My Favorite Movies


  1. habitualdamnation
  2. Lupus

Give list a short description

  habitualdamnation's Rating My Rating
1
The Hours (2002,  PG-13)
The Hours
This is my favourite movie in the whole world and it's deeply personal to me. It's also my very fierce opinion that people who dismiss this film are invariably pedantic film snobs, shallow 9-to-5 proletarian office sluts or contemptible know-it-alls who talk more than they listen. In any case, all your sorry lives will pass like a dream and nobody will ever remember you. Consider yourselves forewarned if you would not give more thought upon experiencin the magic and song that is The Hours because it's like someone sayin somethin you don't wanna hear.
2
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
3
La Haine (Hate) (1996,  R)
La Haine (Hate)
Profound, powerful, unconsoling.
4
Gloomy Sunday (Ein Lied von Liebe und Tod) (2003,  R)
Gloomy Sunday (Ein Lied von Liebe und Tod)
Classy, poignant, perfect.
5
The Seventh Seal (,  Unrated)
6
Scum (1977,  R)
Scum
Unflinchin, unforgivin, unforgettable. Loach, Leigh, Frears & the British people owe more to Alan Clarke than he will ever be given. This isn't a film about sensationalised violence. This is a brutal, one-sided story about helplessness, resignation, fear, institutionalisation, the English underclass & the ugly unseens of Thatcherism, told in a borstal through Ray Winstone - why is it so effin good? - because it's unfortunately true.
7
Pulp Fiction (1994,  R)
8
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
9
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
10
Oldboy (2005,  R)
11
The Godfather (1972,  R)
12
Kes (1969,  PG-13)
Kes
A complete triumph! The best film on the subject of working class England.
13
My Life Without Me (2003,  R)
My Life Without Me
It's time for the tissue box, innit? Ain't given a movie 5 stars for a long time. This truly is perfect. Actin, story, cinematography, dialogue - even an ace soundtrack to boot. So fuckin poignant, so damn personal. Cinema is alive!
14
Factotum (2006,  R)
Factotum
I'm almost this guy.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments