My Favorite Movies

  Gotham5155434's Rating My Rating
1
The Batman vs Dracula: The Animated Movie (2005,  Unrated)
The Batman vs Dracula: The Animated Movie
Eh
Click to Rate
2
Smiley Face (2007,  R)
Smiley Face 3.0 Stars
I had days like that in college. Nothing like realizing you have a Biology final halfway through a Simpsons Bake Off. You know what a Simpsons Bake Off is...don't pretend like you don't.
Click to Rate
3
American History X (1998,  R)
American History X 5.0 Stars
Put your mouth on the curb and get ready for the 10 year anniversary edition. Yeah...feel old now don't you! This movie is inspirational to me...you can fuck up royally and still turn shit around, even if your brother gets shot and killed in school.
Click to Rate
4
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Click to Rate
5
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
6
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
7
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange 4.0 Stars
Say it's overrated..go ahead...me and my droogs will pop in for a bit of the old slashey stabby
Click to Rate
8
The Batman (An Evening with Batman and Robin) (2004,  Unrated)
Click to Rate
9
Batman Returns (1992,  PG-13)
Click to Rate
10
Batman: The Movie (1966,  PG)
Click to Rate
11
Scooby Doo Meets Batman (,  Unrated)
Scooby Doo Meets Batman 5.0 Stars
I almost pissed myself with glee when I saw this sitting in the 2 for $5 bin. I think I may love it even more BECAUSE it only set me back $2.50! Now if they would just release Scooby Doo meets Davey Jones I would be in 60s sitcom Heaven.
Click to Rate
12
Batman - Return to the Batcave (2005,  Unrated)
Click to Rate
13
The Dark Crystal (1982,  PG)
Click to Rate
14
Johnny Cash i København (Johnny Cash in Copenhagen) (1971,  Unrated)
Click to Rate
15
Alien (1979,  R)
Click to Rate
16
MC Hammer: 2 Legit - The Videos (1991,  Unrated)
MC Hammer: 2 Legit - The Videos 3.0 Stars
One word....spandex...shudder. Awesome because it's only 15 minutes long! Oh, and I saw you just do the "too legit" hand thing.
Click to Rate
17
Baadasssss Cinema - A Bold Look at 70's Blaxploitation Films (2003,  Unrated)
Click to Rate
18
The Puppet Films of Jiri Trnka (1951,  Unrated)
Click to Rate
19
The Incredible Hulk Returns (1988,  Unrated)
Click to Rate
20
No Country for Old Men (2007,  R)
No Country for Old Men 5.0 Stars
Within 15 minutes from the opening credits, this became one of my all time favorites. Who of us hasn't dealt with or aren't dealing with an unstoppable force. I can only wish to have the kind of dedication Segura has.
Click to Rate
21
Strange Wilderness (2008,  R)
Strange Wilderness 4.0 Stars
It's amazing to me that so many people hated this movie. I didn't want to see it when it came to theaters and only rented it because there wasn't anything else there, so the bar was set pretty low for me....maybe that's why I laughed to the point of tears at this movie. The "turkey cock and balls" scene was ridiculous, but the rest of the movie is just fucking hilarious. Probably because I can see my friends and I A LOT in the characters in this movie (scary), this movie is what would happen if we went to find a sasquatch....again!
Click to Rate
22
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
The Incredible Hulk 5.0 Stars
I absolutely fucking LOVE this movie. This is the movie the Green Goliath deserves!
Imagine an amped up version of the the 70s/80s TV show with a script that combines some of the greatest Hulk story points/arcs from the ENTIRE run of the character and you have an inkling as to what this film is.
Ed Norton is spot on as Banner. Liv Tyler is absolutely beautiful in this movie...she embodies the "classic" Betty Ross (and looks ridiculously hot in her "nerd" glasses!).
And Tim Roth as Blonsky/Abomination, one of his best performances (I kept hoping he would taunt Hulk and call him "Honeybunny" at some point during the fight scene), fantastic casting all around.
And the tie-ins to other Marvel movies past, present AND future...Just great.
Hulk himself looked amazing. The CGI was nearly flawless . There is a scene towards the end of the movie were Hulk's hair is blowing in the wind, it's subtle but it's incredibly realistic looking.
The Incredible Hulk plays like a comic book; amazing storyline, breathtaking visuals (the thunderstorm scene) and an ending that leaves you chomping at the bit for the next installment.
Definitely worth the price of admission, definitely worth seeing again. Just an all around incredible movie (pun totally intended).
Click to Rate
23
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future 5.0 Stars
Lord of the What??? Best trilogy ever made...hands down. Anybody who can make the same movie 3 times using the same actors and splicing in over an hour of already shot footage is a genius...classic. I remember going to the movies specifically to see this one and the next two. This movie inspired me to pick up a guitar for the first time....no not really but it's a great fucking movie!
Click to Rate
24
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Click to Rate
25
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Click to Rate
26
The X-Files - Fight the Future (1998,  PG-13)
Click to Rate
27
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) (2008,  PG-13)
Click to Rate
28
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
Click to Rate
29
Shao Lin men (Countdown to Kung Fu)(Hand of Death)(Strike of Death)(Shaolin Men) (1976,  R)
Click to Rate
30
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
Click to Rate
31
Hard Boiled (1993,  R)
Click to Rate
32
Bullet in the Head (Die xue jie tou) (1990,  Unrated)
Click to Rate
33
Game of Death (1978,  R)
Click to Rate
34
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1974,  R)
Click to Rate
35
Enter the Dragon (1973,  R)
Click to Rate
36
The Green Hornet (1974,  Unrated)
Click to Rate
37
Army of Darkness (1992,  R)
Army of Darkness 5.0 Stars
I want a fourth and I want it now.
Click to Rate
38
The Evil Dead (1981,  NC-17)
The Evil Dead 5.0 Stars
What is there to say about this movie that hasn't already been said? It may be one of the best movies of all time. Pound for pound it stacks right up there with all the other classics. Yeah, I said it...even if it did cheat me out of answers on the quiz!!!!
Click to Rate
39
Evil Dead 2 (1987,  R)
Evil Dead 2 5.0 Stars
...didn't I see this already? Still a great movie.
Click to Rate
40
The Dark Knight (2008,  PG-13)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments