My Favorite Movies


  1. gul18
  2. khalid

Ma Favorite MovizZ of all the timezZ

  gul18's Rating My Rating
1
Gladiator (2000,  R)
2
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
Romantic n Tragic
3
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
4
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
5
Rab Ne Bana Di Jodi (A Couple Made by God) (A Match Made in Heaven) (2008,  Unrated)
Rab Ne Bana Di Jodi (A Couple Made by God) (A Match Made in Heaven)
SRK Alwaz The Best!!!
6
Ghajini (2008,  Unrated)
Ghajini
Kool
7
Wanted (2008,  R)
8
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
9
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
Good
10
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
11
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
12
The Terminator (1984,  R)
13
Transporter 2 (2005,  PG-13)
14
Dilwale Dulhania Le Jayenge (1995,  G)
Dilwale Dulhania Le Jayenge
i hav seen this 6 timezz n im plannin 2c it 1ce more...
15
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
16
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
17
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
18
Jurassic Park (1993,  PG-13)
19
Resident Evil (2002,  R)
20
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
21
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
22
The Matrix (1999,  R)
23
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man
fine
24
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
25
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
26
Hollow Man (2000,  R)
27
Hollow Man II (2006,  R)
28
Iron Man (2008,  PG-13)
29
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
30
Race (2008,  Unrated)
31
Max Payne (2008,  PG-13)
32
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
33
The Matrix Reloaded (2003,  R)
34
Rang De Basanti (Paint it Yellow) (2006,  Unrated)
35
Cheeni Kum (Less Sugar) (2007,  Unrated)
36
Dostana (2008,  R)
Dostana
Songs were nice!
n an interestin topic
37
Fashion (2008,  Unrated)
38
Bachna Ae Haseeno (2008,  Unrated)
Bachna Ae Haseeno
best show! funny...hilarious...romantic n fun movie! u guyz shud watch it!
39
Kismat Konnection (Lucky Charm) (2008,  Unrated)
40
Mere Baap Pahle Aap (2008,  Unrated)
41
Chandni Chowk To China (2009,  PG-13)
Chandni Chowk To China
AWESOME SHOW!!!! i just LOVE akshay's character and the fight moves!
42
Mujhse Shaadi Karogi (2004,  Unrated)
43
Yuvvraaj (2008,  Unrated)
Yuvvraaj
Nice film
nice story
awesome music
44
The Scorpion King (2002,  PG-13)
45
Heroes (2008,  R)
46
Taare Zameen Par (2007,  Unrated)
47
Salaam-e-Ishq (2007,  Unrated)
48
Hello... (2008,  Unrated)
49
Aashiq Banaya Aapne (2005,  Unrated)
50
Aankhen (2002,  Unrated)
51
Phir Bhi Dil Hai Hindustani (1999,  Unrated)
Phir Bhi Dil Hai Hindustani
SRK n johi nice couple n nice work!
52
Betaab (1983,  Unrated)
53
Dhan Dhana Dhan Goal (2007,  Unrated)
54
Mard (1985,  Unrated)
55
Independence Day (1996,  PG-13)
56
Slumdog Millionaire (2008,  R)
Slumdog Millionaire
In the picture title "slumdog millionaire" is the one of the best master piece. Every one must see this picture, what a perfomance of the boys brillient
57
Around the World in 80 Days (2004,  PG)
58
Om Shanti Om (2007,  Unrated)
59
Fanaa (2006,  Unrated)
60
Kabhi Alvida Naa Kehna (2006,  Unrated)
Kabhi Alvida Naa Kehna
SRK the best!
61
Salaam Namaste (2005,  Unrated)
62
Main Hoon Na (2004,  G)
63
Coolie (1983,  Unrated)
64
XXX (2002,  PG-13)
65
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
66
Chamku (2008,  Unrated)
67
Singh Is Kinng (S.I.K.) (2008,  Unrated)
Singh Is Kinng (S.I.K.)
AWESOME!
68
Dhadkan (2000,  Unrated)
69
Krrish (2006,  Unrated)
70
Devdas (2002,  Unrated)
71
Kal Ho Naa Ho (2003,  Unrated)
72
Kuch Kuch Hota Hai (1998,  Unrated)
73
Kabhi Khushi Kabhie Gham (2001,  PG)
74
Mohabbatein (2000,  Unrated)
75
Chalte Chalte (2003,  Unrated)
76
Deep Blue Sea (1999,  R)
77
Commando (1985,  R)
78
Kyon Ki (2005,  Unrated)
79
Bhram (2008,  Unrated)
Bhram
Bhram is an explosive emotional story about two brothers (Milind Soman and Dino Morea) who deeply care for each other until this model (Sheetal Menon) comes into their lives who's been through a traumatic experience in the past. The girl is on a search for truth not knowing whether what she's looking for is real or an illusion (=Bhram)
80
Saawariya (2007,  PG)
81
Anamika (2008,  Unrated)
82
Hitman (2007,  R)
83
The Ruins (2008,  R)
84
Taken (2009,  PG-13)
85
The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999,  R)
86
Vivah (2006,  Unrated)
87
Veer Zaara (Veer-Zaara) (2004,  Unrated)
88
Jumanji (1995,  PG)
89
The Notebook (2004,  PG-13)
90
Fida (2004,  Unrated)
91
Hum Tum (2004,  Unrated)
92
Bad Boys II (2003,  R)
93
Hitch (2005,  PG-13)
94
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
95
Dil Se (1998,  Unrated)
96
Paheli (2005,  G)
Paheli
Nice Story!!!
97
Zeher (2005,  Unrated)
98
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
99
Ishq Vishk (2003,  Unrated)
100
Taarzan: The Wonder Car (2004,  Unrated)
101
Ek Ajnabee (2005,  Unrated)
102
Fast and Furious (2009,  PG-13)
103
Tum Bin (2001,  Unrated)
104
Blade (1998,  R)
105
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
106
Baghban (2003,  Unrated)
107
Troy (2004,  R)
108
Twilight (2008,  PG-13)
109
Musafir (2004,  R)
110
Kabul Express (2008,  PG)
111
The Day the Earth Stood Still (2008,  PG-13)
112
Transformers (2007,  PG-13)
113
Muskaan (2004,  Unrated)
114
300 (2007,  R)
115
Push (2009,  PG-13)
116
Yes Boss (1997,  Unrated)
117
Kambakkht Ishq (Incredible Love) (2009,  Unrated)
Kambakkht Ishq (Incredible Love)
Not bad
118
Shoot 'Em Up (2007,  R)
119
Men in Black (1997,  PG-13)
120
Love Aaj Kal (2009,  Unrated)
121
True Lies (1994,  R)
True Lies
nice movie
122
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
123
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
124
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
125
Ice Age (2002,  PG)
126
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
127
Shrek (2001,  PG)
128
Shrek 2 (2004,  PG)
129
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
130
Chalo Ishq Ladaaye (2002,  Unrated)
131
WALL-E (2008,  G)
132
Baadshah (1999,  PG)
133
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
134
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
135
Chak De! India (2007,  Unrated)
136
Aliens in the Attic (2009,  PG)
137
Wrong Turn 3: Left for Dead (2009,  Unrated)
138
Zombieland (2009,  R)
139
Bunty Aur Babli (2005,  R)
140
Kisaan (2009,  PG)
141
What's Your Raashee? (What's Your Zodiac?) (2009,  Unrated)
142
The Mask (1994,  PG-13)
143
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)
144
Over the Hedge (2006,  PG)
145
9 (2009,  PG-13)
146
A Bug's Life (1998,  G)
147
Monsters vs. Aliens (2009,  PG)
148
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
149
Coraline (2009,  PG)
Coraline
All that glitters is not gold..

if u see any glitterin stufff plzzz keep away frm it.... it mus b a trap..... :'(
150
Humko Deewana Kar Gaye (2008,  Unrated)
151
Memento (2000,  R)
Memento
Amir's Ghajini reminds me of this film..
Amir khan made 100% copy of it... juss the diff waz that GHAJINI got sum bolliwoodz masala.... ;)
152
Friday the 13th (2009,  R)
153
2012 (2009,  PG-13)
154
Aitraaz (2004,  Unrated)
155
Crank (2006,  R)
Crank
great action.. great movie...
Jason Statham workd the best!!!

only the movie went extremely UN-REALISTIC & UNBLIVABLE.. wen Jason Statham and Jose Pablo Cantillo jumped out of the chopper n miracoulsly Jason Statham landed ALIVE..............????
i guess if the Director wanted 2keep Jason alive he shd'nt Jump out of the Chopper... or atleast must gav him a Parachute or some other LANDING AID..

anywaz over all the movie waz hilarious.... loved it...
156
Crank 2: High Voltage (2009,  R)
Crank 2: High Voltage
nice movie but went un-realistic so many times
157
Monsters, Inc. (2001,  G)
158
The Incredibles (2004,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments