My Favorite Movies


  gumgumgu's Rating My Rating
1
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
Grindhouse (Grind House)
I LOVE IT!!!
2
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
Suckfuck good.
3
300 (2007,  R)
300
AWESOME
4
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother)
Almodovar can't get any better
5
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
great acting, great script, great movie
6
Interview with the Vampire (1994,  R)
Interview with the Vampire
Best vampire movie
7
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
Great Movie
8
Almost Famous (2000,  R)
Almost Famous
Awesomo movie
9
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
THe best Potter
10
Ed Wood (1994,  R)
Ed Wood
Hilarious.
11
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
BUENISIMA
12
The Faculty (1998,  R)
The Faculty
TOO AWESOME
13
Amores Perros (2001,  R)
Amores Perros
Great movie
14
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
Best Horror Movie Ever
15
The Basketball Diaries (1995,  R)
The Basketball Diaries
Best Dicaprio movie
16
Lost Highway (1997,  R)
Lost Highway
awesome movie
17
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Best claymation ever
18
The Lost Boys (1987,  R)
The Lost Boys
Best 80's movie
19
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta)
Awesome!!
20
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Best Star Wars
21
Trainspotting (1996,  R)
Trainspotting
Best drug movie
22
Clerks (1994,  R)
Clerks
Hilarious
23
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
LOVE IT
24
Saw (2004,  R)
Saw
Cool Movie
25
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Great resolution
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Best from the new trilogy
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
AWESOME POTTER
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Good beginning
29
Batman (1989,  PG-13)
Batman
best batman movie
30
Mallrats (1995,  R)
Mallrats
really good
31
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Awesome yoda fight
32
Chasing Amy (1997,  R)
Chasing Amy
best gay movie
33
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
really good
34
The Shining (1980,  R)
The Shining
best kubrick
35
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
Good opening
36
Hostel (2006,  R)
Hostel
i love it
37
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
Best nightmare
38
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
love O ren
39
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
good ending
40
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
really good
41
Evil Dead 2 (1987,  R)
Evil Dead 2
funny and gross
42
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
GRRRRRREAT!
43
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead
hilarity
44
Night of the Living Dead (1990,  R)
Night of the Living Dead
best zombie flick
45
Shadow of the Vampire (2000,  R)
Shadow of the Vampire
Creepy and great
46
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà (The Beyond) (1981,  Unrated)
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà  (The Beyond)
BEST ZOMBIE FLICK since Night
47
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins
GREAT
48
Requiem for a Dream (2000,  R)
Requiem for a Dream
awesome
49
Batman Returns (1992,  PG-13)
Batman Returns
love it
50
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange
love alex
51
Pi (1998,  R)
Pi
I love this movie
52
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
too good
53
Army of Darkness (1993,  R)
Army of Darkness
good
54
Clerks II (2006,  R)
Clerks II
pretty good sequel
55
Sleepy Hollow (1999,  R)
Sleepy Hollow
love it
56
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
2001: A Space Odyssey
best space movie next to star wars
57
Big Fish (2003,  PG-13)
Big Fish
awesome
58
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
Mars Attacks!
funny and great
59
Scream (1996,  R)
Scream
Great movie
60
Blue Velvet (1986,  R)
Blue Velvet
awesome
61
Mulholland Drive (2001,  R)
Mulholland Drive
cant see it once
62
Wes Craven's New Nightmare (1994,  R)
Wes Craven's New Nightmare
good comback
63
Alien (1979,  R)
Alien
Best alien movie ever
64
Drop Dead Gorgeous (1999,  PG-13)
Drop Dead Gorgeous
love the dry humor
65
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2
great follow up
66
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
Beetle Juice (Beetlejuice)
awesome
67
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man
best take of spiderman
68
Boys Don't Cry (1999,  R)
Boys Don't Cry
Awesome
69
Full Metal Jacket (1987,  R)
Full Metal Jacket
Best war movie
70
The Evil Dead (1981,  NC-17)
The Evil Dead
TOO GOOD NOT TO SEE
71
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Spider-Man 3
Raimi does it again!!
72
Alien Resurrection (1997,  R)
Alien Resurrection
surprisely good
73
The Devil's Rejects (2005,  R)
The Devil's Rejects
Better the corpses
74
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
Friday the 13th Part 2
HELLO JASON
75
Prom Night (1980,  R)
Prom Night
love it
76
The Evening Star (1996,  PG-13)
The Evening Star
good movie
77
The Omen (1976,  R)
The Omen
best little kid scary movie
78
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
Fast Times At Ridgemont High
best teen movie
79
Resident Evil (2002,  R)
Resident Evil
good video game flick
80
Less Than Zero (1987,  R)
Less Than Zero
Favortie 80s movie
81
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
From Dusk Till Dawn
best rodirguez movie
82
Aliens (1986,  R)
Aliens
awesome
83
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
Y Tu Mama Tambien
Great Story
84
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
funny
85
House of 1000 Corpses (2003,  R)
House of 1000 Corpses
good
86
Cry Baby (1990,  PG-13)
Cry Baby
best Waters movie
87
Secret Window (2004,  PG-13)
88
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
89
Sin City (2005,  R)
90
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
91
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) (2001,  R)
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo)
great story
92
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
Pee-wee's Big Adventure
love my pee wee
93
Finding Neverland (2004,  PG)
94
Blow (2001,  R)
Blow
love it
95
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
awesome
96
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
great
97
From Hell (2001,  R)
From Hell
good
98
Platoon (1986,  R)
Platoon
love it
99
Donnie Brasco (1997,  R)
100
Chocolat (2000,  PG-13)
101
Sleepers (1996,  R)
102
Cool World (1992,  PG-13)
103
Poltergeist (1982,  PG)
104
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
105
Fight Club (1999,  R)
106
Seven (Se7en) (1995,  R)
107
True Romance (1993,  R)
True Romance
love tarantinos script
108
Sorority Boys (2002,  R)
Sorority Boys
Funny
109
Salem's Lot (1979,  PG)
110
Snatch (2001,  R)
111
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
112
Back to the Future (1985,  PG)
113
The Crime of Padre Amaro (2002,  R)
114
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
115
Legends of the Fall (1994,  R)
116
Traffic (2000,  R)
117
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
118
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
119
El Mariachi (1993,  R)
120
The X-Files - Fight the Future (1998,  PG-13)
The X-Files - Fight the Future
good
121
The Last House on the Left (1972,  Unrated)
122
Galaxy Quest (1999,  PG)
123
Thelma & Louise (1991,  R)
124
21 Grams (2003,  R)
125
Riding in Cars with Boys (2001,  PG-13)
Riding in Cars with Boys
pretty good
126
The Hills Have Eyes (1977,  R)
The Hills Have Eyes
Great movie
127
Look Who's Talking (1989,  PG-13)
Look Who's Talking
funny
128
Back to the Future Part II (1989,  PG)
129
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
130
200 Cigarettes (1999,  R)
131
Shocker (1989,  R)
132
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
133
Garden State (2004,  R)
134
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
great movie
135
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
136
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
Best Lord of the Rings
137
Lord of the Flies (1990,  R)
Lord of the Flies
best kids movie
138
The Frighteners (1996,  R)
139
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
Dead Alive (Braindead)
GOREGALORE
140
Swingers (1996,  R)
Swingers
This movie is Money
141
Return to Paradise (1998,  R)
142
Old School (2003,  R)
143
Made (2001,  R)
144
Thumbsucker (2005,  R)
145
Rear Window (1954,  PG)
146
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
147
Spellbound (1945,  Unrated)
148
Frenzy (1972,  R)
149
Marnie (1964,  PG)
150
Torn Curtain (1966,  PG)
151
Psycho (1960,  R)
Psycho
Hitchcock did it again
152
Metropolis (1927,  Unrated)
153
Alice, Sweet Alice (Communion) (1976,  R)
154
Vertigo (1958,  PG)
155
Heathers (1988,  R)
Heathers
best dark comedy ever
156
The Cure (1995,  PG-13)
157
Schindler's List (1993,  R)
158
The Color Purple (1985,  PG-13)
159
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
160
Jaws (1975,  PG)
161
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
162
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
163
R2-D2: Beneath the Dome (2001,  Unrated)
164
Panic Room (2002,  R)
165
Dawn of the Dead (1979,  R)
166
Stir of Echoes (1999,  R)
167
Dogma (1999,  R)
168
54 (1998,  R)
169
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
170
The NeverEnding Story (1984,  PG)
171
Fantastic Four (2005,  PG-13)
172
Taxi Driver (1976,  R)
173
The Devil's Advocate (1997,  R)
174
Everyone Says I Love You (1996,  R)
175
Bullets Over Broadway (1994,  PG)
176
Mighty Aphrodite (1995,  R)
177
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
i really enjoyed this one!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments