My Favorite Movies


  1. Gonerill
  2. Nina

Give list a short description

  Gonerill's Rating My Rating
1
Metropolis (1927,  Unrated)
2
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
3
The Seventh Seal (,  Unrated)
4
A Fool There Was (1915,  Unrated)
5
Mulholland Drive (2001,  R)
6
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
7
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
8
Trainspotting (1996,  R)
9
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) (1996,  R)
10
Velvet Goldmine (1998,  R)
11
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929,  Unrated)
12
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
13
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
14
Girl, Interrupted (1999,  R)
15
American History X (1998,  R)
16
Eyes Wide Shut (1999,  R)
17
Lolita (1962,  Unrated)
18
The Crow (1994,  R)
19
American Beauty (1999,  R)
20
The Hours (2002,  PG-13)
21
Seven (Se7en) (1995,  R)
22
Fight Club (1999,  R)
23
Secret Window (2004,  PG-13)
24
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
25
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
26
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
27
V for Vendetta (2006,  R)
28
Closer (2004,  R)
29
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
30
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
31
Chicago (2002,  PG-13)
32
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
33
The Shining (1980,  R)
34
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
35
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
36
Match Point (2005,  R)
37
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
38
The Addams Family (1991,  PG-13)
39
Interview with the Vampire (1994,  R)
40
Lady in the Water (2006,  PG-13)
41
Blow (2001,  R)
42
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
43
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
44
The Wizard of Oz (1939,  G)
45
Sleepy Hollow (1999,  R)
46
Barry Lyndon (1975,  PG)
47
White Oleander (2002,  PG-13)
48
The Matrix (1999,  R)
49
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
50
Young Frankenstein (1974,  PG)
51
Juno (2007,  PG-13)
52
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
53
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
54
Red Dragon (2002,  R)
55
The Others (2001,  PG-13)
56
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
57
Sin City (2005,  R)
58
Pulp Fiction (1994,  R)
59
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
60
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus (2006,  R)
61
Alice in Wonderland (1951,  G)
62
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
63
The Black Dahlia (2006,  R)
64
The Prestige (2006,  PG-13)
65
School of Rock (2003,  PG-13)
66
Shrek (2001,  PG)
67
Shrek 2 (2004,  PG)
68
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
69
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
70
The Green Mile (1999,  R)
71
The Devil's Advocate (1997,  R)
72
The Pianist (2002,  R)
73
Lost In Translation (2003,  R)
74
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
75
Silk (2007,  R)
76
The Virgin Suicides (2000,  R)
77
Vanity Fair (2004,  PG-13)
78
Death at a Funeral (2007,  R)
79
Pride and Prejudice (2005,  PG)
80
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
81
Love Actually (2003,  R)
82
Hamlet (1996,  PG-13)
83
William Shakespeare's The Merchant of Venice (2004,  R)
84
Billy Elliot (2000,  R)
85
The Dark Knight (2008,  PG-13)
86
Stardust (2007,  PG-13)
87
Vanilla Sky (2001,  R)
88
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
89
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
90
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
91
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
92
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
93
Nana (2005,  Unrated)
94
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
95
Anything Else (2003,  R)
96
Scoop (2006,  PG-13)
97
His Secret Life (Le Fate ignoranti) (2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments