My Favorite Movies

  1. hardcourters
  2. Mark

Give list a short description

  hardcourters's Rating My Rating
1
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 5.0 Stars
Fantastic, without a doubt my favorite Kubrick movie.
Click to Rate
2
North by Northwest (1959,  Unrated)
North by Northwest 5.0 Stars
One of my all time favorites.
Click to Rate
3
The New World (2005,  PG-13)
The New World 5.0 Stars
Seems like you either hated or you loved this movie, nothing in between. Besides being one of the most beautiful films to look at Malick lets us get into the feelings of the characters by doing less not more.
Click to Rate
4
The Pianist (2002,  R)
The Pianist 5.0 Stars
"Great movie. A must see. Favorite scene: Easy, when the can of food rolls out onto the floor."
Click to Rate
5
The Lives of Others (Das Leben der Anderen) (2007,  R)
The Lives of Others (Das Leben der Anderen) 5.0 Stars
Fantastic from beginning to end. HGW XX/7. An amazing movie.
Click to Rate
6
Vertigo (1958,  PG)
Vertigo 5.0 Stars
"classic Hitchcock. jimmy stewart with a twist."
Click to Rate
7
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan 5.0 Stars
"Deserved the oscar over Shakespeare in Love. Caused me to boycott the academy (until the following year) :)"
Click to Rate
8
Memento (2000,  R)
Memento 5.0 Stars
excellent, loved the the non-linear flow.
Click to Rate
9
Crouching Tiger, Hidden Dragon (2000,  PG-13)
Click to Rate
10
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
11
Sideways (2004,  R)
Sideways 5.0 Stars
Very, very funny. One of the few movies I can watch over and over.
Click to Rate
12
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
13
Double Indemnity (1944,  Unrated)
Double Indemnity 5.0 Stars
Schubert's 8th, the hollwood bowl, great noir. Highly recommended.
Click to Rate
14
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
15
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
16
Sorry, Wrong Number (1948,  Unrated)
Click to Rate
17
Out of Africa (1985,  PG)
Out of Africa 5.0 Stars
fantastic. if you haven't seen it, see it now.
Click to Rate
18
Out of the Past (1947,  Unrated)
Click to Rate
19
Rear Window (1954,  PG)
Click to Rate
20
Hamlet (1990,  PG)
Hamlet 4.5 Stars
prefer this version over Olivier's.
Click to Rate
21
Field of Dreams (1989,  PG)
Field of Dreams 5.0 Stars
Great movie about fathers, sons and life in general. Burt Lancaster is great in a minor but critical role.
Click to Rate
22
The Hustler (1961,  Unrated)
The Hustler 5.0 Stars
Gleason plays it straight, Newman is great.
Click to Rate
23
Heat (1995,  R)
Heat 5.0 Stars
one of my favorites.
Click to Rate
24
Young Frankenstein (1974,  PG)
Click to Rate
25
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
Click to Rate
26
Network (1976,  R)
Network 5.0 Stars
Fantastic, "I'm mad as hell.......
Click to Rate
27
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
Click to Rate
28
Before Sunrise (1995,  R)
Before Sunrise 5.0 Stars
Excellent story, nice romantic movie that couples would enjoy. Highly recommended.
Click to Rate
29
Misery (1990,  R)
Misery 5.0 Stars
really good, creepy and scary !
highly recommended.
Click to Rate
30
Seabiscuit (2003,  PG-13)
Click to Rate
31
Elizabeth (1998,  R)
Click to Rate
32
Dogville (2004,  R)
Dogville 5.0 Stars
unique, presented like a play, almost no props, moves slow but builds to a powerful ending. highly recommended.
Click to Rate
33
Hamlet (1996,  PG-13)
Hamlet 5.0 Stars
What can I say? If you really enjoy reading Shakespeare and/ or enjoy really good acting this is the version for you. This is the longest and best version I have seen. Other than Glenn Close as Gertrude ( 1990 Gibson/Zefferilli ) , I can't think of anyone else who was better in their respective role. I loved that all of the original dialogue is left in. Actually the story as a whole makes much more sense with everything intact. Highly recommended !
Click to Rate
34
United 93 (2006,  R)
United 93 5.0 Stars
probablly my favorite film that year. couldn't bring myself to watch it for a long time. the memories an emotions that it invokes are intense. not done in the style of so much from "hollywood", but done very thoughtfully. highly recommended.
Click to Rate
35
Crimes and Misdemeanors (1989,  PG-13)
Crimes and Misdemeanors 5.0 Stars
One of my favorite Woody Allen films. Landau is outstanding in this. A must see for Allen or Landau fans. Big thumbs up!
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments