My Favorite Movies


  heartsChiSox21hearts's Rating My Rating
1
The Great Debaters (2007,  PG-13)
2
American Gangster (2007,  R)
3
The Holiday (2006,  PG-13)
4
Things We Lost in the Fire (2007,  R)
5
The Game Plan (2007,  PG)
6
A Walk to Remember (2002,  PG)
7
The Notebook (2004,  PG-13)
8
First Knight (1995,  PG-13)
9
The Covenant (2006,  PG-13)
10
The Rock (1996,  R)
11
On the Line (2001,  PG)
12
Con Air (1997,  R)
13
Must Love Dogs (2005,  PG-13)
14
Serendipity (2001,  PG-13)
15
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
16
A Cinderella Story (2004,  PG)
17
Into the Night (1985,  R)
18
Feel the Noise (2007,  PG-13)
19
El Cantante (2007,  R)
20
Shooter (2007,  R)
21
The Departed (2006,  R)
22
The Basketball Diaries (1995,  R)
23
Top Gun (1986,  PG)
24
Vanilla Sky (2001,  R)
25
A Few Good Men (1992,  R)
26
Above the Rim (1994,  R)
27
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
28
Boiler Room (2000,  R)
29
Saturday Night Fever (1977,  PG)
30
Some Kind of Wonderful (1987,  PG-13)
31
Love Jones (1996,  R)
32
The Bros. (2007,  R)
33
Brown Sugar (2002,  PG-13)
34
Deliver Us from Eva (2003,  R)
35
Pretty Woman (1990,  R)
36
Empire (2002,  R)
37
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
38
Sueno (2005,  PG-13)
39
Undefeated (2003,  Unrated)
40
In the Time of the Butterflies (2003,  PG-13)
41
Harsh Times (2006,  R)
42
Troy (2004,  R)
43
Batman Begins (2005,  PG-13)
44
I Like It Like That (1994,  R)
45
The Family Stone (2005,  PG-13)
46
Intersection (1994,  R)
47
The Lake House (2006,  PG)
48
Big (1988,  PG)
49
While You Were Sleeping (1995,  PG)
50
Carlito's Way (1993,  R)
51
The Wood (1999,  R)
52
Staying Alive (1983,  PG)
53
Soul Food (1997,  R)
54
Reality Bites (1993,  PG-13)
55
Drive Me Crazy (1999,  PG-13)
56
She's All That (1999,  PG-13)
57
Honey (2003,  PG-13)
58
The Polar Express (2004,  G)
59
Over the Hedge (2006,  PG)
60
Elf (2003,  PG)
61
The Wild (2006,  G)
62
Jingle All the Way (1997,  PG)
63
Domino (2005,  R)
64
A Lot Like Love (2005,  PG-13)
65
Houseguest (1995,  PG)
66
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
67
Someone Like You (2001,  PG-13)
68
GoodFellas (1990,  R)
69
Casino (1995,  R)
70
Donnie Brasco (1997,  R)
71
Blow (2001,  R)
72
Sixteen Candles (1984,  PG)
73
The Breakfast Club (1985,  R)
74
Step Up (2006,  PG-13)
75
Take the Lead (2006,  PG-13)
76
Mad Hot Ballroom (2005,  PG)
77
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
78
Enough (2002,  PG-13)
79
An Unfinished Life (2005,  PG-13)
80
Flashdance (1983,  R)
81
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
82
Coach Carter (2005,  PG-13)
83
She's the Man (2006,  PG-13)
84
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
85
Clueless (1995,  PG-13)
86
Salsa (1988,  PG)
87
Mystic Pizza (1988,  R)
88
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
89
The Untouchables (1987,  R)
90
Mobsters (1991,  R)
91
West Side Story (1961,  Unrated)
92
Happy Feet (2006,  PG)
93
Little Miss Sunshine (2006,  R)
94
Crimson Tide (1995,  R)
95
Remember the Titans (2000,  PG)
96
Freedom Writers (2007,  PG-13)
97
A Walk in the Clouds (1995,  PG-13)
98
A River Runs Through It (1992,  PG)
99
Legends of the Fall (1994,  R)
100
Empire Records (1995,  PG-13)
101
Undiscovered (2005,  PG-13)
102
Simply Irresistible (1999,  PG-13)
103
The Lost City (2005,  R)
104
The Rules of Attraction (2002,  R)
105
For Love or Country: The Arturo Sandoval Story (2001,  PG-13)
106
Rain Man (1988,  R)
107
50 First Dates (2004,  PG-13)
108
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
109
Steel Magnolias (1989,  PG)
110
The Nativity Story (2006,  PG)
111
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
112
The St. Valentine's Day Massacre (1967,  Unrated)
113
A Tree Grows in Brooklyn (1945,  Unrated)
114
How Green Was My Valley (1941,  Unrated)
115
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
116
Peyton Place (1957,  Unrated)
117
The Grapes of Wrath (1940,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments