My Favorite Movies
| GlennRubenstein's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 2 |
The Sure Thing (1985, PG-13) |
|
| 3 |
Rudy (1993, PG) |
|
| 4 |
Inside Man (2006, R) |
|
| 5 |
Starship Troopers (1997, R) |
|
| 6 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 7 |
Clerks (1994, R) |
|
| 8 |
Weird Science (1985, PG-13) |
|
| 9 |
Defending Your Life (1991, PG) |
|
| 10 |
Adventures in Babysitting (1987, PG-13) |
|
| 11 |
The Karate Kid (1984, PG) |
|
| 12 |
Night Shift (1982, R) |
|
| 13 |
The Lost Boys (1987, R) |
|
| 14 |
Risky Business (1983, R) |
|
| 15 |
American Pie (1999, R) |
|
| 16 |
Clerks II (2006, R) |
|
| 17 |
Chasing Amy (1997, R) |
|
| 18 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 19 |
Footloose (1984, PG) |
|
| 20 |
Swingers (1996, R) |
|
| 21 |
High Fidelity (2000, R) |
|
| 22 |
About a Boy (2002, PG-13) |
|
| 23 |
Better Off Dead (1985, PG) |
|
| 24 |
Waiting for Guffman (1996, R) |
|
| 25 |
Fright Night (1985, R) |
|
| 26 |
Tootsie (1982, PG) |
|
| 27 |
Three O'Clock High (1987, PG-13) |
|
| 28 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 29 |
Red Dawn (1984, PG-13) |
|
| 30 |
Bring It On (2000, PG-13) |
|
| 31 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 32 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 33 |
True Romance (1993, R) |
|
| 34 |
The Spanish Prisoner (1997, PG) |


































