My Favorite Movies


  Highlander412453817's Rating My Rating
1
Highlander (1986,  R)
2
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) (1991,  R)
3
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension) (1993,  R)
4
Highlander - Endgame (2000,  R)
5
Highlander: The Source (,  Unrated)
6
Highlander: The Search for Vengeance (2007,  Unrated)
7
Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes (1984,  PG)
8
Fortress (1993,  R)
9
Fortress 2 (,  Unrated)
10
Gunmen (1993,  R)
11
The Hunted (1994,  R)
12
Mortal Kombat (1995,  PG-13)
13
Mean Guns (1997,  R)
14
Beowulf (1999,  R)
15
The Point Men (2001,  R)
16
The Target (The Piano Player) (2002,  Unrated)
17
Absolon (2003,  R)
18
Day of Wrath (2006,  R)
19
Southland Tales (2007,  R)
20
Braveheart (1995,  R)
21
Rob Roy (1995,  R)
22
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
23
Far and Away (1992,  PG-13)
24
Conan the Barbarian (1982,  R)
25
Conan the Destroyer (1984,  PG)
26
Red Sonja (1985,  PG-13)
27
Gladiator (2000,  R)
28
Troy (2004,  R)
29
Kingdom of Heaven (2005,  R)
30
The Boondock Saints (1999,  R)
31
Cinderella Man (2005,  PG-13)
32
Rocky (1976,  PG)
33
Rocky II (1979,  PG)
34
Rocky III (1982,  PG)
35
Rocky IV (1985,  PG)
36
Rocky V (1990,  PG-13)
37
Rocky Balboa (2006,  PG)
38
Raging Bull (1980,  R)
39
Gladiator (1992,  R)
40
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
41
Carman: the Champion (2001,  PG-13)
42
Beyond the Ring (2008,  PG-13)
43
Against the Ropes (2004,  PG-13)
44
The Sword of Doom (1966,  Unrated)
45
The Last Samurai (2003,  R)
46
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
47
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
48
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
49
Fight Club (1999,  R)
50
Redbelt (2008,  R)
51
Never Back Down (2008,  PG-13)
52
Black Eagle (1988,  R)
53
Bloodsport (1988,  R)
54
Cyborg (1989,  R)
55
Kickboxer (1989,  R)
56
Lionheart (Wrong Bet) (A.W.O.L.: Absent Without Leave) (1991,  R)
57
Death Warrant (1990,  R)
58
Double Impact (1991,  R)
59
Universal Soldier (1992,  R)
60
Nowhere to Run (1993,  R)
61
Hard Target (1993,  R)
62
Timecop (1994,  R)
63
Street Fighter (1994,  PG-13)
64
Sudden Death (1995,  R)
65
The Quest (1996,  PG-13)
66
Maximum Risk (1996,  R)
67
Double Team (1997,  R)
68
Legionnaire (1998,  R)
69
Universal Soldier - The Return (1999,  R)
70
Knock Off (1998,  R)
71
Desert Heat (Inferno) (1999,  R)
72
Replicant (2001,  R)
73
The Order (2002,  R)
74
Derailed (2002,  R)
75
In Hell (2003,  R)
76
Wake of Death (2004,  R)
77
Second in Command (2006,  R)
78
The Hard Corps (2006,  R)
79
Until Death (2007,  R)
80
The Shepherd: Border Patrol (2008,  R)
81
JCVD (Van Dammage) (2008,  R)
82
Above the Law (1988,  R)
83
Marked for Death (1990,  R)
84
Hard to Kill (1990,  R)
85
Out for Justice (1991,  R)
86
Out for a Kill (2003,  R)
87
On Deadly Ground (1994,  R)
88
Fire Down Below (1997,  R)
89
Exit Wounds (2001,  R)
90
The Transporter (2002,  PG-13)
91
Crank (2006,  R)
92
In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale (2006,  PG-13)
93
The Bank Job (2008,  R)
94
The One (2001,  PG-13)
95
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006,  PG-13)
96
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
97
Rush Hour (1998,  PG-13)
98
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
99
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
100
The Terminator (1984,  R)
101
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
102
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
103
Justice League: The New Frontier (2008,  Unrated)
104
Batman Gotham Knight (2008,  Unrated)
105
Batman (1989,  PG-13)
106
Batman Returns (1992,  PG-13)
107
Batman Forever (1995,  PG-13)
108
Batman & Robin (1997,  PG-13)
109
Batman Begins (2005,  PG-13)
110
The Dark Knight (2008,  PG-13)
111
Superman (1978,  PG)
112
Superman II (1981,  PG)
113
Superman IV - The Quest for Peace (1987,  PG)
114
Superman III (1983,  PG)
115
Superman Returns (2006,  PG-13)
116
Superman: Doomsday (2007,  PG-13)
117
Iron Man (2008,  PG-13)
118
The Invincible Iron Man (2007,  PG-13)
119
Hulk (2003,  PG-13)
120
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
121
Spider-Man (2002,  PG-13)
122
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
123
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
124
Doctor Strange (2007,  PG-13)
125
The Punisher (2004,  R)
126
Fantastic Four (2005,  PG-13)
127
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
128
Daredevil (2003,  PG-13)
129
Elektra (2005,  PG-13)
130
Ghost Rider (2007,  PG-13)
131
Flash Gordon (1980,  PG)
132
Transformers (2007,  PG-13)
133
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
134
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
135
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
136
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
137
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
138
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
139
Robot Chicken: Star Wars (2007,  Unrated)
140
Beowulf & Grendel (2005,  R)
141
Broken Arrow (1996,  R)
142
Face/Off (1997,  R)
143
Get Carter (2000,  R)
144
American Gangster (2007,  R)
145
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
146
Point of No Return (The Assassin) (1993,  R)
147
Lucky Number Slevin (2006,  R)
148
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
149
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
150
Bad Boys (1995,  R)
151
Bad Boys II (2003,  R)
152
I Am Legend (2007,  PG-13)
153
The Marine (2006,  PG-13)
154
Top Gun (1986,  PG)
155
Speed (1994,  R)
156
Driven (2001,  PG-13)
157
Days of Thunder (1990,  R)
158
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
159
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
160
Young Guns (1988,  R)
161
Young Guns II (1990,  PG-13)
162
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
163
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
164
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
165
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
166
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
167
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
168
Miracle (2004,  PG)
169
The Karate Kid (1984,  PG)
170
The Karate Kid Part II (1986,  PG)
171
The Karate Kid Part III (1989,  PG)
172
The Next Karate Kid (1994,  PG)
173
Almost Famous (2000,  R)
174
The Break-Up (2006,  PG-13)
175
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
176
There's Something About Mary (1998,  R)
177
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments