My Favorite Movies


  glynn19's Rating My Rating
1
They Were Expendable (1945,  Unrated)
They Were Expendable
John Wayne, Robert Montgomery, Ward Bond, Donna Reed
John Ford's WW2 tribute to the PT boat heroes in the Philippines in 1942
MacArthur's escape from Corregidor to Cagayan De Oro in March 1942 by PT41 and the fall of the Philippines in 1942
2
American Guerrilla in the Philippines (I Shall Return) (1950,  Unrated)
American Guerrilla in the Philippines (I Shall Return)
Guerrilla action on Leyte during WW2
3
The World of Suzie Wong (1960,  Unrated)
4
Sayonara (1957,  Unrated)
5
The Birds (1963,  PG-13)
The Birds
One of Hitchcocks best!
6
A High Wind in Jamaica (2003,  Unrated)
7
Island of the Blue Dolphins (1964,  Unrated)
Island of the Blue Dolphins
True story of a young girls survival alone on one of the Channel Islands off the coast of California
8
No Man Is an Island (1962,  Unrated)
9
The First of the Few (Spitfire) (1942,  Unrated)
10
The Black Swan (1942,  Unrated)
11
Jesse James (1939,  Unrated)
12
Blood and Sand (1941,  Unrated)
13
Captain from Castile (1947,  Unrated)
14
Flying Tigers (1942,  Unrated)
15
The General (1927,  Unrated)
16
Our Hospitality (1923,  Unrated)
17
Sherlock Jr. (1924,  Unrated)
18
Steamboat Bill, Jr. (1928,  Unrated)
19
The Navigator (1924,  Unrated)
20
The Three Ages (1923,  Unrated)
21
Battling Butler (1926,  Unrated)
22
Balloonatic (1923,  Unrated)
23
The Play House (1921,  Unrated)
24
Cops (1922,  Unrated)
25
The Boat (1921,  Unrated)
26
The Railrodder (The Railroader) (1965,  Unrated)
27
The 'High Sign' (1921,  Unrated)
28
Hard Luck (1921,  Unrated)
29
The Blacksmith (1922,  PG)
30
The Cameraman (1928,  Unrated)
31
Neighbors (1920,  Unrated)
32
Sin of Harold Diddlebock (1947,  Unrated)
33
Safety Last! (1923,  Unrated)
34
The Freshman (College Days) (1925,  Unrated)
35
Speedy (1928,  Unrated)
36
The Kid Brother (1927,  Unrated)
37
Dr. Jack (Doctor Jack) (1922,  Unrated)
38
Grandma's Boy (1922,  Unrated)
39
The Milky Way (1936) (1936,  Unrated)
40
An Eastern Westerner (1920,  PG)
41
The Cat's-Paw (1934,  Unrated)
42
Bumping Into Broadway (1919,  PG)
43
Get out and get under (1920,  Unrated)
44
A Sailor-Made Man (1921,  Unrated)
45
All Aboard (1917,  Unrated)
46
The Notebook (2004,  PG-13)
47
The English Patient (1996,  R)
48
Swallows and Amazons (1976,  Unrated)
49
Wings (1927,  Unrated)
50
The Dawn Patrol (1938,  Unrated)
51
The Dawn Patrol (Flight Commander) (1930,  Unrated)
52
All Quiet on the Western Front (1930,  Unrated)
53
Metropolis (1927,  Unrated)
54
Travolti da un Insolito Destino nell'Azzurro Mare d'Agosto (Swept Away) (1974,  R)
55
Swept Away (2002,  R)
56
Shirley Valentine (1989,  R)
57
Trixie (1999,  R)
58
Gift Horse (Glory at Sea) (1952,  Unrated)
59
The Key (1958,  Unrated)
60
The Caine Mutiny (1954,  Unrated)
61
Mutiny on the Bounty (1935,  Unrated)
62
Mutiny on the Bounty (1962,  Unrated)
63
The Bounty (1984,  PG)
64
Billy Budd (1962,  Unrated)
65
Billy Budd (1988,  Unrated)
66
It (1927,  Unrated)
67
Gone With the Wind (1939,  G)
68
Run Silent, Run Deep (1958,  Unrated)
69
San Francisco (1936,  Unrated)
70
Red Dust (1932,  Unrated)
71
China Seas (1935,  Unrated)
72
The Call of the Wild (1935,  Unrated)
73
Strange Cargo (1940,  PG)
74
We're No Angels (1955,  Unrated)
75
Picnic (1955,  PG)
76
Love Is a Many Splendored Thing (1955,  Unrated)
77
The Bridges at Toko-Ri (1954,  Unrated)
78
Golden Boy (1939,  Unrated)
79
The Moon is Blue (1953,  Unrated)
80
Rachel and the Stranger (1948,  Unrated)
81
Sabrina (1954,  Unrated)
82
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
83
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
84
Casino Royale (1967,  G)
85
Stalag 17 (1953,  Unrated)
86
Born Yesterday (1950,  Unrated)
87
Stagecoach (1939,  Unrated)
88
The High and the Mighty (1954,  Unrated)
89
Operation Pacific (1951,  Unrated)
90
Wake of the Red Witch (1949,  Unrated)
91
Angel and the Badman (1947,  Unrated)
92
The Long Voyage Home (1940,  Unrated)
93
Reap the Wild Wind (1942,  Unrated)
94
Blue Steel (An Innocent Man) (1934,  Unrated)
95
The Hurricane Express (1932,  Unrated)
96
Blood Alley (1955,  Unrated)
97
Donovan's Reef (1963,  Unrated)
98
Red River (1948,  Unrated)
99
The Big Trail (1930,  Unrated)
100
The Wings of Eagles (1957,  Unrated)
101
The Sea Chase (1955,  Unrated)
102
Vertigo (1958,  PG)
103
The Blue Lagoon (1980,  R)
104
Return to the Blue Lagoon (1991,  PG-13)
105
The Lover (L'amant) (1992,  R)
106
Color of Night (1994,  R)
107
Tarzan and the Lost City (1998,  PG)
108
Buck Rogers (1939,  Unrated)
Buck Rogers
Buster Crabbe
109
Flash Gordon's Trip to Mars (1938,  Unrated)
Flash Gordon's Trip to Mars
Buster Crabbe
110
Flash Gordon Conquers the Universe (1940,  Unrated)
Flash Gordon Conquers the Universe
Buster Crabbe
111
Tarzan the Fearless (1933,  Unrated)
Tarzan the Fearless
Buster Crabbe
112
Tarzan and the Green Goddess (1938,  Unrated)
113
Tarzan the Ape Man (1932,  Unrated)
114
Tarzan and His Mate (1934,  PG)
115
Tarzan's Secret Treasure (1941,  PG)
116
Tarzan and the Mermaids (Edgar Rice Burroughs' Tarzan and the Mermaids) (1948,  PG)
117
Tarzan Escapes (The Capture of Tarzan) (1936,  Unrated)
118
Tarzan's Desert Mystery, (Edgar Rice Burroughs' Tarzan's Desert Mystery) (1944,  PG)
119
Tarzan and the Amazons (Edgar Rice Burroughs' Tarzan and the Amazons) (1945,  PG)
120
Tarzan Triumphs (Edgar Rice Burroughs' Tarzan Triumphs) (1943,  PG)
121
Tarzan and the Huntress (Edgar Rice Burroughs' Tarzan and the Huntress) (1947,  PG)
122
Tarzan and the Leopard Woman (Edgar Rice Burroughs' Tarzan and the Leopard Woman) (1946,  PG)
123
Tarzan's New York Adventure (Tarzan Against the World) (1942,  PG)
124
Tarzan Finds a Son! (Tarzan in Exile) (1939,  PG)
125
The Treasure of the Sierra Madre (1948,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments