My Favorite Movies
Give list a short description
| habibulhaquecm's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 2 |
Rain Man (1988, R) |
|
| 3 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
| 4 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 5 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 6 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 7 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 8 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 9 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 10 |
War of the Worlds (2005, PG-13) |
|
| 11 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 12 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 13 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 14 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
| 15 |
Ocean's Thirteen (2007, PG-13) |
|
| 16 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 17 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 18 |
Mission Impossible (1996, PG-13) |
|
| 19 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
| 20 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 21 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 22 |
Sin City (2005, R) |
|
| 23 |
Born on the Fourth of July (1989, R) |
|
| 24 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 25 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998, PG-13) |
|
| 26 |
I Am Sam (2002, PG-13) |


























