My Favorite Movies
| haroldchasen's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Holiday (1938, Unrated) |
|
| 2 |
Design for Living (1933, Unrated) |
|
| 3 |
Me Without You (2002, R) |
|
| 4 |
Chungking Express (1996, PG-13) |
|
| 5 |
Eva (Eva, the Devil's Woman) (1962, Unrated) |
|
| 6 |
Harold and Maude (1971, PG) |
|
| 7 |
His Girl Friday (1940, Unrated) |
|
| 8 |
Punch-Drunk Love (2002, R) |
|
| 9 |
Auntie Mame (1958, Unrated) |
|
| 10 |
Knock on Wood (1954, Unrated) |
|
| 11 |
Wonder Man (1945, G) |
|
| 12 |
The Secret Life of Walter Mitty (1947, Unrated) |
|
| 13 |
The Secret of NIMH (1982, G) |
|
| 14 |
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic) (2005, Unrated) |
|
| 15 |
The Third Man (1949, Unrated) |
|
| 16 |
A Song Is Born (1948, Unrated)
Finally coming out on DVD in April 2009. Enjoyable film with Danny Kaye and Virginia Mayo, including a large cast of musical talents such as Benny Goodman, Louis Armstrong, and Tommy Dorsey. Kaye plays a dorky musicologist who meets Mayo's tough gangster's moll; mayhem ensues as Kaye becomes smitten with Mayo who is hiding out from dangerous types - at the same time he discovers the "new music" of jazz, which is played throughout by the jazz greats of their time. A remake of "Ball of Fire", which I haven't seen. This is great for jazz fans, Danny Kaye fans, and old movie fans in general. |
|
| 17 |
Apartment Zero (1989, R) |
|
| 18 |
Character (1998, R)
Under-watched and under-appreciated gem of a film. This is a Dutch movie that won the 1997 Oscar for Best Foreign Language film, though I don't remember ever hearing about it! This is a very character-driven movie (obviously...), has wonderful period sets and costumes (set in 1930s Rotterdam), and great casting. The lead actor seems like a dead ringer for Robert Downey, Jr. at times. Melancholy pervades this film and it is slow moving, but it works. I just really like this movie. |
|
| 19 |
Stage Door (1937, Unrated) |
|
| 20 |
Notorious (1946, Unrated) |
|
| 21 |
Suspicion (1941, Unrated) |
|
| 22 |
The Wings of the Dove (1997, R) |
|
| 23 |
Danger: Diabolik (1968, PG-13) |
|
| 24 |
The Hunger (1983, R) |
|
| 25 |
The Heroic Trio (Dung fong saam hap) (1993, R) |
|
| 26 |
Executioners (1994, Unrated) |
|
| 27 |
Kiss Kiss, Bang Bang (2005, R) |
|
| 28 |
Dandelion (2005, Unrated) |
|
| 29 |
Top Hat (1935, Unrated) |
|
| 30 |
Diva (1981, R) |
|
| 31 |
The Servant (1963, Unrated) |
|
| 32 |
Making Mr. Right (1987, PG-13) |
|
| 33 |
On the Riviera (1951, Unrated) |
|
| 34 |
Annie (1982, G) |
|
| 35 |
Everything is Illuminated (2005, PG-13) |
|
| 36 |
Athens, Ga.: Inside/Out (1987, Unrated) |
|
| 37 |
Singin' in the Rain (1952, G) |
|
| 38 |
Xanadu (1980, PG) |
|
| 39 |
Subway (1985, R) |
|
| 40 |
White Palace (1990, R) |
|
| 41 |
The Ice Storm (1997, R) |
|
| 42 |
In Dreams (1998, R) |
|
| 43 |
The Reluctant Debutante (1958, Unrated) |
|
| 44 |
The Killers (1946, Unrated) |
|
| 45 |
Performance (1970, R) |
|
| 46 |
How to Succeed in Business Without Really Trying (1967, Unrated) |
|
| 47 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 48 |
The Others (2001, PG-13) |
|
| 49 |
The Saddest Music in the World (2004, R) |
|
| 50 |
A Place in the Sun (1951, Unrated) |
|
| 51 |
Vegas in Space (1993, R) |
|
| 52 |
Godzilla Vs. Monster Zero (1970, G) |
|
| 53 |
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987, PG-13) |
|
| 54 |
Impromptu (1991, PG-13) |
|
| 55 |
Wait Until Dark (1967, Unrated) |
|
| 56 |
Midnight Lace (1960, R) |
|
| 57 |
The Eternal: Kiss of the Mummy (1998, R) |
|
| 58 |
Winged Migration (Le Peuple Migrateur) (2003, G) |
|
| 59 |
Candyman (1992, R) |
|
| 60 |
Nightbreed (1990, R) |
|
| 61 |
Suddenly, Last Summer (1959, Unrated) |
|
| 62 |
The Inspector General (1949, Unrated) |
|
| 63 |
Wristcutters - A Love Story (2007, R) |
|
| 64 |
Desperado (1995, R) |
|
| 65 |
About a Boy (2002, PG-13) |
|
| 66 |
Happy Accidents (2001, R) |
|
| 67 |
A Prelude to a Kiss (1992, PG-13) |
|
| 68 |
Bells Are Ringing (1960, Unrated) |
|
| 69 |
A Hole in the Head (1959, Unrated) |

































































