My Favorite Movies


  Grevnier's Rating My Rating
1
Akira (1989,  R)
Click to Rate
2
Metropolis (Metoroporisu) (2001,  PG-13)
Click to Rate
3
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
Click to Rate
4
Once Upon a Time in China 2 (1992,  R)
Click to Rate
5
The Great Dictator (1940,  G)
Click to Rate
6
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
7
Ghost in the Shell (1995,  R)
Click to Rate
8
Ghost in the Shell 2 - Innocence (2004,  PG-13)
Click to Rate
9
The Jungle Book (1967,  G)
Click to Rate
10
Monsters, Inc. (2001,  G)
Click to Rate
11
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) (1994,  R)
Click to Rate
12
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
Click to Rate
13
Enter the Dragon (1973,  R)
Click to Rate
14
Once Upon a Time in China (1991,  R)
Click to Rate
15
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
Click to Rate
16
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
17
Mary Poppins (1964,  G)
Click to Rate
18
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
19
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
20
Hero (2002,  PG-13)
Click to Rate
21
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner 5.0 Stars
Masterpiece - what else to say?
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments