My Favorite Movies


  hhpang's Rating My Rating
1
Nobody Knows (Dare mo shiranai) (2004,  PG-13)
2
The Fugitive (1993,  PG-13)
3
Buena Vista Social Club (1999,  G)
4
Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran (Monsieur Ibrahim) (2003,  R)
5
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
6
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001,  Unrated)
7
Chungking Express (1996,  PG-13)
8
Khuda Ke Liye (2007,  Unrated)
9
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
10
Rak haeng Siam (The Love of Siam) (2007,  Unrated)
11
The Reader (2008,  R)
12
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
13
Fan chan (My Girl) (2003,  Unrated)
14
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
15
Notes on a Scandal (2006,  R)
16
Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids (2004,  R)
17
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
18
Hoshi ni natta shounen/Shining Boy & Little Randy (2005,  Unrated)
19
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
20
Sepet (Chinese Eye) (2004,  Unrated)
21
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
22
Being John Malkovich (1999,  R)
23
An Inconvenient Truth (2006,  PG)
24
Xiaohai bu ben (I Not Stupid) (2002,  Unrated)
25
The History Boys (2006,  R)
26
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1989,  Unrated)
27
The Shawshank Redemption (1994,  R)
28
Back to the Future (1985,  PG)
29
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
30
Enemy of the State (1998,  R)
31
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments