My Favorite Movies


  homeytheclown's Rating My Rating
1
Serpico (1973,  R)
2
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
3
Jaws (1975,  PG)
4
Dog Day Afternoon (1975,  R)
5
Taxi Driver (1976,  R)
6
The Deer Hunter (1978,  R)
7
Raging Bull (1980,  R)
Raging Bull
The way Martin Scorsese depicted the life of Jake LaMotta was Flawless. I liked that he didn't make him look like a hero but as what he really was. I would say this is Robert De Niro's best performance. The way he got in shape for the role of Jake LaMotta in his prime and then got super fat for the older LaMotta is just jaw-dropping. I couldn't believe it was DeNiro when i saw him that fat. I would have to say that this is tied up there with Daniel Day-Lewis's performance in My Left Foot as the best performance of all time.
8
Scarface (1983,  R)
9
Once Upon a Time in America (1984,  R)
10
The Color Purple (1985,  PG-13)
11
Platoon (1986,  R)
12
Full Metal Jacket (1987,  R)
13
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
Good Morning, Vietnam
Wow this movie is Halirious! Definitely one of my favorite comedies. The fact that like 90 percent of Robin Williams lines are improvised just makes this movie a lot funnier. It must of been a pain in the butt for the person who edited this movie because if you let Robin Williams loose he won't stop so there must have been a lot of material. I will definitely buy this movie as soon as i can. "Gooooooooooooooooood Moooooooorning Vietnam!"
14
My Left Foot (1989,  R)
My Left Foot
Daniel Day-Lewis shows what great acting is all about. On my list of best performances in a role he is on the very top. Superb acting from "the last of the mohicans" lol!
15
GoodFellas (1990,  R)
16
The Silence of the Lambs (1991,  R)
17
Malcolm X (1992,  PG-13)
18
Scent of a Woman (1992,  R)
Scent of a Woman
This is one of Al Pacinos best performances and one of the most convincing performances for a role of a blind man. I loved the speech Al Pacino gives at the end of this movie, it is one of my favorite and of the most inspiring i have seen in a movie. An amazing movie full of heart.
19
Schindler's List (1993,  R)
20
In the Name of the Father (1993,  R)
In the Name of the Father
A roller coaster ride of emotions. This is definitely one of the best movies ever made. Daniel Day-Lewis gives a performance that leaves no doubt that he is one of the greatest actors ever! This true story will leave you with your mouth open. The unfairness this family was given by the government is just awful. Definitely tied up there for my favorite movie of all time.
21
Carlito's Way (1993,  R)
22
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
another one of those movies that took me through all of the emotions, it is my second all time favorite movie.
23
Forrest Gump (1994,  PG-13)
24
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en)
this movie i crazy! it messed my head up for a couple of days, lol!
25
Casino (1995,  R)
Casino
Great performances from the whole cast. De Niro and Pesci make a great couple in this movie. I really loved how De Niro would narrate on his point of view on the situation and then Pesci would come in and narrate too. It was very interesting, especially the camera angles at times (the camera inside the straw while someone was sniffing a line). My type of movie. "and thats that."
26
Heat (1995,  R)
Heat
By far one of the best movies i have seen and it definetly is on my top 10 list. Al Pacino and DeNiro are an amazing on screen pair. Michael Mann really created a masterpiece with his creative camera angles and raw filming. The whole cast did a great job. The very extensive gunfight scene in this movie is the best i have seen. Loved it and i am going to buy it as soon as i can. A must see and must own movie!
27
The Devil's Advocate (1997,  R)
28
Good Will Hunting (1997,  R)
29
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
30
Saving Private Ryan (1998,  R)
31
Simon Birch (1998,  PG)
32
The Truman Show (1998,  PG)
33
The Iron Giant (1999,  PG)
34
The Green Mile (1999,  R)
35
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
36
Men of Honor (2000,  R)
37
Gladiator (2000,  R)
38
I Am Sam (2002,  PG-13)
39
Training Day (2001,  R)
40
Amores Perros (2001,  R)
41
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
42
Road to Perdition (2002,  R)
43
The Pianist (2002,  R)
44
Mystic River (2003,  R)
45
The Shape Of Things (2002,  R)
46
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
47
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta)
very impressive performance from Gael Garcia Bernal. I loved the movie so much i had to see it again!
48
The Machinist (2004,  R)
49
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
50
Valentin (2004,  PG-13)
Valentin
one of the best foreign films i have seen. It is way too cute. I've seen it a couple of times because the kid is so adorable you just can't get enough of it!
51
Cinderella Man (2005,  PG-13)
Cinderella Man
my all time favorite movie. It took me through all the emotions. I laughed, i got tense, i cried (yes i did) and i think you get the point.
52
Murderball (2005,  R)
Murderball
By far the best documentary i have seen! It is raw and very revealing.
53
The World's Fastest Indian (2005,  PG-13)
The World's Fastest Indian
the most inspiring film i have seen in a very long time. The story of Burt Munro should be included in every history book in schools. This is a movie to own.
54
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Way better than the first one! Everything about this movie was great. The special effects were flawless and one of the best i have seen yet. The make up and the clothing worn by the actors were perfect. The scenery was so good it causes you to drool. It has the best sword fight scene i have seen since Kill Bill (not comparing by the way). A very creative movie that is the must see movie of the summer. So good i've seen it twice!
55
Hard Candy (2006,  R)
Hard Candy
A movie that is on its own level. I hadn't seen anything like it and i doubt that anyone would have dared to make something like it. The acting is amazing especially from Ellen Page who i hope to see in more movies. The fact that the movie was filmedin 18 days shows how the director knew exactly what he wanted. I enjoyed this movie so much that i am planning on buying it as soon as i can. Highly Recommended!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments