My Favorite Movies


  Groucho413793816's Rating My Rating
1
Papa's Delicate Condition (1963,  Unrated)
2
Smokey and the Bandit, Pt. 3 (1983,  PG)
3
Groucho Marx's Home Movies (1933,  Unrated)
4
Open Range (2003,  R)
5
Titanic (1997,  PG-13)
6
The Notebook (2004,  PG-13)
7
Go West (1940,  R)
8
Horse Feathers (1932,  Unrated)
9
A Night in Casablanca (1946,  Unrated)
10
A Day at the Races (1937,  Unrated)
11
Duck Soup (1933,  Unrated)
12
Animal Crackers (1930,  G)
13
The Marx Brothers at the Circus (1939,  Unrated)
14
The Three Stooges Meet Hercules (1962,  Unrated)
15
The Three Stooges Go Around the World in a Daze (1963,  Unrated)
16
The Outlaws Is Coming (Three Stooges Meet the Gunslingers) (1965,  Unrated)
17
The Three Stooges in Orbit (1962,  Unrated)
18
Izzy & Moe (1985,  Unrated)
19
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
20
Smokey and the Bandit II (1980,  PG)
21
Nothing in Common (1986,  PG)
22
The Sting II (1983,  PG)
23
How to Commit Marriage (1969,  PG)
24
The Toy (1982,  PG)
25
No Holds Barred (1989,  PG-13)
26
Suburban Commando (1991,  PG)
27
Shadow Warriors (Assault on Devil's Island) (2000,  Unrated)
28
Mr. Nanny (1993,  PG)
29
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
30
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
31
The Witches of Eastwick (1987,  R)
32
Wolf (1994,  R)
33
Anger Management (2003,  PG-13)
34
Batman (1989,  PG-13)
35
Secondhand Lions (2003,  PG)
36
Star Trek Generations (1994,  PG)
37
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
38
Rocky (1976,  PG)
39
Rocky II (1979,  PG)
40
Rocky III (1982,  PG)
41
Rocky IV (1985,  PG)
42
Rocky V (1990,  PG-13)
43
Rocky Balboa (2006,  PG)
44
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
45
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
46
On Golden Pond (1981,  PG)
47
King Ralph (1991,  PG)
48
The Blues Brothers (1980,  R)
49
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
50
Continental Divide (1981,  PG)
51
Beethoven (1992,  PG)
52
Tough Guys (1986,  PG)
53
Hooper (1978,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments