My Favorite Movies
| HeyJude104643597's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
28 Days Later (2002, R) |
|
|
| 2 |
The 300 Spartans (1962, Unrated) |
|
|
| 3 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
|
| 4 |
Anzio (1968, PG) |
|
|
| 5 |
Around the Fire (1999, R) |
|
|
| 6 |
The Auteur Theory (1999, Unrated) |
|
|
| 7 |
Barabbas (1962, Unrated) |
|
|
| 8 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
|
| 9 |
Because of Winn-Dixie (2005, PG) |
|
|
| 10 |
Betty Blue (37°2 le matin) (1986, Unrated) |
|
|
| 11 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
|
| 12 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
|
| 13 |
The Blue Max (1966, Unrated) |
|
|
| 14 |
Bowling for Columbine (2002, R) |
|
|
| 15 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
|
| 16 |
A Bridge Too Far (1977, PG) |
|
|
| 17 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
|
| 18 |
Charlie (2007, R) |
|
|
| 19 |
The Chumscrubber (2005, R) |
|
|
| 20 |
The Commitments (1991, R) |
|
|
| 21 |
Cry Baby (1990, PG-13) |
|
|
| 22 |
Cry Wolf (2005, PG-13) |
|
|
| 23 |
Dances With Wolves (1990, PG-13) |
|
|
| 24 |
Drop Dead Fred (1991, PG-13) |
|
|
| 25 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
|
| 26 |
Dazed and Confused (1993, R) |
|
|
| 27 |
Desperado (1995, R) |
|
|
| 28 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
|
| 29 |
Dog Soldiers (2002, R) |
|
|
| 30 |
Domino (2005, R) |
|
|
| 31 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
|
| 32 |
Driving Miss Daisy (1990, PG) |
|
|
| 33 |
Dust (2001, R) |
|
|
| 34 |
Dust to Dust (2000, R) |
|
|
| 35 |
Eight Legged Freaks (2002, PG-13) |
|
|
| 36 |
The Enemy Below (1957, Unrated) |
|
|
| 37 |
Fear and Loathing in Las Vegas (1998, R) |
|
|
| 38 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 39 |
For the Moment (1996, PG-13) |
|
|
| 40 |
Four Brothers (2005, R) |
|
|
| 41 |
Gangs of New York (2002, R) |
|
|
| 42 |
The Godfather (1972, R) |
|
|
| 43 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
|
| 44 |
Gossip (2000, R) |
|
|
| 45 |
Gothika (2003, R) |
|
|
| 46 |
Graveyard Shift (1990, R) |
|
|
| 47 |
The Green Mile (1999, R) |
|
|
| 48 |
Guilty by Association (2003, R) |
|
|
| 49 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
|
| 50 |
Helter Skelter (2004, Unrated) |
|
|
| 51 |
Holes (2003, PG) |
|
|
| 52 |
Hombre (1967, Unrated) |
|
|
| 53 |
Hondo (1953, Unrated) |
|
|
| 54 |
Honey (2003, PG-13) |
|
|
| 55 |
Hook (1991, PG) |
|
|
| 56 |
The Howling (1981, R) |
|
|
| 57 |
The Hunters (1958, Unrated) |
|
|
| 58 |
I Wanna Hold Your Hand (1978, PG) |
|
|
| 59 |
I Was a Male War Bride (1949, Unrated) |
|
|
| 60 |
In Hell (2003, R) |
|
|
| 61 |
Intacto (2002, R) |
|
|
| 62 |
Island In The Sky (1953, Unrated) |
|
|
| 63 |
It Runs in the Family (2003, PG-13) |
|
|
| 64 |
Jarhead (2005, R) |
|



