My Favorite Movies

  1. gzilla77
  2. Cory

Give list a short description

  gzilla77's Rating My Rating
1
Creature from the Black Lagoon (1954,  G)
Click to Rate
2
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
Click to Rate
3
Gojira (1956,  Unrated)
Click to Rate
4
Shaun of the Dead (2004,  R)
Click to Rate
5
Re-Animator (1985,  R)
Click to Rate
6
Zombi 2 (Zombie) (1980,  R)
Click to Rate
7
The Bikini Carwash Company (1992,  Unrated)
Click to Rate
8
Flesheater (Zombie Nosh) (1988,  R)
Click to Rate
9
The Beastmaster (1982,  PG)
Click to Rate
10
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
11
Malibu Express (1985,  R)
Click to Rate
12
The Blob (1958) (1958,  Unrated)
Click to Rate
13
Attack of the 60 Foot Centerfold (,  R)
Click to Rate
14
Attack of the 50 Foot Woman (1958,  Unrated)
Click to Rate
15
Spider-Man (2002,  PG-13)
Click to Rate
16
Hell of the Living Dead (Virus)(Zombie Creeping Flesh)(Zombie Inferno)(Night of the Zombies) (1981,  Unrated)
Click to Rate
17
Halloween (2007) (2007,  R)
Click to Rate
18
Zombie Lake (1980,  R)
Click to Rate
19
The Evil Dead (1981,  NC-17)
Click to Rate
20
Evil Dead 2 (1987,  R)
Click to Rate
21
Army of Darkness (1992,  R)
Click to Rate
22
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
23
Halloween (1978,  R)
Click to Rate
24
Friday the 13th (1980,  R)
Click to Rate
25
Galaxy of Terror (Mindwarp: An Infinity of Terror) (Planet of Horrors) (Quest) (1981,  R)
Click to Rate
26
Demonwarp (1988,  PG)
Click to Rate
27
Hollywood Chainsaw Hookers (1988,  R)
Click to Rate
28
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
Click to Rate
29
Phantasm (1979,  R)
Click to Rate
30
Superman Returns (2006,  PG-13)
Click to Rate
31
Slugs (1987,  R)
Click to Rate
32
L.E.T.H.A.L. Ladies: Return to Savage Beach (1998,  Unrated)
Click to Rate
33
The Monster Squad (1987,  PG-13)
Click to Rate
34
Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948,  Unrated)
Click to Rate
35
Blood Diner (1987,  Unrated)
Click to Rate
36
2001 Maniacs (2006,  R)
Click to Rate
37
Two Thousand Maniacs (1964,  Unrated)
Click to Rate
38
The Gore-Gore Girls (1972,  R)
Click to Rate
39
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
40
Wild Things (1998,  R)
Click to Rate
41
Ginger (1971,  R)
Click to Rate
42
Ginger Snaps (2000,  R)
Click to Rate
43
An American Werewolf in London (1981,  R)
Click to Rate
44
Werewolf in a Women's Prison (2006,  Unrated)
Click to Rate
45
Horror of Dracula (1958,  Unrated)
Click to Rate
46
Event Horizon (1997,  R)
Click to Rate
47
X-Men (2000,  PG-13)
Click to Rate
48
Killer Klowns from Outer Space (1988,  PG-13)
Click to Rate
49
Le Notti del terrore (Burial Ground: The Nights of Terror) (The Zombie Dead) (1981,  Unrated)
Click to Rate
50
Dawn of the Dead (2004,  R)
Click to Rate
51
Dawn of the Dead (1979,  R)
Click to Rate
52
Day of the Dead (1985) (1985,  Unrated)
Click to Rate
53
Embrace of the Vampire (1994,  Unrated)
Click to Rate
54
Godzilla: Final Wars (2004,  PG)
Click to Rate
55
Godzilla, Mothra and King Ghidorah - Giant Monsters All-Out Attack (2001,  Unrated)
Click to Rate
56
Tombs Of The Blind Dead (Noche del terror ciego) (1973,  PG)
Click to Rate
57
Elvira, Mistress of the Dark (1988,  PG-13)
Click to Rate
58
Transformers (2007,  PG-13)
Click to Rate
59
The Transformers - The Movie (1986,  PG)
Click to Rate
60
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
61
The Double-D Avenger (2001,  Unrated)
Click to Rate