My Favorite Movies


  heartsSUZANNEhearts24's Rating My Rating
1
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
2
A League of Their Own (1992,  PG)
3
A Walk to Remember (2002,  PG)
4
American Beauty (1999,  R)
5
Armageddon (1998,  PG-13)
6
Babel (2006,  R)
7
Bad Boys (1995,  R)
8
Billy Madison (1995,  PG-13)
9
Blade Runner (1982,  R)
10
Blow (2001,  R)
11
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
12
Bring It On (2000,  PG-13)
13
Brokeback Mountain (2005,  R)
14
Casablanca (1943,  PG)
15
Chicago (2002,  PG-13)
16
Cinderella (1950,  G)
17
Chocolat (2000,  PG-13)
18
Cinderella Man (2005,  PG-13)
19
Con Air (1997,  R)
20
Die Hard (1988,  R)
21
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
22
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
23
Disturbia (2007,  PG-13)
24
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
25
Dogma (1999,  R)
26
Dreamgirls (2006,  PG-13)
27
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
28
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
29
Empire Records (1995,  PG-13)
30
Eragon (2006,  PG)
31
Fargo (1996,  R)
32
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
33
Fight Club (1999,  R)
34
Final Destination (2000,  R)
35
Finding Nemo (2003,  G)
36
Forrest Gump (1994,  PG-13)
37
Freedom Writers (2007,  PG-13)
38
Full Metal Jacket (1987,  R)
39
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
40
Ghost (1990,  R)
41
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
42
Gladiator (2000,  R)
43
Gone With the Wind (1939,  G)
44
Good Will Hunting (1997,  R)
45
Grease (1978,  PG)
46
Hairspray (1988,  PG)
47
Halloween (1978,  R)
48
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
49
Home Alone (1990,  PG)
50
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
51
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
52
I Am Legend (2007,  PG-13)
53
I, Robot (2004,  PG-13)
54
Independence Day (1996,  PG-13)
55
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
56
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
57
Interview with the Vampire (1994,  R)
58
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
59
Jaws (1975,  PG)
60
Jurassic Park (1993,  PG-13)
61
King Kong (2005,  PG-13)
62
Labyrinth (1986,  PG)
63
Ladder 49 (2004,  PG-13)
64
Legally Blonde (2001,  PG-13)
65
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
66
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
67
Meet the Parents (2000,  PG-13)
68
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
69
Men in Black (1997,  PG-13)
70
Men in Black II (2002,  PG-13)
71
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
72
Minority Report (2002,  PG-13)
73
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
74
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
75
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
76
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
77
National Treasure (2004,  PG)
78
Night at the Museum (2006,  PG)
79
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
80
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
81
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
82
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
83
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
84
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
85
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
86
Platoon (1986,  R)
87
Pretty Woman (1990,  R)
88
Pride and Prejudice (2005,  PG)
89
Pulp Fiction (1994,  R)
90
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
91
Ray (2004,  PG-13)
92
Rent (2005,  PG-13)
93
Rocky (1976,  PG)
94
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
95
Rush Hour (1998,  PG-13)
96
Saw (2004,  R)
97
Saw II (2005,  R)
98
Saw III (2006,  R)
99
Schindler's List (1993,  R)
100
Scream (1996,  R)
101
Seven (Se7en) (1995,  R)
102
Shrek (2001,  PG)
103
Signs (2002,  PG-13)
104
Sixteen Candles (1984,  PG)
105
Sleeping Beauty (1959,  G)
106
Sleepy Hollow (1999,  R)
107
Snakes on a Plane (2006,  R)
108
Speed (1994,  R)
109
Stand by Me (1986,  R)
110
Steel Magnolias (1989,  PG)
111
Step Up (2006,  PG-13)
112
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
113
The Breakfast Club (1985,  R)
114
The Butterfly Effect (2004,  R)
115
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
116
The Color Purple (1985,  PG-13)
117
The Crow (1994,  R)
118
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
119
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
120
The Exorcist (1973,  R)
121
The Fifth Element (1997,  PG-13)
122
The Goonies (1985,  PG)
123
The Green Mile (1999,  R)
124
The Grudge (2004,  PG-13)
125
The Hills Have Eyes (2006,  R)
126
The Illusionist (2006,  PG-13)
127
The Incredibles (2004,  PG)
128
The Lake House (2006,  PG)
129
The Last Samurai (2003,  R)
130
The Little Mermaid (1989,  G)
131
The Lord of the Rings (1978,  PG)
132
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
133
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
134
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
135
The Lost Boys (1987,  R)
136
The Matrix (1999,  R)
137
The Mummy (1999,  PG-13)
138
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
139
The Notebook (2004,  PG-13)
140
The Passion of the Christ (2004,  R)
141
The Patriot (2000,  R)
142
The Prestige (2006,  PG-13)
143
The Princess Diaries (2001,  G)
144
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
145
The Ring (2002,  PG-13)
146
The Rock (1996,  R)
147
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
148
The Shawshank Redemption (1994,  R)
149
The Shining (1980,  R)
150
The Silence of the Lambs (1991,  R)
151
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
152
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
153
The Sound of Music (1965,  G)
154
The Truman Show (1998,  PG)
155
The Usual Suspects (1995,  R)
156
The Village (2004,  PG-13)
157
The Wizard of Oz (1939,  G)
158
Titanic (1997,  PG-13)
159
Tombstone (1993,  R)
160
Troy (2004,  R)
161
Top Gun (1986,  PG)
162
Toy Story (1995,  G)
163
Van Helsing (2004,  PG-13)
164
Vanilla Sky (2001,  R)
165
We Were Soldiers (2002,  R)
166
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
167
A Walk in the Clouds (1995,  PG-13)
168
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
169
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
170
Vertigo (1958,  PG)
171
North by Northwest (1959,  Unrated)
172
Far and Away (1992,  PG-13)
173
Rear Window (1954,  PG)
174
Gaslight (1944,  Unrated)
175
The Secret Garden (1993,  G)
176
Secret Window (2004,  PG-13)
177
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
178
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
179
Bus Stop (1956,  Unrated)
180
Romeo and Juliet (1968,  PG)
181
Adam's Rib (1949,  Unrated)
182
My Favorite Wife (1940,  Unrated)
183
She Done Him Wrong (1933,  Unrated)
184
Bombshell (Blonde Bombshell) (1933,  R)
185
Hell's Angels (1930,  PG)
186
Saratoga (1937,  Unrated)
187
On Golden Pond (1981,  PG)
188
Hollywood Biographies: The Leading Ladies (2005,  Unrated)
189
Jezebel (1938,  Unrated)
190
Three on a Match (1932,  Unrated)
191
The Man Who Came to Dinner (1942,  Unrated)
192
Beyond the Forest (1949,  Unrated)
193
The Thin Man (1934,  Unrated)
194
Another Thin Man (Return of the Thin Man) (1939,  Unrated)
195
After the Thin Man (1936,  Unrated)
196
Song of the Thin Man (1947,  Unrated)
197
The Thin Man Goes Home (1945,  Unrated)
198
Shadow of the Thin Man (1941,  Unrated)
199
Brigadoon (1954,  G)
200
A Slight Case of Murder (1938,  Unrated)
201
Double Indemnity (1944,  Unrated)
202
The Last Gangster (1937,  Unrated)
203
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
204
To Have and Have Not (1944,  Unrated)
205
The African Queen (1951,  Unrated)
206
Singin' in the Rain (1952,  G)
207
Not Without My Daughter (1991,  PG-13)
208
Footloose (1984,  PG)
209
Legends of the Fall (1994,  R)
210
A River Runs Through It (1992,  PG)
211
Coal Miner's Daughter (1980,  PG)
212
The Miracle of Morgan's Creek (1944,  Unrated)
213
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
214
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
215
Too Hot to Handle (1938,  Unrated)
216
The Misfits (1961,  Unrated)
217
The Last King of Scotland (2006,  R)
218
Crash (2004,  R)
219
Unforgiven (1992,  R)
220
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
221
Dorothy Dandridge: An American Beauty (2003,  Unrated)
222
The Rich Man's Wife (1996,  R)
223
Their Eyes Were Watching God (2005,  Unrated)
224
Black Snake Moan (2007,  R)
225
Too Young to Die (1990,  R)
226
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
227
Hounddog (2008,  R)
228
Coraline (2009,  PG)
229
Fragments (Winged Creatures) (2008,  R)
230
Trapped (2002,  R)
231
Waterworld (1995,  PG-13)
232
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
233
JFK (1991,  R)
234
The Guardian (2006,  PG-13)
235
The Weather Man (2005,  R)
236
The Fugitive (1993,  PG-13)
237
Rules of Engagement (2000,  R)
238
Double Jeopardy (1999,  R)
239
Jackson County Jail (The Innocent Victim) (1976,  R)
240
Basic Instinct (1992,  R)
241
A Few Good Men (1992,  R)
242
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
243
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
244
Helter Skelter (1976,  Unrated)
245
Love Story (1970,  PG)
246
The Mexican (2001,  R)
247
Dying Young (1991,  R)
248
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
249
Duplicity (2009,  PG-13)
250
Desperado (1995,  R)
251
Imagining Argentina (2004,  R)
252
Evita (1997,  PG)
253
Last Man Standing (1996,  R)
254
The Astronaut Farmer (2006,  PG)
255
Sling Blade (1997,  R)
256
A Simple Plan (1998,  R)
257
Daddy and Them (2001,  R)
258
School for Scoundrels (2006,  PG-13)
259
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
260
Wasted (2002,  R)
261
Flatliners (1990,  R)
262
Tremors (1990,  R)
263
Stir of Echoes (1999,  R)
264
Primal Fear (1996,  R)
265
The Jackal (1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments