My Favorite Movies


  Gordon388884949's Rating My Rating
1
Faster, Pussycat! Kill! Kill! (1965,  R)
2
J-Men Forever (2002,  PG)
3
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929,  Unrated)
4
The Films of the Brothers Quay (1987,  Unrated)
5
Fight Club (1999,  R)
6
Stop Making Sense (1999,  Unrated)
7
Rock And Rule (1983,  PG)
8
Forbidden Zone (1982,  R)
9
Fétiche (The Mascot) (1934,  Unrated)
10
Elephant Parts (1981,  Unrated)
11
I Was a Zombie for the F B I (,  Unrated)
12
Eraserhead (1977,  Unrated)
13
La Planète Sauvage (The Savage Planet) (The Fantastic Planet) (Planet of Incredible Creatures) (1999,  PG)
14
Sin City (2005,  R)
15
Over the Edge (1979,  PG)
16
Carnival of Souls (1962,  Unrated)
17
Evil Dead 2 (1987,  R)
18
The Atomic Cafe (1982,  Unrated)
19
Liquid Sky (1983,  R)
20
Heavy Metal (1981,  R)
21
Fire and Ice (1983,  PG)
22
Dr. Caligari (1989,  R)
23
Blood Tea and Red String (2006,  Unrated)
24
Repo Man (1984,  R)
25
A Clockwork Orange (1971,  R)
26
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
27
Phantom of the Paradise (1974,  PG)
28
Caveman (1981,  PG)
29
La Maschera del demonio (Black Sunday) (House of Fright) (Mask of the Demon) (1960,  R)
30
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
31
Freaks (1932,  Unrated)
32
Flash Gordon (1980,  PG)
33
Pulp Fiction (1994,  R)
34
Metropolis (1927,  Unrated)
35
Cannibal Holocaust (1979,  NC-17)
36
The Warriors (1979,  R)
37
Smithereens (1982,  R)
38
Spider Baby, or The Maddest Story Ever Told (Attack of the Liver Eaters) (1968,  Unrated)
39
Terror of Tiny Town (,  Unrated)
40
Plan 9 from Outer Space (1959,  Unrated)
41
Dawn of the Dead (1979,  R)
42
Assassin of Youth (1937,  Unrated)
43
An American Werewolf in London (1981,  R)
44
After Hours (1985,  R)
45
American Pop (1981,  R)
46
Antropophagus (The Zombie's Rage)(The Grim Reaper)(Anthropophagous: The Beast) (1980,  R)
47
Atlantis, the Lost Continent (1961,  Unrated)
48
American Graffiti (1973,  PG)
49
Alien (1979,  R)
50
Aliens (1986,  R)
51
Amazon Women on the Moon (1987,  R)
52
Airplane! (1980,  PG)
53
Attack of the Giant Leeches (Attack of the Blood Leeches) (Demons of the Swamp) (1960,  Unrated)
54
Attack of the Crab Monsters (1957,  Unrated)
55
The Awful Dr. Orloff (Gritos en la noche) (1963,  R)
56
Animal Farm (1954,  Unrated)
57
Alone in the Dark (1982,  R)
58
The Arena (1973,  Unrated)
59
Apocalypse Now (1979,  R)
60
Animalympics (1980,  Unrated)
61
Alphaville (1965,  Unrated)
62
The Birds (1963,  PG-13)
63
Barbarella (1968,  PG)
64
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
65
The Big Bird Cage (Women's Penitentiary II) (1972,  R)
66
Sei donne per l'assassino (Blood and Black Lace) (Six Women for the Murderer) (1960,  Unrated)
67
Blood Beach (1981,  R)
68
Beyond the Valley of the Dolls (1970,  NC-17)
69
Le Notti del terrore (Burial Ground: The Nights of Terror) (The Zombie Dead) (1981,  Unrated)
70
Breaking Glass (1980,  PG)
71
Caddyshack (1980,  R)
72
Candy (1968,  R)
73
Creepshow (1982,  R)
74
The Candy Snatchers (1973,  R)
75
Conan the Barbarian (1982,  R)
76
Paura nella città dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) (1980,  R)
77
Beavis and Butt-Head Do America (1996,  PG-13)
78
Bluebeard (1972,  R)
79
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà (The Beyond) (1981,  Unrated)
80
Batman Begins (2005,  PG-13)
81
The Breakfast Club (1985,  R)
82
Ben-Hur (1959,  G)
83
Blade Runner (1982,  R)
84
Bonnie and Clyde (1967,  R)
85
Bug (1975,  PG)
86
Black Sheep (2006,  Unrated)
87
Buio Omega (Beyond the Darkness) (1984,  Unrated)
88
Blood Sucking Freaks (Bloodsucking Freaks) (1976,  R)
89
Batman: The Movie (1966,  PG)
90
The Blob (1958,  Unrated)
91
Big Jake (1971,  PG-13)
92
Il Boia scarlatto (Bloody Pit of Horror)(The Scarlet Hangman)(A Tale of Torture) (1965,  Unrated)
93
The Beast From 20,000 Fathoms (1953,  Unrated)
94
The Beast (,  Unrated)
95
The Bat People (It Lives By Night) (It's Alive) (1974,  PG)
96
A Bucket of Blood (1959,  Unrated)
97
A Boy and His Dog (1975,  R)
98
El Barón del terror (Baron of Terror) (The Braniac) (1963,  Unrated)
99
The Boogens (1982,  R)
100
Chained for Life (,  Unrated)
101
L'uccello dalle piume di cristallo (The Bird With the Crystal Plumage) (1970,  PG)
102
La Campana del infierno (A Bell from Hell) (1973,  NC-17)
103
Bucktown (1975,  R)
104
The Beast Within (1982,  R)
105
The Boys Next Door (1986,  R)
106
Coffy (1973,  R)
107
Caged Heat (Caged Females) (Renegade Girls) (1974,  R)
108
Chatterbox (1977,  R)
109
Cat-Women of the Moon (Rocket to the Moon) (1953,  Unrated)
110
Cannibal Ferox (1997,  R)
111
The Crazies (1973,  R)
112
Cannonball (1976,  PG)
113
Equinox (1992,  R)
114
Fritz the Cat (1972,  Unrated)
115
The Creeping Terror (Dangerous Charter) (The Crawling Monster) (1964,  Unrated)
116
Chosen Survivors (1974,  Unrated)
117
The Crow (1994,  R)
118
The Caine Mutiny (1954,  Unrated)
119
Crazy Mama (1975,  PG)
120
The Company of Wolves (1984,  R)
121
Crossroads (1986,  R)
122
The Crippled Masters (Tian can di que) (1979,  R)
123
Creeping Flesh (1973,  PG)
124
Clash of the Titans (1981,  PG)
125
Crack House (1989,  R)
126
Conquest (1983,  R)
127
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
128
Dial M for Murder (1954,  PG)
129
Death Wish (1974,  R)
130
Death Wish 2 (1982,  R)
131
Freaked (1993,  PG-13)
132
The Dark Crystal (1982,  PG)
133
The Devil's Rejects (2005,  R)
134
Castle Freak (1995,  R)
135
The Deadly Spawn (1983,  R)
136
Dr. Terror's House of Horrors (The Blood Suckers) (1965,  Unrated)
137
Darby O'Gill and the Little People (1959,  G)
138
Donnie Darko (2001,  R)
139
The Decline of Western Civilization (1981,  Unrated)
140
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years (1988,  R)
141
Dr. Phibes Rises Again! (1972,  PG-13)
142
Day of the Animals (1977,  PG)
143
Dracula (1931,  Unrated)
144
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
145
Dementia (Daughter of Horror) (1957,  Unrated)
146
The Devil and Daniel Mouse (1978,  Unrated)
147
Dementia 13 (The Haunted and the Hunted) (1963,  Unrated)
148
La Setta (The Devil's Daughter) (Demons 4) (The Sect) (1991,  R)
149
The Dark Knight (2008,  PG-13)
150
Demonoid: Messenger of Death (1981,  R)
151
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
152
From Beyond (1986,  R)
153
Don't Go In the Woods (1981,  R)
154
Don't Look Now (1973,  R)
155
Emperor of the North Pole (Emperor of the North) (1973,  PG)
156
Embryo (Created to Kill) (1976,  PG)
157
The Day of the Locust (1975,  R)
158
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
159
The Devil Rides Out (1968,  G)
160
Dirty Harry (1971,  R)
161
Dazed and Confused (1993,  R)
162
Death Race 2000 (1975,  R)
163
Deranged (1974,  R)
164
The Dark (1979,  R)
165
Don't Make Waves (1967,  Unrated)
166
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
167
El Topo (1970,  Unrated)
168
Evil Dead Trap (1988,  Unrated)
169
The Devil's Rain (1975,  PG)
170
Death Rides a Horse (,  Unrated)
171
Doctor Strange (2007,  PG-13)
172
Eaten Alive (1977,  R)
173
The Eye (2008,  PG-13)
174
Escape from the Planet of the Apes (1971,  G)
175
Ed Wood (1994,  R)
176
Eating Raoul (1982,  R)
177
Eyes Without a Face (,  Unrated)
178
The Evil Dead (1981,  NC-17)
179
Enter the Dragon (1973,  R)
180
Frankenstein (1931,  Unrated)
181
Frankenstein Meets the Space Monster (1965,  Unrated)
182
The Fury (1978,  R)
183
The Food of the Gods (1976,  G)
184
Four Rooms (1996,  R)
185
Fantasia (1940,  G)
186
Fingers (1978,  R)
187
The Funhouse (Carnival of Terror) (1981,  R)
188
Flesh & Blood (Flesh+Blood) (The Rose and the Sword) (1985,  R)
189
Four Flies on Grey Velvet (4 mosche di velluto grigio) (1971,  PG)
190
Frogs (1972,  PG)
191
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
192
The Great Rock'n'Roll Swindle (1980,  Unrated)
193
Grease (1978,  PG)
194
Grizzly (1976,  PG)
195
The Kentucky Fried Movie (1977,  R)
196
Les Raisins de la mort (The Grapes of Death) (1978,  Unrated)
197
The Golden Voyage of Sinbad (1973,  G)
198
The Great Gatsby (1974,  PG)
199
The Gore-Gore Girls (1972,  R)
200
Grand Theft Auto (1977,  PG)
201
The Giant Claw (1957,  Unrated)
202
Hellraiser (1987,  R)
203
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains (1981,  R)
204
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
205
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
206
Suspiria (1977,  R)
207
Society (1989,  R)
208
Valley Girl (1983,  R)
209
Wild At Heart (1990,  R)
210
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
211
King Kong (2005,  PG-13)
212
Mr. Bug Goes to Town (Hoppity Goes to Town) (Bugville) (1941,  Unrated)
213
Inferno (1980,  R)
214
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
215
The Song Remains The Same (1976,  PG)
216
The Thing (1982,  R)
217
Piranha (1978,  R)
218
Suburbia (1983,  R)
219
Krush Groove (1985,  R)
220
Phenomena (Creepers) (1985,  R)
221
Tenebre, (Unsane) (1982,  R)
222
Psych-Out (1968,  Unrated)
223
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
224
Iron Man (2008,  PG-13)
225
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
226
Top Secret! (1984,  PG)
227
The Wild Life (1984,  R)
228
Highway to Hell (1992,  R)
229
The Party (1968,  PG)
230
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
231
Tombs Of The Blind Dead (Noche del terror ciego) (1972,  PG)
232
Re-Animator (1985,  R)
233
Up in Smoke (1978,  R)
234
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
235
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
236
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
237
Village of the Giants (1965,  Unrated)
238
The Little Shop of Horrors (1960,  Unrated)
239
Watership Down (1978,  PG)
240
Kingdom of the Spiders (1977,  PG)
241
Mark of the Devil (1969,  R)
242
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
243
The Hills Have Eyes (1977,  R)
244
Hell Comes to Frogtown (1987,  R)
245
H.O.T.S. (1979,  R)
246
Horror Hospital (Computer Killers) (Doctor Bloodbath) (1973,  R)
247
The Hunchback of Notre Dame (1939,  Unrated)
248
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
249
The Hobbit (1978,  Unrated)
250
The Hitcher (1986,  R)
251
The Honeymoon Killers (1970,  R)
252
Hello Down There (1969,  G)
253
Hollywood Chainsaw Hookers (1988,  R)
254
Hollywood Boulevard (1976,  R)
255
The Invincible Iron Man (2007,  PG-13)
256
Invasion of the Body Snatchers (1978,  PG)
257
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
258
Island of Terror (Night of the Silicates) (The Creepers) (1966,  Unrated)
259
Island of Lost Souls (The Island of Dr. Moreau) (1933,  Unrated)
260
L' Isola degli Uomini Pesce (The Island of the Fishmen) (Screamers) (Something Waits in the Dark) (1979,  R)
261
The Incredible Melting Man (1977,  R)
262
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) (1978,  R)
263
The Incredible 2-Headed Transplant (The Incredible Transplant) (1971,  R)
264
The Intruder (,  Unrated)
265
It's Alive (1973,  PG)
266
Ilsa - She Wolf of the SS (1974,  R)
267
Ilsa, the Tigress of Siberia (1977,  R)
268
Ilsa - Harem Keeper of the Oil Sheiks (1976,  Unrated)
269
The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies (1964,  Unrated)
270
The Incredible Mr. Limpet (1964,  G)
271
Invaders from Mars (1953,  Unrated)
272
Jekyll and Hyde... Together Again (1982,  R)
273
Johnny Got His Gun (1971,  PG)
274
Killer Klowns from Outer Space (1988,  PG-13)
275
King Kong (1933,  Unrated)
276
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
277
Kiss Meets the Phantom of the Park (1978,  G)
278
Lord of the Flies (1963,  Unrated)
279
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime) (2005,  R)
280
The Longest Yard (1974,  R)
281
Laserblast (,  PG)
282
The Lady in Red (Guns, Sin and Bathtub Gin) (Touch Me and Die) (,  R)
283
Legend of Boggy Creek (1973,  G)
284
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
285
Munster, go Home! (1966,  Unrated)
286
Man's Favorite Sport? (1964,  Unrated)
287
Marihuana (1936,  Unrated)
288
The Mind Benders (1963,  Unrated)
289
Mutiny on the Bounty (1935,  Unrated)
290
Massacre at Central High (Blackboard Massacre) (1976,  R)
291
Martin (1977,  R)
292
The Mephisto Waltz (1971,  R)
293
My Name Is Bruce (2007,  R)
294
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) (1992,  NC-17)
295
Meet the Feebles (1989,  R)
296
Maniac (1980,  Unrated)
Maniac
.
297
Missile to the Moon (1959,  Unrated)
298
North by Northwest (1959,  Unrated)
299
Naked Lunch (1991,  R)
300
Night of the Creeps (1986,  R)
301
Nightbreed (1990,  R)
302
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
303
The Naked Monster (2005,  Unrated)
304
Nighthawks (1981,  R)
305
Night of the Demon (Curse of the Demon) (Haunted) (1958,  Unrated)
306
Onibaba (1965,  Unrated)
307
The Other (1972,  PG)
308
The Passion of the Christ (2004,  R)
309
Planet of the Apes (1968,  PG)
310
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
311
The Plague Dogs (1982,  PG)
312
Phantasm (1979,  R)
313
Planet of Dinosaurs (2001,  PG)
314
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
315
Paper Moon (1973,  PG)
316
La Guerre du Feu (Quest for Fire) (The War of Fire) (1981,  R)
317
The Prowler (1981,  R)
318
Pit Stop (1969,  R)
319
Porky's (1982,  R)
320
Punishment Park (1971,  R)
321
Prophecy (1979,  PG)
322
Patrick (1978,  PG)
323
The Quatermass Xperiment (Shock) (The Creeping Unknown) (1955,  Unrated)
324
Rabid (1979,  R)
325
Reefer Madness (Tell Your Children)(Doped Youth)(The Burning Question) (1936,  PG)
326
Rock 'n' Roll High School (1979,  PG)
327
The Ruling Class (1972,  PG)
328
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
329
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
330
Rascal (1969,  G)
331
Schlock (1973,  PG)
332
Stay Away, Joe (1968,  PG)
333
Sugar Hill (1974,  Unrated)
334
Stand by Me (1986,  R)
335
The 7th Voyage of Sinbad (1958,  G)
336
The Sword and the Sorcerer (1982,  R)
337
Swiss Family Robinson (1960,  G)
338
Starcrash (1978,  PG)
339
Simon, King of the Witches (Simon, King of the Warlocks) (1971,  R)
340
Streets of Fire (1984,  PG)
341
The Slumber Party Massacre (1982,  R)
342
Student Bodies (1981,  R)
343
Scanners (1981,  R)
344
Shivers (They Came from Within) (The Parasite Murders) (1975,  R)
345
Sinbad and the Eye of the Tiger (1977,  G)
346
Squirm (1976,  R)
347
The Silent Scream (1980,  R)
348
Scarface (1983,  R)
349
Switchblade Sisters (1975,  R)
350
Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama (1988,  R)
351
The Secret Adventures of Tom Thumb (1993,  Unrated)
352
Tommy (1975,  PG)
353
They Saved Hitler's Brain (1963,  Unrated)
354
Twilight Zone: The Movie (1983,  PG)
355
The Time Machine (1960,  G)
356
Trilogy of Terror (1975,  Unrated)
357
Underworld (Transmutations) (1985,  R)
358
The Three Caballeros (2000,  G)
359
Thunderbirds Are Go (1966,  Unrated)
360
They Call Me Trinity (Lo chiamavano Trinità) (1970,  G)
361
Trinity Is Still My Name (,  Unrated)
362
Treasure Island (1950,  PG)
363
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
364
Two Mules For Sister Sara (1970,  PG)
365
Tetsuo: The Ironman (1989,  Unrated)
366
Thirst (1979,  R)
367
TerrorVision (1986,  R)
368
Terror in the Aisles (Time for Terror) (1984,  R)
369
The Tingler (1959,  Unrated)
370
The Trip (1967,  R)
371
The Ten Commandments (1956,  G)
372
Theater of Blood (Theatre of Blood) (Much Ado About Murder) (1973,  R)
373
True Stories (1986,  PG)
374
Urgh! A Music War (1981,  R)
375
Up the Academy (The Brave Young Men of Weinberg) (1980,  Unrated)
376
Videodrome (1983,  R)
377
Village of the Damned (1960,  R)
378
The Valley of Gwangi (The Lost Valley) (2000,  G)
379
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
380
The Wild Angels (1966,  R)
381
Willard (1971,  PG)
382
Without Warning (It Came Without Warning) (Alien Encounters) (1983,  R)
383
Cosa avete fatto a Solange? (What Have They Done to Solange?)(The School That Couldn't Scream) (1972,  R)
384
Walking Tall (1973,  R)
385
Wizards (1977,  PG)
386
Weird Science (1985,  PG-13)
387
The Wizard of Oz (1939,  G)
388
The Witchmaker (Legend of Witch Hollow ) (The Witchmaster) (Witchkill) (1969,  Unrated)
389
When a Stranger Calls (1979,  R)
390
The X-Files - Fight the Future (1998,  PG-13)
391
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) (2008,  PG-13)
392
Yellow Submarine (1968,  G)
393
Zombi 2 (Zombie) (Zombie Flesh Eaters) (Zombie 2: The Dead are Among Us)(Island of the Flesh-Eaters) (1980,  R)
394
Hannie Caulder (1971,  Unrated)
395
Spookies (1987,  R)
396
Alice, Sweet Alice (Communion) (1976,  R)
397
The Incredible Shrinking Man (1957,  Unrated)
398
The Mask (Eyes from Hell) (Face of Fire) (1961,  Unrated)
399
The Uncanny (1977,  Unrated)
400
Convoy (1978,  PG)
401
Ms. 45 (1981,  R)
402
Lobster Man from Mars (1989,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments