My Favorite Movies


  hendra007's Rating My Rating
1
Cheung Gong 7 hou (CJ7) (Long River 7) (2008,  PG)
2
Kung Fu Hustle (2005,  R)
3
Shaolin Soccer (2002,  PG-13)
4
Sik san (God of Cookery) (1996,  Unrated)
5
From Beijing with Love (Gwok chaan Ling Ling Chat) (1994,  Unrated)
6
Hei kek ji wong (The King of Comedy) (1999,  Unrated)
7
Daai laap mat taam 008 (Forbidden City Cop) (1996,  Unrated)
8
Tao xue wei long 2 (Fight Back to School II) (1992,  Unrated)
9
Poh waai ji wong (Love on Delivery) (King of Destruction) (1994,  Unrated)
10
Fei zhou he shang (The Gods Must Be Crazy III) (Crazy Safari) (1991,  Unrated)
11
Chinese Odyssey Part Two: Cinderella (Sai yau gei: Daai git guk ji - Sin leui kei yun) (1994,  Unrated)
12
Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box (1995,  Unrated)
13
Tang Bohu dian Qiuxiang (Flirting Scholar) (Tang Bohu dian Qiuxiang) (1993,  Unrated)
14
Tao xue wei long (Fight Back to School) (1991,  Unrated)
15
Dou hap (God of Gamblers II) (1991,  Unrated)
16
King of Beggars (1992,  Unrated)
17
Du xia II zhi Shang Hai tan du sheng (Back to Shanghai) (God of Gamblers III) (1991,  Unrated)
18
Jia you xi shi (All's Well, Ends Well) (Family Happiness) (1992,  Unrated)
19
Lu ding ji (Royal Tramp) (1992,  R)
20
Jiu pin zhi ma guan bai mian bao qing tian (Hail the Judge) (1994,  Unrated)
21
Du sheng (All for the Winner) (1990,  Unrated)
22
Lawyer Lawyer (Suen sei cho) (1997,  Unrated)
23
Jing gu jyun ga (Tricky Brains) (The Ultimate Trickster) (1991,  Unrated)
24
Sam sei goon (Justice, My Foot!) (1992,  Unrated)
25
Tao xue wei long zhi long guo ji nian (Fight Back to School III) (1993,  Unrated)
26
Lu ding ji II zhi shen long jiao (Royal Tramp II) (1992,  R)
27
Chin wong ji wong 2000 (The Tricky Master) (1999,  Unrated)
28
Baak bin sing gwan (Sixty Million Dollar Man) (1995,  Unrated)
29
Chai gong (Mad Monk) (1993,  Unrated)
30
Hung wan yat tew loong (The Lucky Guy) (1998,  Unrated)
31
Ga li la jiao (Curry and Pepper) (1990,  Unrated)
32
Shi xiong zhuang gui (Shaolin Idiot) (Look Out, Officer!) (1990,  Unrated)
33
Qing sheng (Magnificent Scoundrels) (1991,  Unrated)
34
Long de chuan ren (Legend of the Dragon) (1990,  Unrated)
35
The Green Hornet (2010,  Unrated)
36
Long zai tian ya (Dragon Fight) (Dragon Kickboxer) (1988,  Unrated)
37
97 ga yau hei si (All's Well, Ends Well 1997) (1997,  Unrated)
38
Wu di xing yun xing (When Fortune Smiles) (1990,  Unrated)
39
Faithfully Yours (1988,  Unrated)
40
Xin jing wu men (Fist of Fury 1991) (,  Unrated)
41
Lung Fung Restaurant (1990,  Unrated)
42
Yi dan qun ying (Just Heroes) (Tragic Heroes) (1989,  Unrated)
43
Tin heng tse (Heavenly Mission) (2006,  Unrated)
44
Yeung gwong ging chaat (The Sunshine Cops) (1999,  Unrated)
45
The Cheap Killers (1998,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments