My Favorite Movies


  1. Hanne79
  2. Hanne

Some of my favorite movies, that I've watched several times.

  Hanne79's Rating My Rating
1
Star Trek (2009,  PG-13)
Star Trek
Simply fantastic. Loved the action, humour, atmoshpere, plot.
The new characters did true justice to the original ones, startrek at its very best! :)
2
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
An amazing story of a movie. Swifts you away into a storytelling that moves your heart.. One of the truly best movies I've ever watched. Superb acting.
3
He's Just Not That Into You (2009,  PG-13)
He's Just Not That Into You
Great movie, just loved it!
Now one of my favorites :)
4
The Shawshank Redemption (1994,  R)
5
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
Beautiful.
6
Forrest Gump (1994,  PG-13)
7
WALL-E (2008,  G)
WALL-E
Awesome movie. Great detail, great humour, great story. Hard to see another animation movie topping this one.
8
The Kite Runner (2008,  PG-13)
The Kite Runner
Gripping, incredibly powerful movie. I recommend it to everyone, although one should first read the book. I did, and I see that a lot of detail has been removed for the movie, and its such a fantastic book.
Read the book, watch the movie!
9
Nell (1994,  PG-13)
Nell
A Beautiful and emotional movie.
10
Into the Wild (2007,  R)
Into the Wild
Fantastic movie.
11
Watership Down (1978,  PG)
Watership Down
Beautiful movie, I've seen it over and over again.
12
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
13
Becoming Jane (2007,  PG)
Becoming Jane
A great movie, loved it!
14
The Break-Up (2006,  PG-13)
15
The Holiday (2006,  PG-13)
16
Battlestar Galactica (2003,  Unrated)
Battlestar Galactica
Best sci-fi there is.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments