My Favorite Movies
| gitagrrl's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Shabnam Mausi (2005, Unrated) |
|
| 2 |
Better Than Chocolate (1999, Unrated) |
|
| 3 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 4 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 5 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 6 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 7 |
Toy Story 2 (1999, G) |
|
| 8 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 9 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG) |
|
| 10 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 11 |
Dor (2006, Unrated) |
|
| 12 |
Vivah (2006, Unrated) |
|
| 13 |
Chasing Amy (1997, R) |
|
| 14 |
The Crow (1994, R) |
|
| 15 |
The Dark Crystal (1982, PG) |
|
| 16 |
Desperado (1995, R) |
|
| 17 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 18 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 19 |
High Fidelity (2000, R) |
|
| 20 |
Little Voice (1998, R) |
|
| 21 |
Memento (2000, R) |
|
| 22 |
Monsters, Inc. (2001, G) |
|
| 23 |
Office Space (1999, R) |
|
| 24 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 25 |
Dhoom 2 (Dhoom:2) (2006, Unrated) |
|
| 26 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 27 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 28 |
For the Birds (2000, Unrated) |




























