My Favorite Movies


  glomer4's Rating My Rating
1
21 Grams (2003,  R)
21 Grams
The best movie I ever seen in years, I love the dramatic performances of the Penn, Watts and Del Toro, excellent!
2
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
Eastwood is a great director and Hillary is the best nowadays actress, excellent and traumatic story.
3
Pulp Fiction (1994,  R)
4
American Beauty (1999,  R)
American Beauty
Kevin rules!!!!!!!! a very realistic and daily story! I love it
5
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects
Kevin rules heīs unique!
6
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
7
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver
A big classic, nobody like Robert !
8
Brokeback Mountain (2005,  R)
Brokeback Mountain
Whoa Ledger is a fuckinīgreat young actor!
9
Casanova (2005,  R)
Casanova
A great comedy, I love it, specially Jeremy Irons
10
Candy (2006,  R)
Candy
Ledger rules, heīs a great actor! the drama it is so realistic that hurts
11
Ned Kelly (2004,  R)
Ned Kelly
Ledger the one an only!
12
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
A Knight's Tale
Not a big deal, just whatching how cute itīs Ledger!
13
The Pianist (2002,  R)
The Pianist
Excellent, good for Thomas
14
Hellraiser (1987,  R)
Hellraiser
Is an excellent horror movie, I love the plot
15
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
Pee-wee's Big Adventure
Tim burton is one of the best directors in the last decades, he has a great imagination
16
Batman (1989,  PG-13)
Batman
Itīs brillant! The plot and all the elements are well done
17
Batman Returns (1992,  PG-13)
Batman Returns
Who said that seconds parts arenīt good, hereīs an exception, itīs a great movie, I love the darkness in it!
18
Snow White: A Tale of Terror (Snow White in the Black Forest) (1997,  R)
Snow White: A Tale of Terror (Snow White in the Black Forest)
I love it! the plot is awesome, sigourney is brilliant as a witch, it really scare!!!
19
Things We Lost in the Fire (2007,  R)
Things We Lost in the Fire
It touches and lifts up the beauty of human experience!
20
Crooked Hearts (1991,  R)
Crooked Hearts
Poetic and affecting! I love it!
21
La Reine Margot (Queen Margot) (1994,  R)
La Reine Margot (Queen Margot)
Excellent movie
22
Frankenstein (2004,  Unrated)
Frankenstein
it wasnīt bad after all
23
Magnolia (1999,  R)
Magnolia
Finally I could seen Tom Cruise acting for real, the story of the movie is simply great
24
Closer (2004,  R)
Closer
·3 stars for Clive and 2 for Nataly they have the best roles!






Clive and Portman make worth seeing

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments