My Favorite Movies


  heartsStephhearts1072's Rating My Rating
1
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
2
Velvet Goldmine (1998,  R)
3
We're No Angels (1955,  Unrated)
4
Emma (1996,  PG)
5
Gigi (1958,  G)
6
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
7
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
8
Grease (1978,  PG)
9
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
12
Pretty Woman (1990,  R)
13
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
14
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
15
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
16
The Shawshank Redemption (1994,  R)
17
Fight Club (1999,  R)
18
Donnie Darko (2001,  R)
19
V for Vendetta (2006,  R)
20
Wedding Crashers (2005,  R)
21
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
22
Chocolat (2000,  PG-13)
23
Guys and Dolls (1955,  Unrated)
24
Summer Magic (1963,  G)
25
The Moon-Spinners (1964,  PG)
26
The Parent Trap (1961,  G)
27
The Monkey's Uncle (1965,  Unrated)
28
The Shaggy Dog (1959,  G)
29
Babes in Toyland (1961,  Unrated)
30
Gidget (1959,  Unrated)
31
Tammy Tell Me True (1961,  Unrated)
32
Tammy and the Doctor (1963,  Unrated)
33
Love Actually (2003,  R)
34
Beauty Shop (2005,  PG-13)
35
Last Holiday (2006,  PG-13)
36
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
37
Madea's Family Reunion (2006,  PG-13)
38
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
39
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
40
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
41
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
42
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
43
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
44
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010,  Unrated)
45
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II (2011,  Unrated)
46
A Life Less Ordinary (1997,  R)
47
Funny Face (1957,  Unrated)
48
Roman Holiday (1953,  Unrated)
49
Sabrina (1954,  Unrated)
50
Sabrina the Teenage Witch (1996,  PG)
51
My Fair Lady (1964,  G)
52
Paris When It Sizzles (1964,  Unrated)
53
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
54
Drive Me Crazy (1999,  PG-13)
55
Empire Records (1995,  PG-13)
56
Say Anything... (1989,  PG-13)
57
The Breakfast Club (1985,  R)
58
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
59
Sixteen Candles (1984,  PG)
60
Where Angels Go, Trouble Follows (1968,  G)
61
Pollyanna (1960,  G)
62
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
63
Simply Irresistible (1999,  PG-13)
64
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
65
Mallrats (1995,  R)
66
Labyrinth (1986,  PG)
67
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
68
Underworld: Evolution (2006,  R)
69
Underworld (2003,  R)
70
Army of Darkness (1993,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments