My Favorite Movies


  hakantakimadalari's Rating My Rating
1
Andrei Rublev (1966,  Unrated)
2
The Great Dictator (1940,  G)
3
Cul-de-Sac (1966,  Unrated)
Cul-de-Sac
nice and cool...
artistic
4
A Clockwork Orange (1971,  R)
5
Pickpocket (1959,  Unrated)
6
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) (1980,  PG)
7
The Party (1968,  PG)
8
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
my best movie ever
9
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
10
Dogville (2003,  R)
11
Tabutta rövasata (Somersault in a Coffin) (1996,  Unrated)
12
The Godfather (1972,  R)
13
City Lights (1931,  Unrated)
14
The Godfather, Part II (1974,  R)
15
The Matrix (1999,  R)
16
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
17
The Godfather, Part III (1990,  R)
18
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
19
Reservoir Dogs (1992,  R)
20
Modern Times (1936,  Unrated)
21
Requiem for a Dream (2000,  R)
22
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
23
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
24
American Beauty (1999,  R)
25
Scarface (1983,  R)
26
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
27
Taxi Driver (1976,  R)
28
Fight Club (1999,  R)
29
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
30
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
31
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
32
Fargo (1996,  R)
33
Shrek (2001,  PG)
34
The Shining (1980,  R)
35
The Truman Show (1998,  PG)
36
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
37
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
38
Kader (2006,  Unrated)
39
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
40
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
41
Dead Poets Society (1989,  PG)
42
Final Destination (2000,  R)
43
Gone With the Wind (1939,  G)
44
Hook (1991,  PG)
45
Little Miss Sunshine (2006,  R)
46
Dolls (2002,  Unrated)
47
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
48
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
49
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
50
The Ring (2002,  PG-13)
51
Gladiator (2000,  R)
52
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
53
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
54
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) (1979,  Unrated)
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age)
sarcastic, sad, funny. like a dream :) gh gh
55
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
56
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
57
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
58
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
59
The Last Samurai (2003,  R)
60
The Matrix Reloaded (2003,  R)
61
The Matrix Revolutions (2003,  R)
62
The Village (2004,  PG-13)
The Village
the idea is very interesting but writer and director (together) fucked it... we need another film about isolation.
63
Trainspotting (1996,  R)
64
Troy (2004,  R)
65
Van Helsing (2004,  PG-13)
66
Times and Winds (Bes vakit) (2007,  Unrated)
67
Masumiyet (Innocence) (1997,  Unrated)
68
Sürü (The Herd) (1978,  Unrated)
69
Duvar (The Wall) (1983,  Unrated)
70
Stalker (1979,  Unrated)
71
Zorba the Greek (1964,  Unrated)
72
Dünyayi kurtaran adam (The Man Who Saves the World) (Turkish Star Wars) (1982,  Unrated)
73
Selvi boylum, al yazmalim (The Girl with the Red Scarf) (1977,  Unrated)
74
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
75
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
76
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
77
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
78
Eyes Wide Shut (1999,  R)
79
The Man Who Wasn't There (2001,  R)
80
Repulsion (1965,  Unrated)
81
The Tenant (1976,  R)
82
Barton Fink (1991,  R)
83
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972,  PG)
84
Cet Obscur Objet du Désir (That Obscure Object of Desire) (1977,  R)
85
Offret (The Sacrifice) (1986,  PG)
86
Jungfrukällan (The Virgin Spring) (1960,  Unrated)
87
The Magician (Ansiktet) (The Face) (1958,  Unrated)
88
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
89
Rhapsody in August (1991,  PG)
90
Ran (1985,  R)
91
Skammen (Shame) (1968,  R)
92
Killer's Kiss (1955,  Unrated)
93
Sĺsom i en Spegel (Through A Glass Darkly) (1961,  Unrated)
94
The Secret of Santa Vittoria (1969,  PG)
95
The Pink Panther (1963,  Unrated)
96
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
97
A Shot in the Dark (1964,  PG)
98
The Revenge of the Pink Panther (1978,  PG)
99
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
100
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
101
After the Fox (Caccia alla volpe) (1966,  Unrated)
102
The Seventh Seal (,  Unrated)
103
Nattvardsgästerna (Winter Light) (1962,  Unrated)
104
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
105
Zerkalo (The Mirror) (1975,  Unrated)
Zerkalo (The Mirror)
beautiful
106
Salo (Salň o le 120 giornate di Sodoma) (1979,  NC-17)
107
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
108
Full Metal Jacket (1987,  R)
109
Barry Lyndon (1975,  PG)
110
The Killing (1956) (,  Unrated)
111
Ivanovo detstvo (Ivan's Childhood)(My Name Is Ivan)(The Youngest Spy) (1962,  Unrated)
112
The Face of Another (I Have a Stranger's Face) (Tanin no kao) (1967,  Unrated)
113
Nostalghia (1983,  Unrated)
114
The Sacrifice (Offret) (,  Unrated)
115
Man on the Moon (1999,  R)
116
Amadeus (1984,  R)
117
Hair (1979,  PG)
118
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
119
Ragtime (1981,  PG)
120
Brother (2001,  R)
121
Kids Return (1996,  Unrated)
122
Izo (2004,  Unrated)
123
Donnie Darko (2001,  R)
124
8 Mile (2002,  R)
125
Back to the Future (1985,  PG)
126
Braveheart (1995,  R)
127
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
128
Chocolat (2000,  PG-13)
129
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
130
Good Will Hunting (1997,  R)
131
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
132
Memento (2000,  R)
133
Rocky (1976,  PG)
134
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
135
Dreams (Akira Kurosawa's Dreams) (Yume) (1990,  PG)
136
Into the Wild (2007,  R)
137
Trollflöjten (The Magic Flute) (1975,  G)
138
Gangs of New York (2002,  R)
139
The Crucible (1996,  PG-13)
140
La Finestra di fronte (Facing Windows) (2004,  R)
141
Harem Suare (1999,  R)
142
Im Juli. (In July) (2000,  Unrated)
143
The Audition (,  Unrated)
144
V for Vendetta (2006,  R)
145
The Usual Suspects (1995,  R)
146
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
147
The Prestige (2006,  PG-13)
148
The Butterfly Effect (2004,  R)
149
Ben X (2007,  Unrated)
150
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
151
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) (2003,  R)
152
The Return (2006,  PG-13)
153
The Return (2003,  Unrated)
154
Delicatessen (1991,  R)
155
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
156
Sukiyaki Western Django (2008,  R)
157
Bang bang wo ai shen (Help Me Eros) (2007,  Unrated)
158
Chop Shop (2008,  Unrated)
159
Aleksandra (Alexandra) (2007,  Unrated)
160
Finding Nemo (2003,  G)
161
Forrest Gump (1994,  PG-13)
162
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
163
Pretty Woman (1990,  R)
164
Sin City (2005,  R)
Sin City
i didnt understand why all my friends love this film...
165
The Shawshank Redemption (1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments