My Favorite Movies


  haamy's Rating My Rating
1
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
2
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
3
Love Actually (2003,  R)
4
Pride and Prejudice (2005,  PG)
5
Imagine Me & You (2006,  R)
6
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
7
Nana (2005,  Unrated)
8
Before Sunrise (1995,  R)
9
The Matrix (1999,  R)
10
Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box (1995,  Unrated)
11
Chinese Odyssey Part Two: Cinderella (Sai yau gei: Daai git guk ji - Sin leui kei yun) (1994,  Unrated)
12
Lian ai zhong de Bao Bei (Baober in Love) (2004,  Unrated)
13
Death Note (Desu nôto) (2006,  Unrated)
14
Vitus (2007,  PG)
15
Dororo (2007,  Unrated)
16
Transformers (2007,  PG-13)
17
Hana to Alice (Hana & Alice) (2004,  Unrated)
18
Hinokio (2005,  Unrated)
19
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)
20
Maiko haaaan!!! (2007,  Unrated)
21
Sun Taam (Mad Detective) (2008,  Unrated)
22
Uchôten hoteru (The Wow-Choten Hotel) (2006,  Unrated)
23
Sex and the City (2008,  R)
Sex and the City
need i say more? we'll all still be there if they just give a fashion parade for 2 hours straight, which wasn't entirely not the case. To all the SatC memories and a happy closure.
24
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
25
Hachimitsu to Clover (Honey & Clover) (2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments