My Favorite Movies


  harrisdokes06's Rating My Rating
1
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
2
A Walk to Remember (2002,  PG)
3
ATL (2006,  PG-13)
4
Baby Boy (2001,  R)
5
Back to the Future (1985,  PG)
6
Bad Boys (1995,  R)
7
Bad Boys II (2003,  R)
8
Batman (1989,  PG-13)
9
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
10
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
11
Blade Runner (1982,  R)
12
Blades of Glory (2007,  PG-13)
13
Blade - Trinity (2004,  R)
14
Blade (1998,  R)
15
Big Momma's House (2000,  PG-13)
16
Braveheart (1995,  R)
17
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
18
Casablanca (1943,  Unrated)
19
Casino (1995,  R)
20
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
21
City of Angels (1998,  PG-13)
22
Con Air (1997,  R)
23
Constantine (2005,  R)
24
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
25
Die Hard (1988,  R)
26
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
27
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
28
Donnie Darko (2001,  R)
29
Dreamgirls (2006,  PG-13)
30
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
31
Face/Off (1997,  R)
32
Final Destination (2000,  R)
33
Final Destination 2 (2003,  R)
34
Final Destination 3 (2006,  R)
35
Finding Nemo (2003,  G)
36
Finding Neverland (2004,  PG)
37
Forrest Gump (1994,  PG-13)
38
Four Brothers (2005,  R)
39
Friday (1995,  R)
40
Friday After Next (2002,  R)
41
Full Metal Jacket (1987,  R)
42
Ghost (1990,  R)
43
Ghost Rider (2007,  PG-13)
44
Gone With the Wind (1939,  G)
45
Good Will Hunting (1997,  R)
46
Gladiator (2000,  R)
47
GoodFellas (1990,  R)
48
Hostel (2006,  R)
49
Hotel Rwanda (2005,  PG-13)
50
I Am Legend (2007,  PG-13)
51
Independence Day (1996,  PG-13)
52
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
53
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
54
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
55
Jarhead (2005,  R)
56
King Arthur (2004,  PG-13)
57
King Kong (2005,  PG-13)
58
Jurassic Park (1993,  PG-13)
59
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
60
Love and Basketball (2000,  PG-13)
61
Madagascar (2005,  PG)
62
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
63
Meet the Parents (2000,  PG-13)
64
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
65
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
66
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
67
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
68
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
69
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
70
Over the Hedge (2006,  PG)
71
Platoon (1986,  R)
72
Predator (1987,  R)
73
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
74
Pretty Woman (1990,  R)
75
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
76
Rocky (1976,  PG)
77
Rocky Balboa (2006,  PG)
78
Rocky II (1979,  PG)
79
Rocky III (1982,  PG)
80
Rocky IV (1985,  PG)
81
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
82
Rush Hour (1998,  PG-13)
83
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
84
Shrek (2001,  PG)
85
Shrek 2 (2004,  PG)
86
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
87
Sleepy Hollow (1999,  R)
88
Seven (Se7en) (1995,  R)
89
Saw (2004,  R)
90
Saw II (2005,  R)
91
Saw III (2006,  R)
92
Scarface (1983,  R)
93
Stand by Me (1986,  R)
94
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
95
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
96
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
97
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
98
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
99
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
100
Spider-Man (2002,  PG-13)
101
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
102
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
103
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
104
Superman Returns (2006,  PG-13)
105
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
106
Taxi Driver (1976,  R)
107
Take the Lead (2006,  PG-13)
108
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
109
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
110
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
111
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
112
The Crow (1994,  R)
113
The Dark Knight (2008,  PG-13)
114
The Departed (2006,  R)
115
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
116
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
117
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
118
The Godfather (1972,  R)
119
The Godfather, Part II (1974,  R)
120
The Godfather, Part III (1990,  R)
121
The Green Mile (1999,  R)
122
The Hills Have Eyes (2006,  R)
123
The Lion King (1994,  G)
124
The Illusionist (2006,  PG-13)
125
The Matrix (1999,  R)
126
The Matrix Reloaded (2003,  R)
127
The Matrix Revolutions (2003,  R)
128
The Mummy (1999,  PG-13)
129
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
130
The Passion of the Christ (2004,  R)
131
The Shawshank Redemption (1994,  R)
132
The Shining (1980,  R)
133
The Silence of the Lambs (1991,  R)
134
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
135
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
136
The Terminator (1984,  R)
137
The Usual Suspects (1995,  R)
138
Tombstone (1993,  R)
139
Titanic (1997,  PG-13)
140
Van Helsing (2004,  PG-13)
141
Troy (2004,  R)
142
Top Gun (1986,  PG)
143
Walk the Line (2005,  PG-13)
144
War of the Worlds (2005,  PG-13)
145
X-Men (2000,  PG-13)
146
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
147
You Got Served (2004,  PG-13)
148
X2 (2003,  PG-13)
149
XXX (2002,  PG-13)
150
You've Got Mail (1998,  PG)
151
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
152
The Maltese Falcon (1931,  Unrated)
153
A Summer Place (1959,  Unrated)
154
All That Heaven Allows (1955,  Unrated)
155
Dead Men Tell (1941,  Unrated)
156
Bonnie and Clyde (1967,  R)
157
Lady in the Lake (1947,  R)
158
Lady in the Death House (1944,  Unrated)
159
The Lady in Red (1979,  Unrated)
160
The Untouchables (1987,  R)
161
Capone (1991,  R)
162
Peyton Place (1957,  Unrated)
163
Return to Peyton Place (1961,  Unrated)
164
The Long, Hot Summer (1958,  Unrated)
165
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
166
Cat on a Hot Tin Roof (1985,  Unrated)
167
Imitation of Life (1934,  Unrated)
168
Imitation of Life (1958,  Unrated)
169
Ben Hur: A Tale of the Christ (1926,  Unrated)
170
Ben-Hur (1959,  G)
171
The Ten Commandments (1923,  Unrated)
172
The Ten Commandments (1956,  G)
173
The Ten Commandments (2007,  PG)
174
The Greatest Story Ever Told (1965,  G)
175
King of Kings (1961,  PG-13)
176
The King of Kings (1927,  Unrated)
177
The Bad Seed (1956,  Unrated)
178
Bad Seed (2001,  R)
179
The Thin Man (1934,  Unrated)
180
Another Thin Man (Return of the Thin Man) (1939,  Unrated)
181
Thin Man, The (1934,  Unrated)
182
After the Thin Man (1936,  Unrated)
183
The Thin Man Goes Home (1945,  Unrated)
184
Shadow of the Thin Man (1941,  Unrated)
185
Song of the Thin Man (1947,  Unrated)
186
Sabrina (1995,  PG)
187
Sabrina (1954,  Unrated)
188
Across 110th Street (1972,  R)
189
Across The Line (2000,  R)
190
Shaft (2000,  R)
191
Shaft (1971,  R)
192
Shaft in Africa (1973,  R)
193
The Mack (1973,  R)
194
Superfly (1972,  R)
195
The Wood (1999,  R)
196
Revenge of Billy the Kid (1991,  Unrated)
197
Jesse James (1939,  Unrated)
198
Jesse James: Legend, Outlaw, Terrorist (2005,  Unrated)
199
The Great Jesse James Raid (1953,  Unrated)
200
Jesse James Rides Again (1947,  Unrated)
201
Days of Jesse James (1939,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments