My Favorite Movies


  gloomgurl's Rating My Rating
1
Rodgers & Hammerstein's Cinderella (1997,  G)
Rodgers & Hammerstein's Cinderella
I have loved the story of Cinderella every since I was a little kid. I had the book, and I read it over and over again. I loved Disney's animated version so much that I wore the tape out. But I must say that this version of Cinderella is my favorite! I love it so much. I have seen it a thousand times. I can recite almost all of Brandy's (Cinderella) lines. I also love the songs. I sing along as if I was still a kid again. And that's exactly how this movie makes me feel (like a kid). It feels me with hope and happiness every time I see it. I love the racial harmony. You don't see much of that in films. All of the clothing are magnificent. I just love this movie. It's cute. It's sweet. It's an all around great family film!
2
The Spongebob Squarepants Movie (2004,  PG)
The Spongebob Squarepants Movie
I'M A GOFFY GOBBER YEAH! I am totally in love with spongebob. He is my favorite cartoon character. It is my favorite show. I even have all of the box-set DVDs of the series. Do you know how excited I was when this movie first came out! I was jumping up and down like a little kid. I love this movie. I have watched it so many times, that my DVD is starting to skip a little. I know all the songs, and can recite most of the lines. This movie rocked. It was funnier that I expected it to be, and the funniness hasn?t gotten old. Even though I have watched it like a million times. Hopefully, there will be another Spongebob movie in the future.
3
The Wizard of Oz (1939,  G)
The Wizard of Oz
I love this film. ?Over the Rainbow? is my favorite song in this film. Every time I see this movie, I get emotional right before she sings it. I remember as a child how I use to be totally amazed when Dorothy walked outside and everything turned from black and white to full color. It was a very pleasant memory that I hold on to every time I see this movie as well. I remember how the witch use to scare me as a kid, but now I laugh at that and realize how foolish it was to be scared of her. I feel in love with the Cowardly Lion. He was my favorite character. I always recite his little song/speech he says with him, when they are outside waiting to speak to The Wizard Of Oz.

?If I were king of the fore-e-e-est
Not queen, not duke, not prince
My royal robes of the fore-e-e-est
Would be satin, not cotton, not chintz
I'd command each thing, whether fish or fowl
With a r-r-ruff and a r-r-ruff, and a royal growl - R-R-Ruff!
As I click my heels
All the trees would kneel
And the mountains bow
And the bulls kowtow
And the sparrow would take wing
If I, if I were ki-i-i-i-ng!
The rabbits would show respect to me
The chipmunks genuflect to me
Though my tail would lash
I would show compash
For every underling
If I, if I were king
Just ki-i-i-i-ing!?

This movie is truly magical, and it makes me feel like a kid again and again, every time I see it!
4
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
?Hold your breath.
Make a wish.
Count to three.
Come with me and you'll be in a world of pure imagination?


I remember when I read the book Charlie and the Chocolate Factory in 5th grade. It was the most enjoyable book that I have ever read. Do you know how excited my entire class was, when our teacher told us that there was a movie based on the book. We almost died! Yes, my first time seeing this movie was at school. I loved every minute of it. The movie was full of magic, excitement, and wonder - without all of the Hollywood glitz, glamour and computer graphics. And Charlie. ? Oh, Charlie! How I love this little boy. He was so innocent, kind, and honest. Something a lot of us can never be. He was a poor, humble, responsible little boy who loved his family and actually had a job to help out. He was a sweet-heart. And his one dream in life was to find one of those golden tickets. When I was a kid I thought this movie was so sweet, fun and exciting. Now, that I?m older I realized that the movie is quite funny as well. I mean, seriously! Willa Wonka was a maniac! He was truly crazy. I think that he might have been on some serious illegal narcotics! And that guy that would go around whispering in the children?s ears, after they found a ticket? He was so creepy! The Oompa Loompa Songs cracked me up, because they were true and catchy. And lets not forget all the crazy things people were doing to get a golden ticket! Yeah, this movie is heart-warming, magical, really funny, and quite entertaining. It is a classic I hold dear to my heart!
5
The Little Mermaid (1989,  G)
6
The Lion King (1994,  G)
The Lion King
The lion king is one of my most treasured Disney movie favorites. I still remember the first time I watched it. I cried like a little baby. It was so sad when Simba's dad died. Other than that, the movie was pretty much, cheerful, fun, exciting and inspirational. This will always be one of the greatest animated films ever made.
7
My Girl (1991,  PG)
My Girl
This movie was so sweet. It was one of the saddest movies I've seen as a child. It was so incredibly sad when Macaulay died, that it would bring the toughest man to tears. i sobbed like a baby when the little girl started crying and talking about her dead friend. It is so horrible and annoying how he died. This is a sweet, simple classic that will always be one of those most loved memories of my childhood. I absolutely love this movie.
8
Beauty and the Beast (1991,  G)
Beauty and the Beast
this was one of the most beautiful loves stories i have ever seen as a kid. it will always be one of the treasured movies from my childhood, because it has such a good message. And the message is to look at peoples' hearts and not their outer appearance, if you want to find true love.
9
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
well i saw the infamous dark knight about 2 weeks ago, and i got to say that, this has got to be the best movie that i have seen all year. i am in love with how it rocked my mind. I finally saw what all the hoopla was about, and it was all justified. Heath did an extraordinary job as the joker, to the point that i thought the joker was a real person. and he was him. I was also pleased with Aaron Eckhart's portrayal of two-face/Harvey Dent. well, of course I'm going to see it a few more times because it is just that good and worth every cent you spend at the movie theaters. wow! what a great movie.
10
Grease (1978,  PG)
Grease
one of my favorite teen movies, and it's from the 70's, lol! This movie has got to be one of the most famous teen musicals ever, even though High school musical copied it and has brain-washed today's kids into total obesesion with their version. Really sickens me. But never-the-less, Grease was first. And there will only be one Grease!
11
The Ten Commandments (1956,  G)
12
Cinderella (1950,  G)
Cinderella
I have loved the story of Cinderella every since I was a little kid. I had the book, and I read it over and over again. I loved this movie so much as a kid, that I wore the tape out. It is just such a sweet pure tale of love!
13
Home Alone (1990,  PG)
14
Annie (1999,  Unrated)
15
Meet The Browns (2008,  PG-13)
Meet The Browns
I never gave the whole Tyler Perry movie thing a try because i thought they would be ridiculous and ghetto, but man was i wrong! I can't believe how wrong i was! well, 2 days ago i went with a bunch of people that really wanted to see this movie. i kept saying to myself, "i just know this is going to be ghetto." well, as i already said i was wrong. This movie was powerful, real, heart-felt and funny, all at the same time. this is the kind of light i like to see black films in. it was truly inspiring. it tells a tale of a struggling single mom, Brenda, doing her best to raise her kids and keep them out of trouble, while living a very poor stressful life in the projects of Chicago. one day she gets a letter saying that her father (whom she has never met) has died, and that she is invited to the funeral. Little did Brenda know that going to the backwoods of Georgia to meet the family she has never met, would change her life forever. The poor single mom, finds how powerful the love from family can be, and how hard believing in love is, but when you find it , you should never let go. This movie tells a story of true love and family really well. i was truly touched. i cried during the scene where Brenda finally confesses her love to the guy in the movie. How she was telling him that she was afraid. But she would rather be afraid and with him, than not afraid and without him. it was so beautiful. it sounds like something i would say to a guy. this movie made me proud because it wasn't ghetto, it has no cussing, no violence, and no sex. it was hilarious, powerful and inspirational. i was wrong about tyler perry movies and i will be sure to check out the whole collection.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments