My Favorite Movies
| GranniePat's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Count of Monte Cristo (2002, PG-13) |
|
| 2 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 3 |
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997, R) |
|
| 4 |
Gone in 60 Seconds (1974, PG) |
|
| 5 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 6 |
Iron Man (2008, PG-13) |
|
| 7 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 8 |
Pride and Prejudice (2003, PG) |
|
| 9 |
Pride and Prejudice (1940, Unrated) |
|
| 10 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 11 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 12 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 13 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 14 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 15 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 16 |
The Real Eve (2002, Unrated) |
















