My Favorite Movies
| GoneWithTheTwins2's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
City Lights (1931, Unrated) |
|
| 2 |
The Searchers (1956, Unrated) |
|
| 3 |
The Apartment (1960, Unrated) |
|
| 4 |
Rear Window (1954, PG) |
|
| 5 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 6 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 7 |
Vertigo (1958, PG) |
|
| 8 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 9 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 10 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
| 11 |
It Happened One Night (1934, Unrated) |
|
| 12 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 13 |
The Maltese Falcon (1941, Unrated) |
|
| 14 |
The Bridge on the River Kwai (1957, PG) |
|
| 15 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966, R) |
|
| 16 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 17 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 18 |
Some Like It Hot (1959, Unrated) |
|
| 19 |
Apocalypse Now (1979, R) |
|
| 20 |
Alien (1979, R) |




















