Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  GerryPratt's Rating My Rating
1
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
A wonderful blend of explosions and absolute mayhem.
2
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
One of my favorites.
3
Braveheart (1995,  R)
4
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
5
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
6
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
My favorite of the series.
7
Serenity (2005,  PG-13)
Serenity
Good story, strong characters, good special effects. Too bad Firefly was cancelled. Hopefully this isn't the last we see of Mal and the crew.
8
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
9
The Waterboy (1998,  PG-13)
The Waterboy
One of my all-time favorites. I don't even know why, I just like watching it.
10
Mystery Men (1999,  PG-13)
Mystery Men
There are lots of stories abotu the "B" team coming in to save the day but this is one of my favorites. Good dialogue with good characters makes this a fun movie.
11
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
12
Office Space (1999,  R)
Office Space
The first time I saw this movie I had to think about how accurately it represented the way my office worked. It isn't always this way but eerily similar.
13
Idiocracy (2006,  R)
Idiocracy
Am I the only one that sees this as a plausible future?
14
The Incredibles (2004,  PG)
15
Disney's Aladdin (1992,  G)
Disney's Aladdin
My favorite Disney animated movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments