My Favorite Movies


  gregplx's Rating My Rating
1
The Island (2005,  PG-13)
The Island 4.5 Stars
Very good movie! It has solid characters, a good storyline, and great action! The only comparison is that it's storyline is very familiar, i.e. Logan's Run 1976.
Scarlett Johansson is beautiful in this role, even up for a few dumb blonde jokes; now that's a good sense of humor!
Click to Rate
2
Logan's Run (1976,  PG)
Click to Rate
3
National Treasure (2004,  PG)
Click to Rate
4
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation 3.5 Stars
Of all National Lampoon's Vacation series, this one is the funniest, and the cleanest, of them all. Christmas spirit, hilarious script= great fun movie.
Click to Rate
5
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
Click to Rate
6
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
Click to Rate
7
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
Star Trek III - The Search for Spock 3.0 Stars
Well done sequel to the wrath of Kahn. Wish Star Trek V was this good.
Click to Rate
8
Home of the Brave (2006,  R)
Home of the Brave 4.0 Stars
Very well done movie that I think portrays the effects of battle on soldiers. I think they should make more movies of this caliber. Jessica Biel and Brian Presley are very good.
Click to Rate
9
Enchanted (2007,  PG)
Enchanted 5.0 Stars
If you've ever seen Disney's Snow White you'll like this movie. Very fun, and great singing by the stars!
Click to Rate
10
The Family Man (2000,  PG-13)
Click to Rate
11
Night at the Museum (2006,  PG)
Click to Rate
12
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
Click to Rate
13
Transformers (2007,  PG-13)
Click to Rate
14
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
Mission: Impossible III 4.0 Stars
I would say this is the best Mission Impossible of the three movies. Action, emotional bond, suspence, and a climactic finish make this a great movie!
Click to Rate
15
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
Click to Rate
16
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Click to Rate
17
I, Robot (2004,  PG-13)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments