My Favorite Movies
This list by necessity is flawed, as several of my favourite films are not yet listed anywhere on Flixster. Thus I'll list the missing titles here, at the the # slot they were intended to fall in:
#56 Hit Man
#75 Devil in Miss Jones
#176 Towers Open Fire
| henrycovert67's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Sweet Movie (1974, Unrated)
Yugoslaslavian-born director Dusan Makavejev's Sweet Movie was the succes de scandal at the 1974 Cannes Film Festival (much like Cronenberg's Crash was in 1996). It provoked much outrage at Cannes, and at its US premiere in New York in October 1975, it was met with even more vociferous attacks. Even after four minutes were cut it was declared "a social disease" by Time magazine. Vincent Canby called it "elitist", grudgingly admitting it was a courageous body of work but over his head. Two scenes in particular proved troublesome for viewers and critics (and still do) - a protracted sequence featuring extreme performance artist Otto Muehl's troupe; and a scene where a lead character, Anna Planeta (Anna Prucnal), seduces a group of underaged boys. |
|
| 2 |
Natural Born Killers (1994, NC-17) |
|
| 3 |
Dawn of the Dead (1979, R)
Romero's epic of survival in a world overrun by the living dead could be the most ambitious - and successful - attempt at using the horror film genre as powerful and multi-leveled social critique. Our quartet of hapless protaganists sequester themselves in a massive shopping mall, all the consumerist needs of their past lives fulfilled, despite one of them slowly dying from zombie bites, and the two in a relationship (one pregnant) finding it impossible to get along in this manufactured world as much as in their previous lives. It falls to SWAT officer Peter Washington (an Oscar-level turn by Ken Foree, as if Oscars held much cred really), one of the great heroes of horror or action cinema, to keep his cool and keep thinking, even when faced with his friend's zombification, and the zombies ultimately breaching the mall due to a renegade army of looting bikers. Peter almost manages to deal with it all and get out alive with pregnant Fran (Gaylen Ross), but there's a final twist - but one that makes Peter's struggles worthwhile. |
|
| 4 |
Superfly (1972, R) |
|
| 5 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 6 |
2046 (2005, R) |
|
| 7 |
Django (1966, Unrated) |
|
| 8 |
Tristana (1970, Unrated) |
|
| 9 |
The Holy Mountain (1973, R) |
|
| 10 |
Oldboy (2005, R) |
|
| 11 |
Beyond the Valley of the Dolls (1970, NC-17) |
|
| 12 |
Orphée (Orpheus) (1950, Unrated) |
|
| 13 |
Possession (The Night the Screaming Stops) (1981, R) |
|
| 14 |
The Great Silence (Il Grande silenzio) (1968, Unrated) |
|
| 15 |
Scorpio Rising (1970, Unrated) |
|
| 16 |
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972, NC-17) |
|
| 17 |
The Housekeeper (, R) |
|
| 18 |
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989, R) |
|
| 19 |
Night of the Living Dead (1968, Unrated) |
|
| 20 |
Hakuchi (The Idiot) (1963, Unrated) |
|
| 21 |
The Killer (Dip huet seung hung) (1989, Unrated) |
|
| 22 |
The Wild Bunch (1969, R) |
|
| 23 |
Hulk (2003, PG-13) |
|
| 24 |
Cutter's Way (1981, R) |
|
| 25 |
Bad Timing (1980, R) |
|
| 26 |
Judex (1916, Unrated) |
|
| 27 |
Blue Collar (1978, R) |
|
| 28 |
El Topo (1970, Unrated) |
|
| 29 |
Apocalypse Domani (Cannibal Apocalypse) (1980, R) |
|
| 30 |
Querelle (1982, R) |
|
| 31 |
My Life to Live (It's My Life) (Vivre sa vie: Film en douze tableaux) (1962, Unrated) |
|
| 32 |
Drugstore Cowboy (1989, R) |
|
| 33 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 34 |
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972, Unrated) |
|
| 35 |
The Texas Chainsaw Massacre (1974, R) |
|
| 36 |
Ganja & Hess (Black Vampire) (1973, R) |
|
| 37 |
American Splendor (2003, R) |
|
| 38 |
Ali (, Unrated) |
|
| 39 |
W. R.: Mysteries of the Organism (W.R. - Misterije organizma) (1971, NC-17) |
|
| 40 |
Monster (2003, R) |
|
| 41 |
The Crying Game (1992, R) |
|
| 42 |
Across 110th Street (1972, R) |
|
| 43 |
Heavy Traffic (1973, R) |
|
| 44 |
Dead Ringers (1988, R) |
|
| 45 |
Twin Peaks - Fire Walk with Me (, R) |
|
| 46 |
Planet of the Apes (1968, PG) |
|
| 47 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 48 |
Chasing Amy (1997, R) |
|
| 49 |
Performance (1970, R) |
|
| 50 |
X2 (2003, PG-13) |
|
| 51 |
Spook Who Sat By the Door (1973, PG) |
|
| 52 |
Black Jesus (1968) (1968, Unrated) |
|
| 53 |
Candyman (1992, R) |
|
| 54 |
Mask (1985, PG-13) |
|
| 55 |
Scarface (1983, R) |
|
| 56 |
Il portiere di notte (The Night Porter) (1974, R) |
|
| 57 |
Bully (2001, R) |
|
| 58 |
The Best Years of Our Lives (1946, Unrated) |
|
| 59 |
1984 (Nineteen Eighty-Four) (1984, R) |
|
| 60 |
Lolita (1962, Unrated) |
|
| 61 |
Secretary (2002, R) |
|
| 62 |
Conquest Of The Planet Of The Apes (1972, PG) |
|
| 63 |
Network (1976, R) |
|
| 64 |
Heat (1995, R) |
|
| 65 |
The Big Bird Cage (Women's Penitentiary II) (1972, R) |
|
| 66 |
Peeping Tom (1960, Unrated) |
|
| 67 |
Sid & Nancy (1986, R) |
|
| 68 |
Alucarda, la hija de las tinieblas (Sisters of Satan) (Innocents from Hell) (Mark of the Devil 3) (1978, R) |
|
| 69 |
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà (The Beyond) (1981, Unrated) |
|
| 70 |
Lord Love a Duck (1966, Unrated) |
|
| 71 |
The World of Suzie Wong (1960, Unrated) |
|
| 72 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 73 |
Fritz the Cat (1972, Unrated) |
|
| 74 |
Il Gatto a Nove Code (The Cat o' Nine Tails) (1971, PG) |
|
| 75 |
Blow Out (1981, R) |
|
| 76 |
The Duellists (1977, PG) |
|
| 77 |
Die Nibelungen: Kriemhilds Rache (Kriemhild's Revenge) (1924, Unrated) |
|
| 78 |
Ms. 45 (1981, R) |
|
| 79 |
The Dead Zone (1983, R) |
|
| 80 |
The Piano (1993, R) |
|
| 81 |
American Movie (1999, R) |
|
| 82 |
Day of the Dead (1985, Unrated) |
|
| 83 |
Truck Turner (1974, R) |
|
| 84 |
Ravenous (1999, R) |
|
| 85 |
The Day the Earth Stood Still (1951, G) |
|
| 86 |
Black Caesar (1973, R) |
|
| 87 |
Hell Up In Harlem (1973, R) |
|
| 88 |
Soul Vengeance (1975, R) |
|
| 89 |
The Fountain (2006, PG-13) |
|
| 90 |
The Caveman's Valentine (2001, R) |
|
| 91 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
| 92 |
Last House on Dead End Street (1972, R) |
|
| 93 |
Thriller - A Cruel Picture (1974, Unrated) |
|
| 94 |
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime) (2005, R) |
|
| 95 |
Faster, Pussycat! Kill! Kill! (1965, R) |
|
| 96 |
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992, R) |
|
| 97 |
Fitzcarraldo (1982, PG) |
|
| 98 |
Chungking Express (1996, PG-13) |
|
| 99 |
The Last Man on Earth (1964, Unrated) |
|
| 100 |
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951, Unrated) |
|
| 101 |
Blueberry (Renegade) (2004, R) |
|
| 102 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 103 |
Morvern Callar (2002, R) |
|
| 104 |
Valerie and Her Week of Wonders (1970, Unrated) |
|
| 105 |
Boogie Nights (1997, R) |
|
| 106 |
Freeway (1996, R) |
|
| 107 |
Ghost World (2001, R) |
|
| 108 |
The People Vs. Larry Flynt (1997, R) |
|
| 109 |
Cannibal Holocaust (1979, NC-17) |
|
| 110 |
Carlito's Way (1993, R) |
|
| 111 |
Deadbeat at Dawn (1988, R) |
|
| 112 |
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001, R) |
|
| 113 |
Flavia, la Monaca Musulmana (The Heretic) (The Rebel Nun) (Flavia, Priestess of Violence) (1974, R)
All anyone ever talks about regarding this film are the violent scenes, but there's a lot more going on than that in Flavia the Heretic. Flavia is strongly anchored by the always amazing Florinda Bolkan in the titular role. I've seen her in many films and she has yet to disappoint. Truly an undervalued performer. Here she essays the role of a 16th century cloistered nun whose liberation from Catholic dogma leads her away from her pacifist Jewish admirer and onto the blood-caked role of heretical Muslim warrior. The score by Nicolo Piovani (who, years later won Best Score Oscar for Life is Beautiful, but the Flavia score is far superior). is sublime, and for years, it's been rumoured that Piovani was a pseudonym for Ennio Morricone, but that seems to have been debunked recently. Ironic, as Flavia's score reminds me of Morricone's stellar work on The Great Silence. Both scores have deeply melancholy recurring melodies that underlie the tragic fates of their eponymous outsider protaganists. And, just to address the curious gorehounds - yes, there are very graphic scenes, and the ending above all is indeed truly painful to watch. Very gruesome - and sad, as Florinda plays it. As far as "nunsploitation" goes, this certainly doesn't hit the heights of The Devils or even my beloved Alucarda, but it's still a gem of the genre, and a great movie on its own terms as well. |
|
| 114 |
The Face of Another (I Have a Stranger's Face) (Tanin no kao) (1967, Unrated) |
|
| 115 |
Lolita (1998, R) |
|
| 116 |
I Quattro dell'apocalisse (Four of the Apocalypse) (1975, Unrated) |
|
| 117 |
Z (1969, PG) |
|
| 118 |
Martin (1977, R) |
|
| 119 |
Manson (1973, Unrated) |
|
| 120 |
The Devil's Rejects (2005, R) |
|
| 121 |
The Fly (1986, R) |
|
| 122 |
Porcile (Pigpen) (Pigsty) (1969, Unrated) |
|
| 123 |
Foxy Brown (1974, R) |
|
| 124 |
Belle de jour (, R) |
|
| 125 |
American Psycho (2000, R) |
|
| 126 |
The Mack (1973, R) |
|
| 127 |
The Elephant Man (1980, PG) |
|
| 128 |
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961, Unrated) |
|
| 129 |
M. Butterfly (1993, R) |
|
| 130 |
Flash Gordon (1980, PG) |
|
| 131 |
High and Low (Tengoku to jigoku) (Heaven and Hell) (1963, Unrated) |
|
| 132 |
Videodrome (1983, R) |
|
| 133 |
Lisa And The Devil (Lisa e il diavolo) (The Devil in the House of Exorcism) (1973, R) |
|
| 134 |
Prospero's Books (1991, R) |
|
| 135 |
Out of the Blue (No Looking Back) (1982, R) |
|
| 136 |
Alphaville (1965, Unrated) |
|
| 137 |
Liquid Sky (1983, R) |
|
| 138 |
Dangerous Game (1993, Unrated) |
|
| 139 |
Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974, R) |
|
| 140 |
Near Dark (1987, R) |
|
| 141 |
The King of Comedy (1983, PG) |
|
| 142 |
A Face in the Crowd (1957, Unrated) |
|
| 143 |
Southern Comfort (1981, R) |
|
| 144 |
Dark Passage (1947, Unrated) |
|
| 145 |
Putney Swope (1969, R) |
|
| 146 |
Inland Empire (2006, R) |
|
| 147 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001, PG) |
|
| 148 |
Lone Wolf and Cub - Baby Cart at the River Styx (Kozure Ôkami: Sanzu no kawa no ubaguruma) (2003, Unrated) |
|
| 149 |
Minnie and Moskowitz (1971, PG) |
|
| 150 |
Candy (1968, R) |
|
| 151 |
Watermelon Man (1970, R) |
|
| 152 |
Soylent Green (1973, PG) |
|
| 153 |
Once Were Warriors (1994, R) |
|
| 154 |
Moll Flanders (1996, PG-13) |
|
| 155 |
Blade Runner (1982, R) |
|
| 156 |
Lucifer Rising (1972, Unrated) |
|
| 157 |
Le Mépris (Contempt) (2008, Unrated) |
|
| 158 |
Coffy (1973, R) |
|
| 159 |
American Pop (1981, R) |
|
| 160 |
The Deer Hunter (1978, R) |
|
| 161 |
The Mechanic (1972, PG) |
|
| 162 |
King of New York (1990, R) |
|
| 163 |
La Planète Sauvage (The Savage Planet) (The Fantastic Planet) (Planet of Incredible Creatures) (1999, PG) |
|
| 164 |
Serpico (1973, R) |
|
| 165 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968, PG-13) |
|
| 166 |
Dust Devil (1992, R) |
|
| 167 |
Get Carter (1971, R) |
|
| 168 |
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) (1979, Unrated) |
|
| 169 |
The Moderns (1988, R) |
|
| 170 |
A Better Tomorrow (1986, R) |
|
| 171 |
A Better Tomorrow II (1988, Unrated) |
|
| 172 |
Magnolia (1999, R) |
|
| 173 |
Nashville (1975, R) |
|
| 174 |
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005, R) |
|
| 175 |
Death Wish (1974, R) |
|
| 176 |
Revolver (1973, G) |
|
| 177 |
The Ninth Configuration (Twinkle, Twinkle, Killer Kane) (1980, R) |
|
| 178 |
Wolfen (1981, R) |
|
| 179 |
Tokyo Drifter (1966, Unrated) |
|
| 180 |
Santa sangre (Holy Blood) (1990, NC-17) |
|
| 181 |
Blind Beast (Môjû) (1969, Unrated) |
|
| 182 |
The Omega Man (1971, PG) |
|
| 183 |
Sweet Sweetback's Baadasssss Song (1971, R) |
|
| 184 |
Violent City (The Family) (1970, R) |
|
| 185 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000, PG-13) |
|
| 186 |
Freaks (1932, Unrated) |
|
| 187 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 188 |
Keoma (Django's Great Return) (The Violent Breed) (1976, Unrated) |
|
| 189 |
Edipo re (Oedipus Rex) (1967, Unrated) |
|
| 190 |
Giants and Toys (1958, Unrated) |
|
| 191 |
High Plains Drifter (1973, R) |
|
| 192 |
Crimes of Passion (, R) |
|
| 193 |
Mallrats (1995, R) |
|
| 194 |
God Told Me To (1976, R) |
|
| 195 |
Häxan: Witchcraft Through the Ages (The Witches) (Haxan) (1929, Unrated) |
|
| 196 |
Seconds (1966, R) |
|
| 197 |
The Devils (1971, R) |
|
| 198 |
Nadja (1995, R) |
|
| 199 |
Casino (1995, R) |
|
| 200 |
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) (1979, NC-17) |
|
| 201 |
Teorema (, Unrated) |
|
| 202 |
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000, R) |
|
| 203 |
Addio zio Tom (Goodbye Uncle Tom) (1972, Unrated) |
|
| 204 |
Chinese Box (1998, R) |
|
| 205 |
Il Vangelo Secondo Matteo (The Gospel According to St. Matthew) (1964, Unrated) |
|
| 206 |
Hell of the Living Dead (Virus)(Zombie Creeping Flesh)(Zombie Inferno)(Night of the Zombies) (1981, Unrated) |
|
| 207 |
Female Trouble (1974, R) |
|
| 208 |
The Harder They Come (1973, R) |
|
| 209 |
The Howling (1981, R) |
|
| 210 |
The Heroic Trio (Dung fong saam hap) (1993, R) |
|
| 211 |
The Straight Story (1999, G) |
|
| 212 |
Lenny (1974, R) |
|
| 213 |
Jungle Holocaust (Ultimo mondo cannibale) (Cannibal) (Carnivorous) (Last Cannibal World) (1977, Unrated) |
|
| 214 |
Sex & Fury (1973, R) |
|
| 215 |
The Sword of Doom (1966, Unrated) |
|
| 216 |
Incubus (1965, Unrated) |
|
| 217 |
Audition (Ôdishon) (1999, R) |
|
| 218 |
A Lizard in a Woman's Skin (Una Lucertola con la pelle di donna) (1971, Unrated) |
|
| 219 |
Autostop rosso sangue (Hitch Hike) (1978, Unrated) |
|
| 220 |
The Gore-Gore Girls (1972, R) |
|
| 221 |
La frusta e il corpo (The Whip and The Body) (1963, Unrated) |
|
| 222 |
They Live (1988, R) |
|
| 223 |
Flesh Gordon (1974, R) |
|
| 224 |
The Mansion of Madness (Edgar Allan Poe: Dr. Tarr's Torture Dungeon) (1973, R) |
|
| 225 |
Weekend (Week End) (1967, Unrated) |
|
| 226 |
Repo Man (1984, R) |
|
| 227 |
The Wizard Of Gore (1970, Unrated) |
|
| 228 |
A Touch of Zen (1969, Unrated) |
|
| 229 |
Take a Hard Ride (Kid Vengeance) (1977, R) |
|
| 230 |
The Professionals (1966, PG-13) |
|
| 231 |
Repulsion (1965, Unrated) |
|
| 232 |
Ginger Snaps Back - The Beginning (2004, R) |
|
| 233 |
Eve's Bayou (1996, R) |
|
| 234 |
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) (1996, R) |
|
| 235 |
Donkey Skin (Peau d'âne) (1971, Unrated) |
|
| 236 |
Black Shampoo (1976, PG-13) |
|
| 237 |
Eureka (1984, R) |
|
| 238 |
Fellini Satyricon (Degenerates, The) (, R) |
|
| 239 |
Hard Eight (Sydney) (1996, R) |
|
| 240 |
Baba Yaga (Kiss Me Kill Me) (The Devil Witch) (1973, Unrated) |
|
| 241 |
Bad Lieutenant (1992, R) |
|
| 242 |
Alien (1979, R) |
|
| 243 |
Onibaba (1965, Unrated) |
|
| 244 |
The Happiness of the Katakuris (2001, R) |
|
| 245 |
Pretty Baby (1978, R) |
|
| 246 |
Mad Monster Party (1967, Unrated) |
|
| 247 |
Myra Breckinridge (1970, R) |
|
| 248 |
Der Amerikanische Freund (The American Friend) (1977, Unrated) |
|
| 249 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 250 |
Rabid Dogs (Cani arrabbiati) (Kidnapped) ( A Man and a Boy) (1974, Unrated) |
|
| 251 |
Choose Me (1984, R) |
|
| 252 |
Unbreakable (2000, PG-13) |
|
| 253 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 254 |
Apocalypse Now (1979, R) |
|
| 255 |
Joshuu sasori: Dai-41 zakkyo-bô (Female Convict Scorpion Jailhouse 41) (2000, Unrated) |
|
| 256 |
Talk Radio (1988, R) |
|
| 257 |
Beneath The Planet Of The Apes (1970, G) |
|
| 258 |
Necronomicon - Geträumte Sünden (Succubus) (1969, Unrated) |
|
| 259 |
Lemora - A Child's Tale of the Supernatural (1973, PG) |
|
| 260 |
The Missouri Breaks (1976, PG) |
|
| 261 |
Suna no Onna (Woman in the Dunes) (1964, Unrated) |
|
| 262 |
Stalker (1979, Unrated) |
|
| 263 |
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982, PG) |
|
| 264 |
Coonskin (Bustin' Out) (Street Fight) (1975, R) |
|
| 265 |
Woh ping faan dim (The Peace Hotel) (1995, Unrated) |
|
| 266 |
Street Smart (1987, R) |
|
| 267 |
Masculin Feminin (1966, Unrated) |
|
| 268 |
Danger: Diabolik (1968, PG-13) |
|
| 269 |
Tenebre, (Unsane) (1982, Unrated) |
|
| 270 |
Dolemite (1975, R) |
|
| 271 |
Henry: Portrait of a Serial Killer (1986, NC-17) |
|
| 272 |
2001: A Space Odyssey (1968, G) |
|
| 273 |
Mulholland Drive (2001, R) |
|
| 274 |
Non si sevizia un paperino (Don't Torture a Duckling)(Don't Torture Donald Duck) (1972, Unrated) |
|
| 275 |
Lost Highway (1997, R) |
|
| 276 |
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972, PG) |
|
| 277 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 278 |
Meet the Feebles (1989, R) |
|
| 279 |
Branded to Kill (1967, Unrated) |
|
| 280 |
It's Alive (1973, PG) |
|
| 281 |
Vampyres (1974, R) |
|
| 282 |
Castle of Blood (Danza macabra)(Coffin of Terror)(Dimensions in Death)(Tombs of Terror) (1964, Unrated) |
|
| 283 |
Prince of Darkness (1987, R) |
|
| 284 |
Sonatine (Sonachine) (1993, R) |
|
| 285 |
The Doom Generation (1995, R) |
|
| 286 |
Aileen Wuornos - The Selling of a Serial Killer (1993, R) |
|
| 287 |
Midnight Cowboy (1969, R) |
|
| 288 |
The Panic in Needle Park (1971, PG) |
|
| 289 |
Terrore nello spazio (Planet of the Vampires) (1965, Unrated) |
|
| 290 |
Koko, le gorille qui parle (Koko, a Talking Gorilla) (1978, Unrated) |
|
| 291 |
Sei donne per l'assassino (Blood and Black Lace) (Six Women for the Murderer) (1960, Unrated) |
|
| 292 |
Angel Heart (1987, R) |
|
| 293 |
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954, Unrated) |
|
| 294 |
Venus in Furs (1970, R) |
|
| 295 |
Una gota de sangre para morir amando (Clockwork Terror) (Murder in a Blue World) (1973, R) |
|
| 296 |
Amateur (1995, R) |
|
| 297 |
The Addiction (1995, R) |
|
| 298 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
| 299 |
Knightriders (1981, R) |
|
| 300 |
Invitation to a Gunfighter (1964, Unrated) |
|
| 301 |
Heathers (1988, R) |
|
| 302 |
Le Frisson des vampires (The Shiver of the Vampires) (1971, Unrated) |
|
| 303 |
Dang doi lai ming (Hong Kong 1941) (Waiting For Dawn) (1984, R) |
|
| 304 |
The Tenant (1976, R) |
|
| 305 |
Harakiri (1964, Unrated) |
|
| 306 |
Backtrack (Catchfire) (Do it the Hard Way) (1990, R) |
|
| 307 |
5 Bambole per la Luna d'Agosto (5 Dolls For an August Moon) (1970, Unrated) |
|
| 308 |
Tetsuo: The Ironman (1989, Unrated) |
|
| 309 |
The Wages of Fear (1953, Unrated) |
|
| 310 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 311 |
Point Blank (1967, Unrated) |
|
| 312 |
Daughters of Darkness (1971, R) |
|
| 313 |
Casualties of War (1989, R) |
|
| 314 |
The King of Marvin Gardens (1972, R) |
|
| 315 |
Unforgiven (1992, R) |
|
| 316 |
Chinatown (1974, R) |
|
| 317 |
Paths of Glory (1957, Unrated) |
|
| 318 |
Nora-neko rokku: Sekkusu hanta (Stray Cat Rock: Sex Hunter) (1970, Unrated) |
|
| 319 |
Clerks II (2006, R) |
|
| 320 |
Jackie Brown (1997, R) |
|
| 321 |
Nixon (1995, R) |
|
| 322 |
JFK (1991, R) |
|
| 323 |
Suspiria (1977, R) |
|
| 324 |
Black Mama, White Mama (1972, R) |
|
| 325 |
Warnung vor einer Heiligen Nutte (Beware of a Holy Whore) (1976, Unrated) |
|
| 326 |
Little Big Man (1970, PG) |
|
| 327 |
Psycho (1960, R) |
|
| 328 |
Xia dao Gao Fei (Full Contact) (1992, Unrated) |
|
| 329 |
Medium Cool (1969, R) |
|
| 330 |
Gods and Monsters (1998, R) |
|
| 331 |
Duel (1972, PG) |
|
| 332 |
Deliverance (1972, R) |
|
| 333 |
Shadows (1959, PG) |
|
| 334 |
Sympathy for the Devil (One Plus One) (1968, Unrated) |
|
| 335 |
Henry Fool (1998, R) |
|
| 336 |
Paura nella città dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) (1980, R) |
|
| 337 |
The Return of the Living Dead (1985, R) |
|
| 338 |
Polyester (1981, R) |
|
| 339 |
The Doll Squad (1973, PG) |
|
| 340 |
Assault on Precinct 13 (1976, R) |
|
| 341 |
Gimme Shelter (1970, R) |
|
| 342 |
The Brood (1979, R) |
|
| 343 |
Don't Look Now (1973, R) |
|
| 344 |
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) (1957, Unrated) |
|
| 345 |
The Wicker Man (1973, R) |
|
| 346 |
Sorcerer (1977, PG) |
|
| 347 |
Whore (If You're Afraid to Say It... Just See It) (1991, NC-17) |
|
| 348 |
Die Bitteren Tränen der Petra von Kant (The Bitter Tears of Petra Von Kant) (1972, R) |
|
| 349 |
Glengarry Glen Ross (1992, R) |
|
| 350 |
Vigilante (1983, R) |
|
| 351 |
Cruising (1980, R) |
|
| 352 |
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001, Unrated) |
|
| 353 |
Escape from New York (1981, R) |
|
| 354 |
The Last House on the Left (1972, Unrated) |
|
| 355 |
Jubilee (1978, R) |
|
| 356 |
In Cold Blood (1967, R) |
|
| 357 |
Desperate Living (Edited Version) (1977, NC-17) |
|
| 358 |
Fahrenheit 451 (, Unrated) |
|
| 359 |
Romper Stomper (1992, R) |
|
| 360 |
Short Eyes (1977, R) |
|
| 361 |
Deep Red (Profondo rosso) (The Hatchet Murders) (1975, R) |
|
| 362 |
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965, R) |
|
| 363 |
Vamos a matar, compañeros (Companeros) (1970, R) |
|
| 364 |
Luca il contrabbandiere (The Smuggler) (Contraband) (The Naples Connection) (1980, Unrated) |
|
| 365 |
Silent Running (1971, G) |
|
| 366 |
J.D.'s Revenge (1976, R) |
|
| 367 |
Escape from the Planet of the Apes (1971, G) |
|
| 368 |
Dracula 2000 (2000, R) |
|
| 369 |
Dark Star (1973, G) |
|
| 370 |
Jingi naki tatakai (Battles Without Honor and Humanity)(The Yakuza Papers)(War Without a Code) (1973, Unrated) |
|
| 371 |
Jay and Silent Bob Strike Back (2001, R) |
|
| 372 |
Return to Oz (1985, PG) |
|
| 373 |
Breaking In (1989, R) |
|
| 374 |
The Lathe of Heaven (1980, Unrated) |
|
| 375 |
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922, Unrated) |
|
| 376 |
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) (1979, PG) |
|
| 377 |
Rosemary's Baby (1968, R) |
|
| 378 |
Space Is The Place (1974, R) |
|
| 379 |
Dog Soldiers (2002, R) |
|
| 380 |
The Crazies (1973, R) |
|
| 381 |
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) (1978, R) |
|
| 382 |
Zardoz (1974, R) |
|
| 383 |
Helter Skelter (Massacre in Hollywood) (1976, Unrated) |
|
| 384 |
Cobra Verde (Slave Coast) (1987, Unrated) |
|
| 385 |
The Driver (1978, R) |
|
| 386 |
Images (1972, R) |
|
| 387 |
Zombi 2 (Zombie) (Zombie Flesh Eaters) (Zombie 2: The Dead are Among Us)(Island of the Flesh-Eaters) (1980, R) |
|
| 388 |
Irreversible (2002, Unrated) |
|
| 389 |
Lone Wolf and Cub - Sword of Vengeance (Kozure Ôkami: Kowokashi udekashi tsukamatsuru) (1972, Unrated) |
|
| 390 |
Scanners (1981, R) |
|
| 391 |
Mannaja (A Man Called Blade) (1980, Unrated) |
|
| 392 |
Let Sleeping Corpses Lie(Non si deve profanare il sonno dei morti)(Don't Open the Window) (1974, R) |
|
| 393 |
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) (1964, Unrated) |
|
| 394 |
Stray Dog (1949, Unrated) |
|
| 395 |
Eyes Without a Face (, Unrated) |
|
| 396 |
Meshes of the Afternoon (1943, Unrated) |
|
| 397 |
Pi (1998, R) |
|
| 398 |
Manhunter (1986, R) |
|
| 399 |
Enter the Dragon (1973, R) |
|
| 400 |
Death Line (Raw Meat) (1972, R) |
|
| 401 |
A Woman Under the Influence (1975, R) |
|
| 402 |
The Nine Lives of Fritz the Cat (1974, R) |
|
| 403 |
Blacula (1972, PG) |
|
| 404 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 405 |
Sherrybaby (2006, R) |
|
| 406 |
The Apostle (1998, PG-13) |
|
| 407 |
Gun Crazy (1950, Unrated) |
|
| 408 |
Shaft (1971, R) |
|
| 409 |
Descent (2007, R) |
|
| 410 |
Re-Animator (1985, R) |
|
| 411 |
I Shot Andy Warhol (1996, R) |
|
| 412 |
Dragon Inn (Xin long men ke zhan) (1992, Unrated) |
|
| 413 |
Baise-Moi (2001, Unrated) |
|
| 414 |
Wuthering Heights (1970, G) |
|
| 415 |
The Crow (1994, R) |
|
| 416 |
Samurai Rebellion (1967, Unrated) |
|
| 417 |
I corpi presentano tracce di violenza carnale (Torso) (Bodies Bear Traces of Carnal Violence) (1973, R) |
|
| 418 |
Huozhe (To Live) (Lifetimes) (Living) (1994, R) |
|
| 419 |
Spider Baby, or The Maddest Story Ever Told (Attack of the Liver Eaters) (1968, Unrated) |
|
| 420 |
Inauguration of the Pleasure Dome (1954, Unrated) |
|
| 421 |
The Hills Have Eyes (1977, R) |
|
| 422 |
Two Thousand Maniacs (1964, Unrated) |
|
| 423 |
By Brakhage (, Unrated) |
|
| 424 |
Pink Flamingos (1972, NC-17) |
|
| 425 |
Easy Rider (1969, R) |
|
| 426 |
The Ninth Gate (1999, R) |
|
| 427 |
À Meia-Noite Levarei Sua Alma (At Midnight I'll Take Your Soul) (2001, Unrated) |
|
| 428 |
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) (1946, Unrated) |
|
| 429 |
Perché quelle strane gocce di sangue sul corpo di Jennifer? (The Case of the Bloody Iris) (1972, Unrated) |
|
| 430 |
The Hidden Fortress (1960, Unrated) |
|
| 431 |
Fando y Lis (Fando and Lis) (1968, Unrated) |
|
| 432 |
The Image (1976, Unrated) |
|
| 433 |
Zachariah (1971, PG) |
|
| 434 |
La Dolce Vita (1960, Unrated) |
|
| 435 |
The Killer Elite (1975, PG) |
|
| 436 |
Touch of Evil (1958, PG-13) |
|
| 437 |
Beast With A Gun (1977, Unrated) |
|
| 438 |
Heaven and Earth Magic (1962, Unrated) |
|
| 439 |
Karakkaze Yarô (Afraid to Die) (1960, Unrated) |
|
| 440 |
To Live and Die in L.A. (1985, R) |
|
| 441 |
You Seng (Temptation of a Monk) (1993, Unrated) |
|
| 442 |
The Tale of Zatoichi (1962, Unrated) |















































































































































































































































































































































































































































