My Favorite Movies


  gregoire93's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange (1971,  R)
2
Memento (2000,  R)
3
The Butterfly Effect (2004,  R)
The Butterfly Effect
i love that movie!!! I like the end, it's a little emotional
but i think it's a bad idea to return to the past and change the future, it may change your life completly
4
Death at a Funeral (2007,  R)
5
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
6
No Country for Old Men (2007,  R)
7
Dead Silence (2007,  R)
8
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
9
Madagascar: Escape 2 Africa (2008,  PG)
10
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
11
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
13
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
14
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
15
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010,  Unrated)
16
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
17
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
18
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
19
Saw (short film) (2003,  Unrated)
20
Saw II (2005,  R)
21
Saw III (2006,  R)
22
Saw IV (2007,  R)
23
Saw V (2008,  R)
24
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
25
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
P.S. I Love You
I saw it at school, in the English hour. At the end I've done a practical, and believe me, it's more interesting when you make an analysis of the movie.
The emotional part is the most important, because the whole story revolves around this.
26
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
27
Ice Age (2002,  PG)
28
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
29
Matilda (1996,  PG)
30
Twilight (2008,  PG-13)
31
Tsotsi (2006,  R)
32
Freedom Writers (2007,  PG-13)
33
1408 (2007,  PG-13)
1408
it was a good film, but i wasn't afraid
34
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
i like it, it has a lot of suspense
35
28 Weeks Later... (2007,  R)
36
Cloverfield (2008,  PG-13)
37
The Amityville Horror (2005,  R)
38
Eastern Promises (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments