My Favorite Movies
| Harsh4U's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The Shawshank Redemption (1994, R)
I believe that this film is the best story ever told on film.It is a simple film, yet it has an everlasting message. If I was forced to just see one movie ever again in my life, this would be it. |
|
|
| 2 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13)
A movie about violence and ambition that evolves into a movie about love, hard-earned sacrifice, and doing something meaningful with one's life. Grade A entertainment with a beautiful message to boot!This unpleasant and sad theme, in the hands of another director, might have become corny. But the awesome Clint Eastwood deals with such touching story without final redemption, very realistic, making a future unforgettable classic in the genre. The characters and the dramatic situation are perfectly developed, and in the end, the viewer becomes sad, but never depressed.Thoroughly recommended to everyone. |
|
|
| 3 |
The Pianist (2002, R) |
|
|
| 4 |
Schindler's List (1993, R)
Oskar Schindler: Power is when we have every justification to kill, and we don't. |
|
|
| 5 |
Stand by Me (1986, R)
A great movie to which almost everyone can relate themselves.If you have not watched this movie then you're seriously missing out something and if you have already seen it then you know what I mean. The last line of the movie is so true. Do we really ever have friends as good as the ones we had when we were twelve? I doubt it. |
|
|
| 6 |
Full Metal Jacket (1987, R)
"Stanley Kubrick" is a genius,In this movie he shows what war is really about. War is never justified, war is never good. Therefore I think war movie should never glorify war but rather show it as what it really is: nightmarish hell.He also gives us a "grunts-eye-view" of military training and combat in a war that was particularly unpopular and well documented. |
|
|
| 7 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
|
| 8 |
Lost and Delirious (2001, R)
If you have ever loved someone and for whatever reason others saw that love as wrong, your heart will break when you see this movie and you will weep. This movie is moving, your heart will not escape the pain, but perhaps it will teach you how to pull out of the madness around us all and in turn show us how to love one another. For love just is. |
|
|
| 9 |
Memento (2000, R) |
|
|
| 10 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
|
| 11 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
|
| 12 |
The Descent (2006, R)
The Descent is a definite must see, and one of the finest horror films to come around for years and years.To me, this was a FLAWLESS horror movie that couldn't have been done better! Must be seen, but go to the gym and get your muscles in shape cause you might have to hold your girlfriend all the way through (if she does not ask you to leave before it's over!). |
|
|
| 13 |
Mystic River (2003, R) |
|
|
| 14 |
Hotel Rwanda (2005, PG-13) |
|
|
| 15 |
Run Lola Run (Lola rennt) (1998, R) |
|
|
| 16 |
Sin City (2005, R) |
|
|
| 17 |
Crazy/ Beautiful (2001, PG-13) |
|
|
| 18 |
Domino (2005, R) |
|
|
| 19 |
Pay It Forward (2000, PG-13) |
|
|
| 20 |
Cinderella Man (2005, PG-13) |
|
|
| 21 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
|
| 22 |
Match Point (2005, R) |
|
|
| 23 |
Imagine Me & You (2006, R) |
|
|
| 24 |
The Truman Show (1998, PG) |
|
|
| 25 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
|
| 26 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995, R) |
|
|
| 27 |
Sky High (2005, PG) |
|
|
| 28 |
Wrong Turn (2003, R) |
|
|
| 29 |
The Basketball Diaries (1995, R) |
|
|
| 30 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
|
| 31 |
Message in a Bottle (1999, PG-13) |
|
|
| 32 |
The English Patient (1996, R) |
|
|
| 33 |
The Hills Have Eyes (1986, R) |
|
|
| 34 |
Dragonheart (1996, PG-13) |
|
|
| 35 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
|
| 36 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
|
| 37 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
|
| 38 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
|
| 39 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
|
| 40 |
The Jacket (2005, R) |
|
|
| 41 |
Predator (1987, R) |
|
|
| 42 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
|
| 43 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
|
| 44 |
Back to the Future Part II (1989, PG) |
|
|
| 45 |
Back to the Future Part III (1990, PG) |
|
|
| 46 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
|
| 47 |
Mulholland Drive (2001, R) |
|
|
| 48 |
A Perfect World (1993, PG-13) |
|
|
| 49 |
There's Something About Mary (1998, R) |


