My Favorite Movies


  gitamadhu1's Rating My Rating
1
Asoka (2001,  R)
Asoka
At least some of the younger generation will know something about the Ashoka Chakra on our currency-sigh- I really enjoyed it as light entertainment but missed the olden days film with Vijayanthimala-this stuff is just to make White skins happy-nothing about the nobility of renouncing war and still triumphing
2
Jopog manura 3 (My Wife Is a Gangster 3) (2006,  Unrated)
Jopog manura 3 (My Wife Is a Gangster 3)
Super cool
3
The Host (Gwoemul) (2007,  R)
The Host (Gwoemul)
Watch it if you like to think. If you like the way we all live with what the ex-colonizing countries did and still do to us then skip it
4
King of Beggars (1992,  Unrated)
King of Beggars
So far my favorite Stephen Chow but can there be any single one?!
5
Daai chek liu (Running on Karma) (An Intelligent Muscle Man) (2003,  Unrated)
Daai chek liu (Running on Karma) (An Intelligent Muscle Man)
Andy Lau- Buddhism- see-think-change yourself
6
Not One Less (Yi ge dou bu neng shao) (2000,  G)
Not One Less (Yi ge dou bu neng shao)
This is to be seen...
7
Bombay (1995,  Unrated)
Bombay
Unforgettable music
8
Dil Se (1998,  Unrated)
Dil Se
A daring look at the Assam issue
9
Udon (2006,  Unrated)
Udon
Japanese cinema -without the smut the West has sought to impose on it
10
Violent Cop (Sono otoko, kyôbô ni tsuki) (1989,  Unrated)
Violent Cop (Sono otoko, kyôbô ni tsuki)
Eric Sattie's music- one of my favorite Japanese films
11
Densha otoko (Train Man) (2005,  Unrated)
Densha otoko (Train Man)
Another favourite from Japanese cinema
12
Em Mahan (,  Unrated)
13
Like a Virgin (Cheonhajangsa madonna) (2006,  Unrated)
14
Two Guys (Tu Gaijeu) (2004,  Unrated)
Two Guys (Tu Gaijeu)
Two Guys (Tu gaijeu) is a Korean action packed laughathon. Made in 2004, this film is about this guy who is being chased by a debt collector. They inadvertently pick up a suitcase belonging to some big time baddies and what ensues can only be described as exquisite chaos.
15
Les Tontons Flingeurs (Crooks in Clover) (Monsieur Gangster) (1963,  Unrated)
Les Tontons Flingeurs (Crooks in Clover) (Monsieur Gangster)
Unforgettable!
16
Dalmaya nolja (Let's Play, Dharma) (2001,  Unrated)
Dalmaya nolja (Let's Play, Dharma)
Watch a trailer at http://www.tigercinema.com/action/videos/?videoID=54847
Gangsters vs Buddhist monks- this series of films revolving around this topic is always a good comedic and action packed watch.
17
Baramui Fighter (Fighter in the Wind) (2004,  PG)
18
Jillunu Oru Kaadhal (,  Unrated)
Jillunu Oru Kaadhal
It is such a loss for the film industry that Jyothinka wont act anymore- she is so expressive.
I love this film because it is THE FILM for married couples.
A tender love story with moments of unbearable suspense.
19
Malena (2000,  R)
Malena
Too scared to see the end! Very moving depiction of coming of age
20
BloodRayne II: Deliverance (2007,  R)
BloodRayne II: Deliverance
Loved it
21
Bian Lian (The King of Masks) (1999,  Unrated)
22
Tian xia wu zei (A World Without Thieves) (2004,  Unrated)
Tian xia wu zei (A World Without Thieves)
My best Andy Lau film
23
Electric Shadows (Meng ying tong nian) (2005,  G)
Electric Shadows (Meng ying tong nian)
Mainland cinema has much to offer...
24
From Beijing with Love (Gwok chaan Ling Ling Chat) (1994,  Unrated)
25
Mullum Malarum (1978,  Unrated)
26
Fargo (1996,  R)
27
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002,  R)
28
The Twins Effect 2 (Chin gei bin 2: Fa dou daai jin) (2004,  Unrated)
29
Iqbal (2005,  Unrated)
30
When Harry Met Sally (1989,  R)
31
Serendipity (2001,  PG-13)
32
Namastey London (2007,  Unrated)
33
Goongnyeo (Shadows in the Palace) (2007,  Unrated)
Goongnyeo (Shadows in the Palace)
Full of intrigues. Throw in a ghost and exquisite camera work and you've got some real popcorn munching material
34
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage)
Good creepy atmosphere-suspense and all of it wrapped in a lot of love.
35
Sous les Bombes (Under the Bombs) (2007,  Unrated)
36
Dead Man Walking (1995,  R)
37
Shrek (2001,  PG)
38
Paheli (2005,  G)
39
Kadhal (2004,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments