My Favorite Movies


  greenleafs2007's Rating My Rating
1
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
love it!
2
Ghost (1990,  R)
Ghost
love it!
3
Road House (1989,  R)
Road House
love it!
4
Road House 2: Last Call (2006,  R)
Road House 2: Last Call
love it
5
Grease (1978,  PG)
6
Grease 2 (1982,  PG)
Grease 2
i love this movie!!
7
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
i love this movie!!
8
Eight Below (2006,  PG)
Eight Below
i like this one!
9
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club
love it
10
Eight Legged Freaks (2002,  PG-13)
Eight Legged Freaks
love it
11
Click (2006,  PG-13)
12
The Polar Express (2004,  G)
The Polar Express
love it
13
Black Dog (1998,  PG-13)
Black Dog
love it
14
High School Musical (2006,  Unrated)
15
The Country Bears (2002,  G)
16
Mean Girls (2004,  PG-13)
17
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
18
Walk the Line (2005,  PG-13)
19
Left Behind - The Movie (2001,  PG-13)
20
Left Behind II - Tribulation Force (2002,  PG-13)
21
Left Behind - World at War (2005,  PG-13)
22
Revelation (Apocalypse II: Revelation) (1999,  PG-13)
23
Judgment (2000,  PG-13)
24
Lady and the Tramp (1955,  G)
25
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
26
Cold Mountain (2003,  R)
27
I, Robot (2004,  PG-13)
28
Sleepover (2004,  PG)
29
Rumor Has It (2005,  PG-13)
30
Wild Wild West (1999,  PG-13)
31
Blue Collar Comedy Tour Rides Again (2004,  Unrated)
32
Blue Crush (2002,  PG-13)
33
You Got Served (2004,  PG-13)
34
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
35
Night at the Museum (2006,  PG)
36
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
37
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
38
50 First Dates (2004,  PG-13)
39
The Karate Kid (1984,  PG)
40
The Karate Kid Part II (1986,  PG)
41
The Karate Kid Part III (1989,  PG)
42
The Next Karate Kid (1994,  PG)
43
The Outsiders (1983,  PG)
The Outsiders
love it!!
44
Home on the Range (2004,  PG)
45
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
46
What Women Want (2001,  PG-13)
47
Hocus Pocus (1993,  PG)
48
Saving Private Ryan (1998,  R)
49
Flicka (2006,  PG)
50
Weird Science (1985,  PG-13)
51
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
52
Back to the Future (1985,  PG)
53
Back to the Future Part II (1989,  PG)
54
Back to the Future Part III (1990,  PG)
55
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
56
Lethal Weapon (1987,  R)
57
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
58
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
59
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
60
Anger Management (2003,  PG-13)
61
Over the Hedge (2006,  PG)
62
Next of Kin (1989,  R)
63
Erin Brockovich (2000,  R)
64
Love's Abiding Joy (2006,  PG)
65
Drumline (2002,  PG-13)
66
Poltergeist (1982,  PG)
67
Poltergeist II: the Other Side (1986,  PG-13)
68
Poltergeist III (1988,  PG-13)
69
Daddy Day Care (2003,  PG)
70
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
71
Footloose (1984,  PG)
72
Sixteen Candles (1984,  PG)
73
Cujo (1983,  R)
74
Stepmom (1998,  PG-13)
75
Independence Day (1996,  PG-13)
76
Ghost Rider (2007,  PG-13)
77
Point Break (1991,  R)
78
Christmas in Wonderland (2007,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments