My Favorite Movies


  godblessedalicialynn's Rating My Rating
1
A Cinderella Story (2004,  PG)
2
A Walk to Remember (2002,  PG)
3
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
4
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
5
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
6
License to Wed (2007,  PG-13)
7
The Notebook (2004,  PG-13)
8
Braveheart (1995,  R)
9
Mean Girls (2004,  PG-13)
10
Finding Nemo (2003,  G)
11
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
12
Gladiator (2000,  R)
13
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
14
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
15
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
16
Wedding Crashers (2005,  R)
17
Titanic (1997,  PG-13)
18
Free Willy (1993,  PG)
19
Free Willy 3: The Rescue (1997,  PG)
20
Free Willy 2 - The Adventure Home (1995,  PG)
21
Ski to the Max (2000,  Unrated)
22
Willy the Sparrow (1990,  G)
23
Cultura Profetica: Tribute to the Legend Bob Marley (,  Unrated)
24
Made in the USA (2002,  Unrated)
25
Mystery of Kaspar Hauser (Jeder für sich und Gott gegen alle) (1974,  Unrated)
26
Three Good Friends (Die Drei von der Tankstelle) (1931,  Unrated)
27
Fuga (2001,  Unrated)
28
Sexus (Nuit la plus longue) (1965,  Unrated)
29
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
30
El Desquite (Revenge) (1999,  Unrated)
31
Feuer, Eis & Dynamit (Fire, Ice & Dynamite) (1987,  PG)
32
Willy Signori e Vengo da Lontano (1990,  Unrated)
33
Willy/Milly (Something Special) (I Was a Teenage Boy) (1986,  PG-13)
34
Woyzeck (1979,  Unrated)
35
Les Démoniaques (Curse of the Living Dead, The Demoniacs) (1974,  R)
36
Der Hauptmann von Köpenick (The Captain from Köpenick) (1956,  Unrated)
37
Die Fledermaus (The Bat) (1946,  Unrated)
38
Amphitryon (1935,  Unrated)
39
Der Kongreß tanzt (1931,  Unrated)
40
Frau im Mond (By Rocket to the Moon) (Woman in the Moon) (1929,  Unrated)
41
Born to Lose: The Last Rock and Roll Movie (1999,  Unrated)
42
Eternal Blood (2003,  R)
43
El Silencio De Neto (1994,  Unrated)
44
It's a Free World... (2007,  Unrated)
45
Flying: Confessions of A Free Woman (2007,  Unrated)
46
Free As a Dog (,  Unrated)
47
Free As A Dog - A True Dog's Tale (2006,  Unrated)
48
Free Zone (2006,  Unrated)
49
Sucker Free City (,  R)
50
Live Free or Die (2000,  Unrated)
51
Free Money (1999,  R)
52
Sve Dzaba (All For Free) (2007,  Unrated)
53
Free Spirits (2007,  Unrated)
54
Free Floating (Svobodnoe plavanie) (,  Unrated)
55
Der Freie Wille (The Free Will) (2006,  Unrated)
56
Free Land (Zone Libre) (2007,  Unrated)
57
No Go: The Free Derry Story (2006,  Unrated)
58
Wombling Free (,  Unrated)
59
Fun & Fancy Free (1947,  G)
60
Running Free (2000,  G)
61
Free Enterprise (1999,  R)
62
Free Radicals (2004,  Unrated)
63
Grizzly Man (2005,  R)
64
Free to Be You and Me (1974,  Unrated)
65
Born Free (1966,  PG)
66
Butterflies Are Free (1972,  PG)
67
Living Free (1972,  G)
68
Dangerous Minds (1995,  R)
69
Corrupted Minds (2007,  Unrated)
70
Hearts and Minds (2004,  R)
71
Like Minds (Murderous Intent) (2006,  PG-13)
72
Changing Our Minds: The Story of Dr. Evelyn Hooker (1992,  Unrated)
73
Pick Up the Mic (2006,  Unrated)
74
A Dangerous Woman (1993,  R)
75
Dangerous Crossing (1953,  Unrated)
76
On Dangerous Ground (1952,  R)
77
Mother Jones: America's Most Dangerous Woman (,  Unrated)
78
Dangerous Beauty (A Destiny of Her Own) (1998,  R)
79
Dangerous Liaisons (1988,  R)
80
The Dangerous Lives of Altar Boys (2002,  R)
81
Confessions of a Dangerous Mind (2002,  R)
82
Armed and Dangerous (1986,  PG-13)
83
Bangkok Dangerous (1999,  R)
84
Dangerous Ground (1997,  R)
85
Extremely Dangerous (1999,  Unrated)
86
A Dangerous Man: Lawrence After Arabia (1992,  Unrated)
87
Dangerous Living - Coming Out in the Developing World (2003,  Unrated)
88
Dangerous Intentions (1995,  Unrated)
89
Dangerous Invitations (2002,  R)
90
Dangerous Child (2001,  Unrated)
91
The Most Dangerous Game (1932,  Unrated)
92
Dangerous Game (1993,  Unrated)
93
Bangkok Dangerous (2008,  R)
94
Chai lai (Dangerous Flowers) (2006,  Unrated)
95
Sheng zhe wei wang (Young and Dangerous Part 6) (Born to Be King) (2000,  Unrated)
96
Darkness Falls: A Dangerous Obsession (1998,  R)
97
San goo waak chai ji siu nin gik dau pin (Young & Dangerous: The Prequel) (1998,  Unrated)
98
98 goo waak chai ji lung chang foo dau (Young and Dangerous V) (1998,  Unrated)
99
Gu huo zi: Zhi ren zai jiang hu (Young and Dangerous) (1996,  Unrated)
100
Gu huo zi 3: Zhi zhi shou zhe tian (Young and Dangerous 3) (1996,  Unrated)
101
Goo waak jai 2: Ji maang lung gwoh gong (Young and Dangerous 2) (1996,  Unrated)
102
A Dangerous Place (1994,  R)
103
Don't Talk to Strangers (Dangerous Pursuit) (1994,  R)
104
The Dangerous (1994,  Unrated)
105
Dangerous Passion (1990,  Unrated)
106
Dangerous Love (1988,  R)
107
Dangerous Curves (1988,  PG)
108
Dangerous Game (1990,  R)
109
La Diagonale du Fou (Dangerous Moves) (1984,  Unrated)
110
Columbo: The Most Dangerous Match (,  Unrated)
111
The Chairman (The Most Dangerous Man in the World) (1969,  PG-13)
112
The Creeping Terror (Dangerous Charter) (The Crawling Monster) (1964,  Unrated)
113
Les Liaisons dangereuses (Dangerous Liaisons 1960) (1959,  Unrated)
114
The Beloved Brat (A Dangerous Affair) (1938,  Unrated)
115
Dangerous (1935,  Unrated)
116
Wild Boys of the Road (Dangerous Days) (1933,  Unrated)
117
Spring Break Shark Attack (Dangerous Waters: Shark Attack) (,  PG-13)
118
Up Close & Personal (1996,  PG-13)
119
Close-Up (,  R)
120
Close-up (1999,  R)
121
Kiss: X-treme Close-Up (1992,  Unrated)
122
Full of It (2007,  PG-13)
123
Close to Home (Karov La Bayit) (2007,  Unrated)
124
Close to You (2006,  Unrated)
125
Personal Sergeant (1969,  Unrated)
126
Totally Personal (Sasvim Licno) (2004,  Unrated)
127
Personal Velocity: Three Portraits (2002,  R)
128
Chuck Close (1997,  Unrated)
129
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies (1995,  Unrated)
130
Personal Best (1982,  R)
131
The Magnum Story III: Close to the Edge (1999,  Unrated)
132
Never Apologize (2007,  Unrated)
133
Personal Search (Rewizja osobista) (,  Unrated)
134
Nothing Personal (,  Unrated)
135
Wallace and Gromit: A Close Shave (1996,  Unrated)
136
Heights (2005,  R)
137
The Chumscrubber (2005,  R)
138
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
139
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
140
Tarzan (1999,  G)
141
So Close (2003,  R)
142
Fatal Attraction (1987,  R)
143
At Close Range (1986,  R)
144
Close My Eyes (1991,  R)
145
Anne Frank Remembered (1995,  PG)
146
102 Dalmatians (2000,  G)
147
Reversal of Fortune (1990,  R)
148
Close Your Eyes (Doctor Sleep) (2002,  R)
149
Maxie (1985,  PG)
150
The Lion in Winter (2003,  Unrated)
151
So Close to Paradise (1999,  Unrated)
152
Faraway, So Close! (In weiter Ferne, so nah!) (1993,  PG-13)
153
Things You Can Tell Just By Looking At Her (2000,  PG-13)
154
The House of the Spirits (1994,  R)
155
Robbie the Reindeer in Close Encounters of the Herd Kind (,  Unrated)
156
Personal Che (2007,  Unrated)
157
Macbeth 3000: This Time, It's Personal (2005,  Unrated)
158
Tout contre Léo (Close to Leo) (2003,  PG-13)
159
Evelyn: The Cutest Evil Dead Girl (2002,  Unrated)
160
The Ballad of Lucy Whipple (2001,  Unrated)
161
Sarah, Plain and Tall: Winter's End (1999,  Unrated)
162
Notícias de uma Guerra Particular (News from a Personal War) (2002,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments