mrs. Brown (1997,  PG)
Mrs. Brown 4.5 Stars
Really lovely movie.
Click to Rate
18
The Illusionist (2006,  PG-13)
The Illusionist 5.0 Stars
I'm watching it again. Have it on DVR recording. Haven't purchased it yet. But will soon. What a beautiful love story. Very good plot. I just can't get enough of it.
Click to Rate
19
Newsies (1992,  PG)
Click to Rate
20
Equilibrium (2002,  R)
Click to Rate
21
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
22
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Click to Rate
23
Walk the Line (2005,  PG-13)
Click to Rate
24
Hammers over the Anvil (1991,  PG)
Click to Rate
25
The Silver Stallion (The Silver Brumby) (1993,  G)
Click to Rate
26
Nora (2000,  R)
Nora 5.0 Stars
An incredible life story of the famous Irish author James Joyce, and his love for his wife Nora. It's R rated, but beautifully acted by Ewan McGregor playing the part of James Joyce. I don't know if stores here in the US this movie, or if if can be rented. I bought it years ago at Amazon.com/UK.
Click to Rate
27
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Click to Rate
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Click to Rate
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Click to Rate
31
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
32
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
33
A Love Song for Bobby Long (2004,  R)
Click to Rate
34
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
35
Heaven's Burning (1997,  R)
Click to Rate
36
American History X (1998,  R)
American History X 5.0 Stars
This movie is becoming higher on my favorite movie list. Not for all, but should be watched with an open mind. Except for the language, which in reality is appropriate in this life style, great story, wonderfully acted, especially by Edward Norton. Shockingly sad ending. I loved it!
Click to Rate
37
Romper Stomper (1992,  R)
Click to Rate
38
Footloose (1984,  PG)
Click to Rate
39
The Passion of the Christ (2004,  R)
Click to Rate
40
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
Click to Rate
41
Madison (2002,  PG)
Madison 5.0 Stars
Wonderful movie about hydroplane boat racing. Another passion of mine.
Click to Rate
42
A Christmas Story (1983,  PG)
Click to Rate
43
The Santa Clause (1994,  PG)
Click to Rate
44
Daredevil (2003,  PG-13)
Click to Rate
45
Dirty Dancing - Havana Nights (2004,  PG-13)
Click to Rate
46
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Save the Last Dance 5.0 Stars
Loved this movie. Great story.
Click to Rate
47
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
48
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
Click to Rate
49
Pretty Woman (1990,  R)
Click to Rate
50
The Fast and the Furious (2003,  PG-13)
Click to Rate
51
The Notebook (2004,  PG-13)