Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Hollyhauk's Rating My Rating
1
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
My second favorite movie
2
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember
one of my favorite movies
3
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
4
50 First Dates (2004,  PG-13)
5
Pretty Woman (1990,  R)
6
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
7
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
johnny depp is so hott
8
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
9
King Kong (2005,  PG-13)
10
The Notebook (2004,  PG-13)
11
Titanic (1997,  PG-13)
12
The Longest Yard (2005,  PG-13)
13
Rocky (1976,  PG)
14
Rocky Balboa (2006,  PG)
15
Shrek (2001,  PG)
16
Shrek 2 (2004,  PG)
17
Finding Nemo (2003,  G)
18
Happy Feet (2006,  PG)
19
The Incredibles (2004,  PG)
20
White Chicks (2004,  PG-13)
21
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
22
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
23
Dude, Where's My Car? (2000,  PG-13)
Dude, Where's My Car?
what does mine say "DUDE" ... what does mine say "SWEET" ...LOL this movie was hillarious
24
There's Something About Mary (1998,  R)
25
Wedding Crashers (2005,  R)
26
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
27
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
28
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
29
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
30
Braveheart (1995,  R)
31
The Ring (2002,  PG-13)
32
The Matrix (1999,  R)
33
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
34
Saw II (2005,  R)
35
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
36
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
37
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
38
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
39
Spider-Man (2002,  PG-13)
40
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
41
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
42
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
43
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
44
Saw (2004,  R)
45
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
46
Grease (1978,  PG)
47
Scary Movie (2000,  R)
48
Scary Movie 2 (2001,  R)
49
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
50
Saw III (2006,  R)
51
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
52
Click (2006,  PG-13)
53
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
this movie is awsome...it is hillllariuos ! ! !
54
I Am Sam (2002,  PG-13)
55
The Longest Yard (1974,  R)
56
The Shawshank Redemption (1994,  R)
57
The Hills Have Eyes (2006,  R)
58
The Hills Have Eyes, Part 2 (1985,  R)
59
Beverly Hills Cop (1984,  R)
60
Down and Out in Beverly Hills (1986,  R)
61
Beverly Hills Ninja (1997,  PG-13)
62
Beverly Hills Cop II (1987,  R)
63
Beverly Hills Cop III (1994,  R)
64
For Your Eyes Only (1981,  PG)
65
Mickey Blue Eyes (1999,  PG-13)
66
Angel Eyes (1991,  R)
67
I Am Legend (2007,  PG-13)
68
The Legend of Bagger Vance (2000,  PG-13)
69
Urban Legend (1998,  R)
70
The Legend of Sleepy Hollow (1999,  PG)
71
Legend of Boggy Creek (1973,  G)
72
Next (2007,  PG-13)
73
Cheech & Chong's Next Movie (1980,  R)
74
Next Friday (2000,  R)
75
Friday After Next (2002,  R)
76
Next of Kin (1989,  R)
77
Next of Kin (1942,  Unrated)
78
The Texas Chainsaw Massacre - The Next Generation (The Return of the Texas Chainsaw Massacre) (1994,  R)
79
Jay and Silent Bob Do Degrassi The Next Generation (2005,  Unrated)
80
Across the Universe (2007,  PG-13)
81
Yellow Submarine (1968,  G)
Yellow Submarine
gotta luv em
82
Help! (1965,  G)
83
A Hard Day's Night (1964,  G)
A Hard Day's Night
gotta luv em...the best band ever.
84
Eight Days A Week (1997,  R)
85
Road House (1989,  R)
86
Road House 2: Last Call (2006,  R)
87
3:10 to Yuma (2007,  R)
88
The Lake House (2006,  PG)
89
Big Momma's House 2 (2006,  PG-13)
90
Big Momma's House (2000,  PG-13)
91
Grind (2003,  PG-13)
92
Point Break (1991,  R)
93
Die Hard (1988,  R)
94
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
95
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
96
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
97
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
98
National Velvet (1944,  G)
99
National Treasure (2004,  PG)
National Treasure
Nicolas Cage is hott and a great actor
100
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments