My Favorite Movies


  1. greatpumpkinus
  2. Don

Give list a short description

  greatpumpkinus's Rating My Rating
1
L'Atalante (1934,  Unrated)
2
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
3
Sunrise: A Song of Two Humans (1927,  Unrated)
4
The Big Parade (1925,  Unrated)
5
Ben Hur: A Tale of the Christ (1926,  Unrated)
6
Kolja (Kolya) (1997,  PG-13)
7
Hope and Glory (1987,  PG-13)
8
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) (1994,  Unrated)
9
Ratatouille (2007,  G)
10
Flying Down to Rio (1934,  Unrated)
11
Footlight Parade (1933,  Unrated)
12
The Sting (1973,  PG)
13
Ninotchka (1939,  R)
14
La Grande illusion (The Grand Illusion) (1937,  Unrated)
15
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
16
Persuasion (1995,  PG)
17
Oliver's Travels (1997,  Unrated)
18
Love For Lydia (1979,  Unrated)
19
My Love, My Bride (Naui sarang naui shinbu) (1990,  Unrated)
20
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
21
Bunty Aur Babli (2005,  R)
22
Veer Zaara (Veer-Zaara) (2004,  Unrated)
23
The Gig (1985,  Unrated)
24
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum (1966,  Unrated)
25
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
26
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
27
20,000 Leagues Under The Sea (1954,  G)
28
Swades (2004,  Unrated)
29
Breaking Away (1979,  PG)
30
Butterflies Are Free (1972,  PG)
31
Harold and Maude (1971,  PG)
32
The General (1927,  Unrated)
33
The Cotton Club (1984,  R)
34
Bix (1991,  Unrated)
35
Aleksandr Nevskiy (Alexander Nevsky) (1938,  Unrated)
36
Ballad of a Soldier (1959,  Unrated)
37
Way Down East (1920,  Unrated)
38
The Singing Detective (2003,  R)
39
Cradle Will Rock (1999,  R)
40
The Wind and the Lion (1975,  PG)
41
The Thin Man (1934,  Unrated)
42
Thin Man, The (1934,  Unrated)
43
Sullivan's Travels (1941,  Unrated)
44
Vaudeville (1997,  Unrated)
45
It's a Gift (1934,  Unrated)
46
Animal Crackers (1930,  G)
47
The Cocoanuts (1929,  Unrated)
48
Zouzou (1934) (1934,  Unrated)
49
Men in Black (1997,  PG-13)
50
Shall We Dance? (Shall We Dansu?) (1997,  PG)
51
Shall We Dance (1937,  Unrated)
52
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven) (1946,  PG)
53
The Night of the Hunter (1955,  PG)
54
Gigi (1958,  G)
55
Those Magnificent Men in Their Flying Machines (1965,  G)
56
The Mark of Zorro (1920,  Unrated)
57
The Black Pirate (1926,  Unrated)
58
The Thief of Bagdad (1924,  Unrated)
59
Robin Hood (1922,  Unrated)
60
M (1931,  Unrated)
61
Casablanca (1943,  Unrated)
62
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
63
To Be or Not to Be (1942,  PG)
64
King Of Jazz (1930,  Unrated)
65
Le Roi de coeur (King Of Hearts) (1967,  Unrated)
66
Brassed Off (1997,  R)
67
Swing Kids (1993,  PG-13)
68
Swing (1999,  R)
69
The Madness of King George (1994,  PG-13)
70
Chocolat (2000,  PG-13)
71
An American in Paris (1951,  Unrated)
72
The Last of the Blonde Bombshells (2000,  PG-13)
73
The Big Broadcast (1932,  Unrated)
74
The Train (1964,  Unrated)
75
The Great Escape (1963,  Unrated)
76
The Tao of Steve (2000,  R)
77
Red Sorghum (Hong gao liang) (1987,  Unrated)
78
A Woman of Paris (1923,  Unrated)
79
Unknown Chaplin (1983,  Unrated)
80
The Great Dictator (1940,  G)
81
Movie Crazy (1932,  Unrated)
82
Paramount on Parade (1930,  Unrated)
83
Love Me Tonight (1932,  Unrated)
84
One Hour With You (1931,  Unrated)
85
The Love Parade (1929,  Unrated)
86
Slumdog Millionaire (2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments