My Favorite Movies


  1. hannahelainemiller
  2. Hannah

All my favorite films...ones I love more each time I see it.
They aren't listed in the order I like them

  hannahelainemiller's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
Superb! Spectacular! A glorious epic revolving around honor, friendship, loyalty, love, and of course saving the world, lol. It's so refreshing because these qualities seem to be missing from many films. Acting and directing is top notch..score is truly incredible. Everything is absolutely perfect. Lord of the Rings unquestionably deserved Best Picture!!
2
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan
Easily the best war film ever. Gritty, ultra-realistic battle sequences; one at the beginning and another smaller one at the end. This movie is so powerful. It's beautiful -- an utter masterpiece, and it honors Amerian soldiers for their bravery and willingness to do the inredible out of loyalty to their country. Left me completely speechless!
3
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
P.S. I Love You
The sweetest, most romantic, cry-able movie I ever ever seen!! Probably the best romance ever period (competing only with Titanic). I was crying like a baby through out the whole entire thing, and I've never done that for any other movie lol. Hilary Swank & Gerald Butler have smokin chemistry :) The movie is also pretty funny in a few parts
4
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
This is one of the most touching, diverse, just plain BEAUTIFUL movies I've ever seen. Hail Tom Hanks! Lol, he did an AMAZING acting performance. Forrest makes me want to marry a retarded man!
5
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
Tragic, bittersweet love story...heart-felt performances on Kate & Leo's part. I can't imagine the movie without them.
6
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
7
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
Fight Club is just plain fucking cool.
A sexy, kinetic dark comedy with the action, unexpected plot twists, impressive acting...and is just really bizarre & kinky. Love it!!
8
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
9
Die Hard (1988,  R)
Die Hard
Alan Rickman = best bad guy ever. This is the movie that started my Bruce Willis obsession lol.
10
Armageddon (1998,  PG-13)
11
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
12
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
13
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
14
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
15
The Lion King (1994,  G)
The Lion King
My all-time favorite animated film. It's an exotic, meticulously crafted gem full of romance, revenge, responsibility, and importance of family. Beautiful...I can't get over this movie!!!! It's also the only animated movie to make me cry lol
16
King Kong (2005,  PG-13)
17
Requiem for a Dream (2000,  R)
Requiem for a Dream
Extremely intense & disturbing portrait of drug's destructive power. An engrossing masterpiece and unlike anything I've ever seen before...every highschooler should be forced to see this.
Ellen Burstyn deserved Best Actress for her performance. Honestly, I'd never heard of her before seeing this, but yeah...she completely blew me away. Really, the entire cast was brilliant. I wish Marlon Wayans would quit his dumb ass comedies and do more movies like this!
18
Point Break (1991,  R)
Point Break
A pretty damn amazing action flick!!! It follows an under cover cop (Keanu Reeves)who befriends a group of surfers he suspects to be bank robbers. And he learns to surf & gets a girlfriend in the process. This has so many great aspects...very highly reccomended!! Keanu is strikingly sexy in this movie...omg lol.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments